'Bir tek fındık, başka yok'

Samsun Valisi Hüseyin Aksoy, "Samsun'da fındık dışında ihracat yönelik üretimi olan başka bir ürün maalesef yok" dedi

'Bir tek fındık, başka yok'

\n Vali Hüseyin Aksoy, Samsun'un çok önemli tarım potansiyeline sahip olduğunu belirterek, "Bu özelliğine rağmen Samsun'da fındık dışında ihracata yönelik üretimi olan başka bir ürün maalesef yok" dedi.Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Ziraat Fakültesi tarafından “27. Tarımsal Mekanizasyon Ulusal Kongresi” düzenlendi.  OMÜ Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen kongrenin açılışına Samsun Valisi Hüseyin Aksoy, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, MHP Kütahya Milletvekili Prof. Dr. Alim Işık, OMÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Akan, OMÜ Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Kuran ile çeşitli üniversitelerden öğretim üyeleri katıldı.

\n
\n  
\n
\n YENİ TEKNİKLER ŞART
\n
\n Kongrede yaptığı konuşmada, tarım sektörünün en önemli sektörlerin başında geldiğini vurgulayan Hüseyin Aksoy, "İnsanoğlunun gıda almadan yaşamını sürdürmesi mümkün değil. Bu boyutuyla baktığınız zaman tarımsal üretimin bütün boyutları ile ele alınıp yeni tekniklerin kullanılarak geliştirilmesi önümüzdeki süreçte de artan bir ihtiyaç olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu nedenle bu tür kongrelerde yeni tekniklerin yeni gelişmeleri tartışmaya açılması son derece önemlidir" dedi.
\n
\n  
\n
\n TARIMSAL MASTER PLANI
\n
\n Samsun'un Türkiye’nin önemli tarım potansiyeli olan illerinin başında geldiğine dikkati çeken Aksoy, "Bafra ve Çarşamba gibi 2 önemli ovaya sahip, Ladik ve Vezirköprü gibi önemli tarımsal üretim gerçekleştirilebilecek alanlara sahip bir kent. Ancak bu potansiyelin getirdiği verimlilikte bir üretim kapasitesine sahip olup olmadığımızı kendimize sormak ve bu soruların cevabını da araştırmak zorundayız. Biz tüm bu soruların ve cevaplarının olduğu ve sektörün tüm taraflarının görüş ve önerilerinin bulunduğu bir tarımsal master planını Samsun için hazırlamış bulunuyoruz. Samsun önemli bir tarımsal potansiyele sahip olmasına rağmen fındık dışında ihracata yönelik üretimi olan başka bir ürünü maalesef yok. Biz ihraç edilebilir başka ne tür ürünleri burada yetiştirebiliriz bunun alternatiflerini oluşturmak durumundayız" diye konuştu.
\n


EN ÇOK OKUNANLAR

Meteorolojiden Samsun'a uyarı! Kar geliyor

1 Meteorolojiden Samsun'a uyarı! Kar geliyor

Başkan İsmail Uyanık: 'Samsunspor aciz değil'

2 Başkan İsmail Uyanık: 'Samsunspor aciz değil'

Karadeniz'de kar etkili oldu, araçlar yolda kaldı

3 Karadeniz'de kar etkili oldu, araçlar yolda kaldı

Samsun'da hastanelerde su cep yakıyor

4 Samsun'da hastanelerde su cep yakıyor

Samsun'da acı ölüm! Cezaevindeki oğlunu göremedi

5 Samsun'da acı ölüm! Cezaevindeki oğlunu göremedi

12 Aralık Çarşamba Samsun hava durumu..

6 12 Aralık Çarşamba Samsun hava durumu..

Samsunspor'da yönetim sahaya indi

7 Samsunspor'da yönetim sahaya indi

Samsun Büyükşehir hız kesmiyor! 1 milyar 152 milyon liralık yatırım

8 Samsun Büyükşehir hız kesmiyor! 1 milyar 152 milyon liralık yatırım

Samsun'da borçlular yasal takipte..İcra dosyaları patladı!

9 Samsun'da borçlular yasal takipte..İcra dosyaları patladı!

Şehit Emniyet Müdürüne son görev

10 Şehit Emniyet Müdürüne son görev