Partilerin kapatılması gündeme gelmeyecek

Adalet Bakanı Bozdağ, Bundan sonra Türkiye de siyasi partilerin kapatılmasının gündeme gelebileceğine pek ihtimal vermiyorum dedi.\r\n

Partilerin kapatılması gündeme gelmeyecek
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar ile cezaevinde kalan çocuklara yapılacak yardımlara ilişkin protokolün Hakimevinde yapılan imza törenine katıldı. 

Törenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bozdağ, HDP heyetinin İmralı ziyaretiyle ilgili randevu talebi olup olmadığının sorulması üzerine, HDP nin şu ana kadar kendilerine ulaşmış bir başvurusunun bulunmadığını bildirdi. 

HDP li Hasip Kaplan ın partisinin kapatılması için düğmeye basıldığı yönündeki iddialarının hatırlatılmasına karşılık da Bozdağ, siyasi partilerin kapatılması konusunda Anayasa da önemli, zorlaştırıcı, adeta imkansızlaştırıcı değişiklikler yapıldığını hatırlattı.

Daha önce karar nisabı konusunda araranan sayıyı son değişiklikle artırdıklarını belirten Bozdağ, şunları söyledi: 

AK Parti olarak siyasi partilerin kapatılmasına ilke olarak karşıyız. Bunu her defasında ifade ettik. Anayasa değişikliğinin ilk taslağına baktığınızda Parlamento da kabul edilmeyen 8. maddeyi düşündüğünüzde bizim parti olarak, hükümet olarak tavrımızın ne olduğu ortadadır. O zaman bu değişikliğe hayır diyen BDP li milletvekilleri olmuştur, onlar oy vermemişlerdir. Ama biz parti olarak siyasi partilerin kapatılmasının, o partilerin savunduğu düşünceleri yok etmediği, onların siyasetine son vermediğini biliyoruz. Türkiye dünyada en çok siyasi parti kapatan ülkelerin başında gelmektedir. Siyasi partiler mezarlığı olmuştur adeta siyaset alanımız. Onun için siyasi partilerin kapatılması devrinin de kapandığını düşünüyorum. Bundan sonra Türkiye de siyasi partilerin kapatılmasının gündeme gelebileceğine pek ihtimal vermiyorum.

Milli Güvenlik Kurulu toplantısındaki görüşmelerin gizli olduğunu hatırlatan Bozdağ, onlarla ilgili açıklama yapmanın yasal olarak mümkün olmadığını ifade etti. 

Adalet Bakanı Bozdağ, şunları kaydetti: 

Ancak Sayın Kaplan ve başkaları oradan bir siyasi istismar aracı olarak istifade ediyorlar. Kendilerine bir güç devşirmeye çalışıyorlar. Buradan şunu söylemek lazım, Gerçekçi olmak, istismar etmeden siyaseti Anayasa ve yasaların çizdiği çerçeve içerisinde yapmak herkese fayda sağlayacaktır. HDP nin ortaya koyduğu siyaset anlayışının, barışçı bir dil ortaya koyan bir anlayış maalesef olmadığını son dönemlerde gördük. Gerek Kobani olayları bahane edilerek ortaya konulan gösteriler gerekse başka türlü eylemlerde şiddet dili maalesef burada var. Onun için biz herkesi diyoruz ki, aklın, dilini, gönlün dilini, sağduyunun dilini siyasetin dili haline getirmek lazım. Şiddeti öven, şiddete destek olan, şiddet yapanları tahrik ve teşvik eden değil, onun karşısında duran bir yaklaşımı bütün siyasi partilerin ortaya koyması lazım. HDP de şiddet değil, benim fikrim var demesi lazım. Benim molotofa ihtiyacım yok, benim aklım var demesi lazım. Benim terörün desteğine ihtiyacım yok, benim projem var demesi lazım. Dolayısıyla hukuksuz, kanunsuz olan şeylerin karşısında tavır koyması lazım. Umarız bundan sonraki süreçte HDP bu noktada bir tavır geliştirir, bundan kazançlı da kendisi çıkar.


EN ÇOK OKUNANLAR

Eğlence mekanında silahlı kavga: 2 yaralı

1 Eğlence mekanında silahlı kavga: 2 yaralı

Tekirdağ'da yoğun kar: Eğitime 1 gün ara

2 Tekirdağ'da yoğun kar: Eğitime 1 gün ara

Genç kadını otomobille metrelerce sürükledi

3 Genç kadını otomobille metrelerce sürükledi

Şuhut'ta sağanak yağış esnaflara zor anlar yaşattı

4 Şuhut'ta sağanak yağış esnaflara zor anlar yaşattı

Beykoz'da istinat duvarı evin üzerine yıkıldı

5 Beykoz'da istinat duvarı evin üzerine yıkıldı

Erdek - Bandırma karayolu aşırı yağıştan dolayı kapandı

6 Erdek - Bandırma karayolu aşırı yağıştan dolayı kapandı

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, AB büyükelçileriyle bir araya geldi

7 CHP Lideri Kılıçdaroğlu, AB büyükelçileriyle bir araya geldi

İDO Yenikapı-Bursa-Bandırma seferleri iptal edildi

8 İDO Yenikapı-Bursa-Bandırma seferleri iptal edildi

BİZİM GÜNAHIMIZ NE?

9 BİZİM GÜNAHIMIZ NE?

Şiir yarışması ödülleri sahiplerini buldu

10 Şiir yarışması ödülleri sahiplerini buldu