Tolga Köksal ile Samsun folkloru

“Tolga KÖKSAL, 1984 Samsun doğumlu. 2001 yılında 19 Mayıs Lisesi'nden, 2010 yılında O.M.Ü. Çevre Mühendisliği bölümünden mezun oldu. 1992 yılında Samsun Anadolu Folklor Vakfı (AFV) bünyesinde halkdansları başladı.

Tolga Köksal ile Samsun folkloru

\n  

\n
\n 2010 yılında ayrılarak 7 arkadaşıyla beraber 'Miras Halkdansları Topluluğu’nu kurdu. Çeşitli kurum ve kuruluşlarda Halkdansları Antrenörü olarak görevler yaptı. 2009 yılından bu yana da hem Miras Halkdansları Topluluğu Gençlik ve Spor Kulübü'nün başkanlığını hem de Özel Samsun Final Okulları'nda Halkdansları Antrenörlüğü ve Etkinlik Koordinatörlüğü görevini sürdürmektedir”
\n
\n  
\n
\n UĞUR DEDE: Miras Halkdansları Topluluğu’nu anlatabilir misiniz? Ne zaman nerede doğdu neler gerçekleştirdi?
\n
\n TOLGA KÖKSAL:
\n
\n Miras Halkdansları Topluluğu; atalarımızdan, geçmişimizden bizlere kalan Samsun’un kültürel ve folklorik mirasının gelecek kuşaklara ilk günkü haliyle, bozulmadan ve bozulmasına imkân vermeden otantik ve geleneksel tadını muhafaza etmek amacıyla kurulmuş bir folklor okuludur.
\n
\n İlçe ilçe, köy köy gezerek başta Samsunumuza ait olan yerleşik kültüre ait bilgileri ve Samsunumuzun barındırdığı bütün kültürleri araştırıp derlemeyi amaç edinmiş ve bu doğrultuda yapmış olduğumuz saha çalışmalarımızı tabanımıza yani dansçılarımıza da yaymayı amaçlayan bir kurumdur. 
\n
\n  
\n
\n UĞUR DEDE: Bugüne kadar hangi ilçe ve köylerde araştırma yaptınız?
\n
\n TOLGA KÖKSAL:
\n
\n Bugüne kadar 6 ilçe (Havza, Vezirköprü, Lâdik, Kavak, Salıpazarı, Çarşamba) ve bu ilçelere bağlı 42 köyde araştırma derleme çalışmalarımızı gerçekleştirdik. Gitmemiz gereken daha onlarca köy ve ilçe olduğunun bilincindeyiz; ancak bütün bu araştırma derleme çalışmalarımızı kendi imkânlarımızla gerçekleştirdiğimiz için biraz zaman ve maddi imkan gerekmekte. Ama şu anki plan ve projelerimize göre 2013 veya 2014 yılı sonuna kadar bütün ilçe ve köylerimize gitmeyi planlamaktayız. 
\n
\n  
\n
\n UĞUR DEDE:  Neler buldunuz? Arşivinize neleri dâhil ettiniz?
\n
\n TOLGA KÖKSAL:
\n
\n Araştırma derleme çalışmalarımıza Kavak İlçemizin Bekdemir Köyü'nde kulübümüzün dansçılarından Çiğdem LAFCI aracılığı ile bir sandık açarak başladık. Bu çalışma sonucunda yöremizde ilk denecek birçok bilgiye ve giyim kuşam parçalarına ulaştık. Bu bilgilerin başında ise özel gün kadın giyim kuşamına ait İÇLİK, SAÇLIK isimli giyim parçasına ulaştık. Renk, motif, kumaş ve giyim şekli itibariyle yöremize uygunluğu, yapmış olduğumuz müzakere sonucu kanıtlanmıştır. Samsun yöremiz kadın giyim kuşamı olarak oldukça zengin, özel ve gündelik olarak çeşitlenmiş, aksesuarlar ve takı çeşitleriyle yelpazesi geniş bir yapıya sahiptir. Ancak erkek giyim kuşamı ise sadece gündelik (iş) giyim kuşamı olarak kalmış ve şimdiye kadar yapılan araştırma derleme çalışmalarda da fazla bir mesafe kat edememiştir. Bunun yanında Vezirköprü İlçemizde yapmış olduğumuz araştırma derleme çalışmalarında erkek giyim kuşamına ait BAŞLIK isimli parçaya ulaştık Bunun yanında DERİ KUŞAK, SİLAHLIK gibi aksesuarlara da ulaşma şansını yakaladık. Giyim kuşam çalışmalarımızın yanında halkdanslarında da yapmış olduğumuz çalışmalarımızdan kısaca bahsetmemiz gerekirse; yöremize ait MAKİNALI, AĞAM BEN YANDIM, TEMUR AĞA gibi dansların yeni adımlarına rastlayarak kayıt altına aldık. Bu figürleri ve adımları düzenleyip oyun repertuvarımıza aldık ve 2012 yılı T.H.O.F. Samsun il yarışmasında ilk defa sergileme şansını yakaladık. Kadın giyim kuşamına ait kostüm parçalarının dikimini de aslına uygun şekilde gerçekleştirerek ilk defa yine aynı yarışmada sergiledik. 2012 yılında yapmış olduğumuz saha çalışmalarımız sonucunda ulaştığımız SAMSUN HORONU, DÖRT AYAK, TOPAL AĞA, HOŞ BİLEZİK ve YELLEME isimli oyunları repertuvarımıza aldık. Notasyon (Dinleyip notaya alma işlemi) ve düzenleme işlemlerinin ardından 2013 yılı T.H.O.F. İl yarışmasında İLK defa kulüp dansçılarımız tarafından sergilenecektir.
