Söz savunmada

Avukatlar İçin Adli Yargı Hakim ve Savcı Adaylığı Yarışma Sınavı’nda birinci ve 8'inci olan Samsunlu avukatlar iptal davası açıyor

Söz savunmada

\n  

\n
\n Samsun'da görevli Avukat Mehmet Salih Öztürk, 6 Mayıs 2012 tarihinde gerçekleştirilen ve 92,5 puan alarak Türkiye 8'incisi olduğu Avukatlar İçin Adli Yargı Hakim ve Savcı Adaylığı Yarışma Sınavı’nın ÖSYM tarafından iptal edilmesine karşı yürütmeyi durdurma davası açmak için başvuruda bulundu. Samsun İl Özel İdaresi 1. Hukuk Müşaviri olarak çalışan ve sınavda  93.5 puan alarak birinci olan  Avukat Ahmet Kahrımann da iptal davası açacağını belirtti.
\n
\n  
\n
\n KAHRIMAN 1'İNCİ, ÖZTÜRK 8'İNCİ
\n
\n ÖSYM ’nin 'Avukatlar İçin Adli Yargı Hakim ve Savcı Adaylığı Yarışma Sınavı’nı iptal etmesinin ardından gözler evli çiftelere ve yüksek puan alan avukatlara çevrildi. Gözlerin çevrildiği çiftlerden biri Samsun İl Özel İdaresi Hukuk Müşaviri Ahmet Kahrıman ve eşi Atanur Nalan Kahrıman oldu. Ahmet Kahrıman 93.5 ile birinci, kendisiyle aynı kağıdı verdiği iddia edilen eşi avukat Atanur Nalan Kahrıman ise 93.2 puanla ikinci oldu. Aynı sınavda Samsunlu Avukat  Mehmet Salih Öztürk de 92,5 puanla Türkiye sekizincisi oldu. 
\n
\n  
\n
\n DAVA DİLEKÇESİNİ VERDİ
\n
\n ÖSYM'nin iptal kararına karşı ilk davayı açan ise Kerami Gürbüz- Zeynep Gürbüz ve M. Salih Öztürk Hukuk Bürosu avukatlarından Mehmet Salih Öztürk oldu.  Öztürk, Samsun Nöbetçi İdare Mahkemesi Başkanlığı aracılığıyla Ankara İdare Mahkemesi Başkanlığı'na gönderdiği yürütmeyi durdurma istemli dilekçesini teslim etti. Öztürk, “Verdiğim emeklerin şüphe üzerine yok sayılmasına karşı mücadele edeceğim. Bu sınav benim olmazsa olmazım değil, mesleğimde kariyer sahibi bir avukatım ama hakkımın yenilmesine asla müsaade etmeyeceğim. Başarılı bir sınavla Türkiye sekizincisi oldum, bu başarımın arkasında duracağım” dedi.
\n
\n  
\n
\n ŞÜPHEYLE SINAV MI İPTAL EDİLİR?
\n
\n Sınav sürecinde kapsamlı bir çalışma programı gerçekleştirdiğini ve günlerce kendisini bürosuna kapatarak ders çalıştığını söyleyen Avukat Mehmet Salih Öztürk, “Şüphe üzerine sınav iptalini anlamak imkansız. Geniş güvenlik önlemleri arasında, yüzüklerimizin, anahtarlarımızın dahi alındığı bir sınavın ardından halen şüpheler varsa, bu şüpheye sebep olanların sınavları iptal edilmeliydi. Benim verdiğim emekler ne olacak? Sınava hazırlanabilmek adına 20 gün boyunca büromdan çıkmadım, çocuklarımı göremedim. Bütün bu çabalarım sonucunda da elde ettiğim başarılı sonuç sadece bir şüphe üzerine yok sayılıyor” diye konuştu.
\n
\n  
\n
\n TAKİPÇİSİ OLACAĞIM
\n
\n Sınavın iptal gerekçelerini son derece komik bulduğunu belirten Avukat Öztürk, konunun yasal olarak takipçisi olacağını kaydederek, “Geçtiğimiz yıl gerçekleştirilen sınavlarda başarılı olan iller ile bu seneki iller arasında farklılık olduğu şeklinde bir gerekçe var. Her yıl aynı şehirler başarılı olacak diye bir kural mı var? Normal veri olarak kabul edilen 65-70 puan sınırının aşılması konusu var ki; bunu anlamak daha da zor. Çalıştım, emek verdim, 13 yıllık birikimimi de üzerine katarak 92,5 gibi önemli bir puan elde ettim, başarı elde etmek neden şüphe uyandırıyor. Bu sınavda, alınan tüm önlemlere rağmen kopya çeken varsa, bu kişiler delilleriyle birlikte tespit edilmeli ve sınavları iptal edilmelidir. Hukuka ve adalete en uygun davranış bu olacaktır” diye konuştu.
\n


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun fırtına gibi Sakaryaspor sıkıntılı

1 Samsun fırtına gibi Sakaryaspor sıkıntılı

11 Aralık Salı Samsun hava durumu.. O saatlere dikkat!

2 11 Aralık Salı Samsun hava durumu.. O saatlere dikkat!

İmparator'un isyanı

3 İmparator'un isyanı

BÜYÜKŞEHİR OLMADAN ASLA

4 BÜYÜKŞEHİR OLMADAN ASLA

Samsunlular dikkat! Soğuk ve yağışlı hava geliyor

5 Samsunlular dikkat! Soğuk ve yağışlı hava geliyor

Usta'dan gaziye moral ziyareti

6 Usta'dan gaziye moral ziyareti

Kendi modelimizi belirleyeceğiz

7 Kendi modelimizi belirleyeceğiz

Türkiye ekonomisi yüzde 1.6 büyüdü...2019'a dikkat!

8 Türkiye ekonomisi yüzde 1.6 büyüdü...2019'a dikkat!

Unkapanı köprüsü bakım nedeniyle kapandı

9 Unkapanı köprüsü bakım nedeniyle kapandı

Ters yolda yakalanan sürücünün aracına el konuldu

10 Ters yolda yakalanan sürücünün aracına el konuldu