Dünya liderleri için Pekin halkı tatile çıkacak

Çin in başkenti Pekin de yapılacak APEC Zirvesi için 7-12 Kasım arası halk tatile gitsin, delegasyonlar kalabalıktan etkilenmesin diye tatil edilecek.\r\n

Dünya liderleri için Pekin halkı tatile çıkacak
ABD Başkanı Barack Obama, Japonya Başbakanı Şinzo Abe ve Çin Devlet Başkanı Şi Cinping gibi liderler, Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği Örgütü (APEC) Zirvesi için Çin de buluşacak.

Devlet başkanlarının bir araya geleceği 10 Kasım daki APEC Liderler Zirvesi öncesi üye ülkelerin üst düzey yetkililerinin buluşacağı toplantılar yarından itibaren Çin in başkenti Pekin de başlayacak.

APEC Zirvesi i çin başkent Pekin de güvenlik önlemleri artarken, zirve boyunca misafirlerin kalabalıktan etkilenmemesi için Pekin de 7-12 Kasım tarihleri arası tatil ilan edilecek. Ayrıca şehirlerarası ulaşım ücretlerinde indirime gidilerek halkınPekin dışına tatile gitmeleri teşvik edilecek.

Pekin Belediyesi de endüstriyel kirliliği azaltmak için yetkililerce belirlenen bazı fabrikaların zirve kapsamında 10 gün boyunca üretimlerinin durdurulacağını açıkladı.

Ayrıca zirve boyunca trafiğe çıkacak araç sayısını azaltmak amacıyla inşaat ve kimyasal atık taşıyan araçların trafiğe çıkışı yasaklanacak. Bunun yanı sıra trafikte tek ve çift plaka uygulaması yapılacak.

 APEC Zirvesi boyunca konaklamaların yapılacağı otellere çiğ gıda tedarikçileri için yeni düzenlemeler getirilecek. Bazı otellerin resepsiyonlarında sağlık ürünü satışı askıya alınacak ve helal gıda konusuna dikkat edilecek.

Zirve programı

APEC Zirvesi programı çerçevesinde, Pekin de yarın APEC Yüksek Düzey Memurlar Toplantısı ile APEC İş-Danışma Konseyi Toplantısı başlayacak. Toplantı 8 Kasım a kadar sürecek.

Diğer yandan zirve programı kapsamında, Pekin de 7-8 Kasım tarihlerinde APEC Bakanlar Toplantısı ve 9-10 Kasım tarihlerinde APEC CEO Zirvesi yapılacak. 

Zirvenin en önemli toplantısı olan ve dünya liderlerinin buluşacağı APEC Liderler Zirvesi de 10-11 Kasım tarihlerinde düzenlenecek. 

Pekin in dışındaki Yançi gölünde ise 22. APEC Ekonomi Liderleri Toplantısı na başkanlık edecek olan Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, üye ülke liderleriyle bir araya gelecek. 

APEC Zirvesi boyunca ana gündem maddelerinin ticaret serbestliğinin teşviki, bölgesel ekonomik entegrasyonun derinleştirilmesi, ekonomi ve teknoloji alanında işbirliğinin güçlendirilmesinin yanı sıra ticari ortamın geliştirilmesi olması bekleniyor. 

Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği Örgütü

Asya Pasifik bölgesindeki ülkelerin, ticaret ve yatırımlarının serbestleştirilmesi ve ekonomilerinin bütünleşmesi çerçevesinde üye ülkelerin işbirliği ve bağlantılarının kolaylaştırılması amacıyla kurulan APEC in 21 üyesi buluyor.

 Avusturalya nın başkenti Canberra da 1989 yılında Asya Pasifik bölgesinden ABD, Kanada, Malezya ve Japonya gibi 12 ülkenin katılımıyla düzenlenen toplantı sonrasında resmi olmayan bir çalışma grubu olarak ortaya çıkan grup, daha sonra APEC adı altında toplanmıştı. 

Avustralya, Brunei, Kanada, Şili, Çin, Hong Kong, Endonezya, Japonya, Güney Kore, Malezya, Meksika, Yeni Zelanda, Papua Yeni Gine, Peru, Filipinler, Rusya, Singapur, Tayvan, Tayland, ABD ve Vietnam örgütün üyeleri arasında bulunuyor.

Örgütün, dünya ticaret hacminin yüzde 44 ünü, dünya Gayri Safi Yurtiçi Hasılası nın yaklaşık yüzde 55 ini ve dünya nüfusunun yüzde 40 ını oluşturduğu ifade ediliyor.


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'daki korkunç cinayet kamerada! İşte kan donduran anlar

1 Samsun'daki korkunç cinayet kamerada! İşte kan donduran anlar

Samsunlu tiyatrocuya gözyaşlarıyla veda

2 Samsunlu tiyatrocuya gözyaşlarıyla veda

14 Aralık Cuma Samsun hava durumu! O ilçelerde kar yağışı bekleniyor

3 14 Aralık Cuma Samsun hava durumu! O ilçelerde kar yağışı bekleniyor

Samsun'da kadın, kadın doktoru ve ebeyi darp etti

4 Samsun'da kadın, kadın doktoru ve ebeyi darp etti

Muhammet Beşir'den kötü haber

5 Muhammet Beşir'den kötü haber

Sakaryaspor-Samsunspor maçına formda hakem

6 Sakaryaspor-Samsunspor maçına formda hakem

Misafir tribün kapalı gişe

7 Misafir tribün kapalı gişe

Sorun var mı kaptan?

8 Sorun var mı kaptan?

İYİ Parti-CHP'den Samsun'da güç birliği! 'Büyükşehir'i alacağız

9 İYİ Parti-CHP'den Samsun'da güç birliği! 'Büyükşehir'i alacağız

Samsun'da korkunç kaza! Otomobil alev alev yandı

10 Samsun'da korkunç kaza! Otomobil alev alev yandı