\n
\n  
\n
\n UĞUR DEDE: Kuruluşunuz tam olarak hangi tarihte gerçekleşti? Kuruluş sürecinden ve devamından kısaca bahsedebilir misiniz?
\n
\n TOLGA KÖKSAL:
\n
\n Temelleri 2009 yılında atılmaya başlayan MİRAS’ın en asli amacı, Samsun folklorunun muhafaza edilip arşivlenmesi tüzüğünde olan ilk ve tek kulüptür. Amaçları bizlere bu yolda manevi olarak destek sağlamaktı. Kuruluş amacı Samsun yöresi folklorunun doğru, düzgün, el değmeden ve ilk günkü haliyle aktarılması olan ve bu madde tüzüğünde bulunan, Bütün ulusal ve uluslararası temsil ve etkinliklerde Samsun yöresi halkdanslarını oynamayı amaç edinmiş, Samsun yöresi halkdanslarının köydeki haline uygun olarak hem notasal hem enstrümantal ve ritimsel  geleneksel kalıplarının kaybolmamasını savunan ve bu amaç doğrultusunda hangi oyunun derlendiği köyde hangi çalgı aleti hakimse o oyunda o çalgı aletinin kullanılması gerektiği zurna-klarnet vb. konularda çalışmalar yaparak gösteri ve yarışmalarda hayata geçiren, yöre oyunlarımıza ait oyunlarının var olduğuna inanarak, müzikten önce söz vardır ilkesiyle araştırma derleme çalışmalarında bu konuya da yer ayırarak tespit ettiği oyunların sözlerini temsillerde okutan bir kulüptür.
\n
\n  
\n
\n UĞUR DEDE:  Eğitimleri nerede veriyorsunuz? Katılım nasıl, ne kadar insana ulaşabildiniz? 
\n
\n TOLGA KÖKSAL:
\n
\n Eğitimlerimizi Ondokuzmayıs Lisesi mezunu olmam ve aynı zamanda okulumuzun halkdansları ekibini 2004 yılından beri çalıştırmam münasebetiyle okul salonunda yapmaktayız. Ancak önümüzdeki yıllarda tesisleşme adına önemli adımlar atacağız. Bu adımların temellerini ise yavaş yavaş oluşturmaya başladık. Nasip olursa çok uzun olmayacak bir zaman sonunda Miras Halkdansları Topluluğu tesisleşme yolunda da emin adımlarla yürüyecektir. Aynı zamanda kurumumuzdan yetişmiş olan eğitmen ve antrenörlerimiz Samsun'da halk eğitim merkezleri, özel eğitim kurumları, ana okulları, ilköğretim, ortaöğretim, lise ve kreşlerde eğitim vermeye devam etmektedirler. Kulübümüz kuruluşunu gerçekleştirdiği ve eğitim çalışmalarına başladığı 2010 yılından bu yana 340'tan fazla çocuk, 430'dan fazla genç ve 560'dan fazla yetişkine eğitim verip mezun etmiştir. 
\n
\n  
\n
\n UĞUR DEDE: 
\n
\n Samsun yöresiyle ilgili hangi ülke ve şehirlerde gösterilerde bulundunuz? Hangi yarışma ve davetlerde ödüllendirildiniz?
\n
\n TOLGA KÖKSAL:
\n
\n 2011 ve 2012 yıllarında Samsun İl 1.liği, 2011'de Kayseri de Bölge 3.lüğü, 2012'de Nevşehir'de Bölge 2.liği buna bağlı 2012 yılında İstanbul'da  Türkiye finallerine katılarak Samsun yöresi halkdanslarını ilk defa finallerde temsil etme hakkını kazandık. 2011 yılında İtalya'da Roma’ya bağlı Atina ve Lazio’ya bağlı Roccavivi vilayetlerinde Samsun yöresinden ve Türk halkoyunlarından örnekler sunarak ulusal alanın yanında uluslararası platformlarda da hem ilimizin hem de ülkemizin folklorik değerlerinin tanıtımına katkı sağladık.
\n
\n  
\n
\n UĞUR DEDE: Esasında sohbetimizin başından beri anlatıyorsunuz ancak toparlayarak anlatılması istense, Türk folkloru dendiğinde ne algılar MİRAS ?
