Cephanelikte patlama: 25 şehit

Genelkurmay, Afyonkarahisar'daki cephanelikte meydana gelen patlamada, 25 askerin şehit olduğunu, 4 askerin yaralandığını açıkladı

Cephanelikte patlama: 25 şehit

\n Genelkurmay Başkanlığı'nın internet sitesinde yer alan açıklamada, dün akşam saat 21.15 sıralarında Afyonkarahisar'da konuşlu Kara Kuvvetleri Lojistik Komutanlığı'na bağlı Mühimmat Depo Komutanlığı'nda, el bombalarının depolandığı cephanelikte yapılan çalışma esnasında, henüz bilinmeyen bir nedenle patlama meydana geldiği belirtildi.Patlama sonucunda, 25 askeri personelin şehit olduğu, 4 askeri personelin de hafif şekilde yaralandığı ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi: ''Olayla ilgili idari ve adli soruşturmaya başlanmıştır. Elim olay sonucu hayatını kaybeden şehitlerimize Allah'tan rahmet, ailelerine ve meslektaşlarına sabır, yaralılarımıza acil şifalar dileriz.''

\n
\n TERÖRLE ALAKASI YOK
\n
\n Olay yerine incelemelerde bulunmak üzere gelen Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, Afyonkarahisar'daki askeri mühimmat deposunda meydana gelen patlamaya ilişkin, ''Tamamen bir tasnif, sayım yapılırken meydana gelen bir kaza, terörle alakası yok, kontrollü nokta. İgno tip dediğimiz cephaneliklere dışarıdan müdahale söz konusu değil, dışarıdan bir sabotaj söz konusu değil. Tamamen bir kaza olduğu konusunda ben de kesinlikle mutmainim'' dedi.
\n
\n  
\n
\n TESİSLER HASAR GÖRDÜ
\n
\n Kışlacık mevki ile Ataköy arasındaki cephanelik bölgesinde uzman ekipler inceleme yaparken, patlamanın tesislerde önemli hasara yolaçtığı, cephaneliğin kullanılamaz hale geldiği, bir askeri kamyonunda da parçalandığı görüldü. Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu ile Afyonkarahisar Valisi İrfan Balkanlıoğlu sabaha karşı ayrıldığı kışlaya, günün ışımasıyla geri döndü. 
\n
\n  
\n
\n BAŞBAKAN BİLGİ ALDI
\n
\n Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Afyonkarahisar'daki patlamaya ilişkin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ve Afyonkarahisar Valisi İrfan Balkanlıoğlu'nu telefonla arayarak bilgi aldı.
\n
\n  
\n
\n KÖYLÜLER YAŞADIKLARINI ANLATTI
\n
\n Askeri bölgenin yanındaki köydeki vatandaşlar, patlamanın etkisini şiddetli şekilde hissetti. Mustafa Gök,  patlamanın ardından Ataköy Datlar mevkisindeki tarlasına şarapnel düştüğünü bildirdi. İsa Özyürük de, camide yatsı namazını kılarken şiddetli patlamanın olduğunu anlatarak, ''Eve gittiğimde camlar kırılmış, çocuklar korkmuştu'' dedi. İsmail Sarı da ''O sesi tarif etmek imkansız. Askeriyeye füze ya da atom bombası geldi, öyle düşündük. Köy karardı. Barut kokusu.. Evimizin camları kırıldı'' diye konuştu.Muzaffer Tan ise ''Deprem oluyor gibi sarsıldık. Evlerin çatılarında taş, demirler, bombalar var'' dedi.
\n


EN ÇOK OKUNANLAR

Polisin üzerine araç süren ehliyetsiz ve alkollü sürücü kaçamadı

1 Polisin üzerine araç süren ehliyetsiz ve alkollü sürücü kaçamadı

Kırıkhan'da çocuklardan askeri konvoya sevgi seli

2 Kırıkhan'da çocuklardan askeri konvoya sevgi seli