\n
\n TOLGA KÖKSAL:
\n
\n Türk folkloru dendiğinde sonu görünmeyen bir denizi algılar MİRAS… Türk folkloru bir deryadır bizler ise bu deryaya bir damla bir şeyler katmak isteyen bu amaç uğrunda çalışan insanlarız. Türk folklorumuzun sonu yok. Her gün her geçen an araştırılmayı bekleyen binlerce milyonlarca değer olduğu çok aşikardır ve yapılan bu çalışmalarımız da gösteriyor ki hala daha yeni yeni gün yüzüne çıkmamış bilgilere ulaşıyoruz. Türk folkloru uygun şartlar altında saklanması gereken bozulmaya açık ancak kendisinin korunup kollandığı durumlarda bir millete ve ulusa ışık tutan değerler toplamıdır. Hor kullanılmamalıdır. Bizleri birarada tutan ne olursak olalım, mesleğimiz ya da rengimiz, dilimiz, dinimiz ne olursa olsun bizi birarada tutan çok büyük bir paydadır. Türk folkloru denildiğinde bizi biz yapan değerler toplamını anlar MİRAS…
\n
\n UĞUR DEDE: 
\n
\n Samsun'a dair proje, plan ve programlarınız desem nelerden bahsetmek istersiniz?
\n
\n TOLGA KÖKSAL:
\n
\n Samsun yöresinin tanıtımına büyük katkı sağlayacak YÖRE OYUNLARI TANITIM ve ÖĞRETİM CD’si, bu oyunların geleneksel ve stüdyo ortamında çok sesli (düzenlemeli) çalınmış hallerinin olduğu bir folklor albümü hazırlığı olarak tanımlayabiliriz. Müziklerimizi TRT ile, video çalışmalarımızı ise Ankara’daki bir stüdyo ile yürüteceğiz. Bu iki projenin ilk adımlarını atmış bulunmaktayız. Nasip olursa 2014 yılı içerisinde her iki albümü de halkoyunları camiamıza kazandıracağız.
\n
\n  
\n
\n UĞUR DEDE: 
\n
\n Yorduk sizi. İzninizle nihayetlendirelim ancak ondan önce topluluğunuzun ve Samsun'un özellikle, öncellikle fark etmesini istediğiniz nelerini anlatıp, duyurmak, hatırlatmak istersiniz?
\n
\n TOLGA KÖKSAL:
\n
\n Son olarak diğer sohbetlerimizde belirttiğimiz üzere dikkat çekmek ve duyurmak istediğimiz konu çok açık. “Samsun’un nesi var” sorularının yerine, Samsun’un çok zengin bir kültürünün olduğu bilincinin yerleşmesini sağlamak ve bunları yaparken elimizdeki bilgi ve belgelerle ortaya çıkmak çok önemli bir gelişim kaynağı olacaktır. Lütfen bu kültüre nereli olursak olalım, nereden gelmiş olursak olalım bu şehrin ekmeğini yiyerek bu şehirde doyup yaşıyorsak; bu kültüre sahip çıkmak boynumuzun borcu olmalı. En azından saygılı olmak, mevcut olanı korumak, geliştirmiyorsak bile gelişmesini engelleyici söz, çaba ve tutumda bulunulmamalıdır. 
\n
\n  
\n
\n UĞUR DEDE: 
\n
\n Başarılarınızın devamını diliyorum? Çok teşekkür ederim.
\n
\n TOLGA KÖKSAL:
\n
\n Yoğun programınız ve çalışmalarınız arasında bizlere de yer ayırdığınız, sesimizi ve düşüncelerimizi okurlarınızla paylaşma şansı verdiğiniz için şahsım ve Miras Halkdansları Topluluğu Gençlik ve Spor Kulübü olarak sizlere ve gazetenize çok teşekkür ediyorum.
\n
\n  
\n
EN ÇOK OKUNANLAR

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, AB büyükelçileriyle bir araya geldi

1 CHP Lideri Kılıçdaroğlu, AB büyükelçileriyle bir araya geldi

Erdek - Bandırma karayolu aşırı yağıştan dolayı kapandı

2 Erdek - Bandırma karayolu aşırı yağıştan dolayı kapandı

Tekirdağ'da yoğun kar: Eğitime 1 gün ara

3 Tekirdağ'da yoğun kar: Eğitime 1 gün ara

Beykoz'da istinat duvarı evin üzerine yıkıldı

4 Beykoz'da istinat duvarı evin üzerine yıkıldı

Eğlence mekanında silahlı kavga: 2 yaralı

5 Eğlence mekanında silahlı kavga: 2 yaralı

Genç kadını otomobille metrelerce sürükledi

6 Genç kadını otomobille metrelerce sürükledi

Şuhut'ta sağanak yağış esnaflara zor anlar yaşattı

7 Şuhut'ta sağanak yağış esnaflara zor anlar yaşattı