Türkiye büyümeye devam ediyor

Yılın ilk çeyreğinde yüzde 3.2 büyüyen Türkiye, ikinci çeyrekte yüzde 2.9 büyüdü.

Türkiye büyümeye devam ediyor

\n Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) 2.Dönem Gayri Safi Yurtiçi Hasıla rakamlarını açıkladı. Üretim yöntemi ile hesaplanan gayri safi yurtiçi hasıla tahmininde, 2012 yılı ikinci üç aylık döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre cari fiyatlarla gayri safi yurtiçi hasıla yüzde 10,3’lük artışla 349 milyar 630 Milyon TL oldu.

\n

\n 2012 yılının ikinci üç aylık döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre sabit fiyatlarla gayri safi yurtiçi hasıla yüzde 2,9’luk artışla 28 milyar 838 Milyon TL oldu. 2011 yılı gayri safi yurtiçi hasıla değeri cari fiyatlarla yüzde 18,1’lik artışla 1 Trilyon 298 milyar 062 Milyon TL, sabit fiyatlarla yüzde 8,5’lik artışla 114 milyar 889 Milyon TL oldu.

\n

\n 2011 yılında kişi başına gayri safi yurtiçi hasıla değeri cari fiyatlarla 17 bin 553 TL, ABD doları cinsinden 10 bin 469 Dolar olarak hesaplandı. Takvim etkisinden arındırılmış sabit fiyatlarla GSYH 2012 yılı ikinci üç aylık döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 3,2’lik artış gösterirken, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış GSYH değeri bir önceki döneme göre yüzde 1,8 arttı.

\n

\n BAKAN ÇAĞLAYAN BÜYÜME RAKAMLARINI DEĞERLENDİRDİ

\n

\n Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, yıllar boyunca Türkiye ekonomisinin kronik sorununun sürdürülebilir bir büyüme süreci yakalayamamak olduğuna işaret ederek, "İki-üç yıl büyür, bir yıl küçülürdük. 2002’den beri Türkiye istikrarlı büyümenin iyi bir örneğini gösterdi" dedi.

\n

\n Ekonomi Bakanı Çağlayan, 2. çeyrekteki büyüme rakamlarına ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. GSYİH verilerinin ekonominin geçen yılın 2. çeyreğine göre yüzde 2.9 büyüdüğünü gösterdiğini belirten Çağlayan, "Bugün itibarıyla ekonomimiz büyüme sürecinde 11. çeyreği geride bıraktı. Küresel kriz başlamadan önce 27 çeyrek kesintisiz büyümüştü. İnşallah bu defa kesintisiz büyüme süreci daha uzun sürecek" ifadelerini kullandı.

\n

\n Yıllar boyunca Türkiye ekonomisinin kronik sorununun sürdürülebilir bir büyüme süreci yakalayamamak olduğuna işaret eden Çağlayan, "İki-üç yıl büyür, bir yıl küçülürdük. 2002’den beri Türkiye istikrarlı büyümenin iyi bir örneğini gösterdi. Küresel kriz döneminde 4 çeyreklik bir aradan sonra yeniden büyüme dönemine girdik. Bugün Avrupa ülkeleri birbirinden zayıf performans gösterirken, biz 11 çeyrektir ortalama yüzde 7.7 hızla büyümeye devam ediyoruz. En büyük ticaret partnerimiz olan AB binde 3 küçüldü. Almanya yüzde 1 büyürken, İtalya, İspanya, İngiltere ekonomisi küçülmeye devam etti" değerlendirmesini yaptı.

\n

\n Net ihracatın büyüme üzerindeki etkisine değinen Çağlayan, "Bugün ekonomimizin net ihracat sayesinde büyüdüğünü gördük. Gayrısafi yurtiçi hasılamız yüzde 2.9 büyüdü, net ihracatın buna katkısı ise 5.6 puan oldu. Demek ki net ihracatın katkısı olmasaydı ekonomimiz büyümeyecekti" dedi.

\n

\n Net ihracatın 4 çeyrekten beri, yani 2011’in ikinci çeyreğinden beri büyümeye pozitif katkı verdiğine işaret eden Çağlayan, şu değerlendirmelerde bulundu:

\n

\n "Hatta son 2 çeyrektir görüyoruz ki; net ihracatın bu katkısı olmasa ekonomimiz büyümeyecekti. Nisan-Mayıs-Haziran aylarında mal ihracatımız yüzde 14.2 büyüdü, hizmet ihracatımız ise yüzde 3’e yakın arttı. Ekonomimizi büyüten yakalanan bu artışlar oldu. Biz bunları Avrupa’daki krize rağmen, Orta-Doğudaki krize rağmen, dünya ekonomisindeki yavaşlamaya rağmen gerçekleştirdik. İşte 2. çeyrekte bizi büyüten budur. Bize iki yıl önce yapılan eksen kaydırma eleştirilerini hatırlatmak isterim. Türkiye Afrika’ya, Güney Amerika’ya, Kuzey Amerika’ya artan ihracatı ile bugünkü büyümeyi gerçekleştirmiştir. İhracatla büyüme, büyümenin kalitesini artırdı."

\n

\n Merkez Bankası’nın yumuşak iniş politikasına değinen Bakan Çağlayan, sözlerini şöyle tamamladı:

\n

\n "Türkiye, tarihinde ilk defa krize girmeden yumuşak inişi gerçekleştirdi. Merkez Bankası bu süreçte çok başarılı bir politika izledi. Ama 3-4 aydan beri söylediğim gibi artık ayağı frenden çekmek gerekiyor. Bakın, büyüme hızımız 3 çeyrekten beri geriliyor. “İhtiyatlı olalım derken” fren balataları sıyrılmaya başladı. Artık yılsonu OVP hedefi olan yüzde 4 büyüme hedefinden uzaklaşmaya başladık. İniş gerçekleşti ama bu uçak durmak için inmedi. Yakıt ikmali yapıp yola devam etmeliyiz. Büyümede iç talebin desteği gecikiyor. Bizim yüzde 4’ün altında büyüme gibi bir lüksümüz yok. Balatalar diski sıyırmadan ayağı frenden çekmek gerekiyor. 2023 hedeflerine ulaşmak için en az yüzde 5.5 ortalama ile büyümeye devam etmeliyiz.”

\n

\n Çağlayan, sanayi üretimindeki yüzde 3.4 artış konusunda da şunları kaydetti:

\n

\n "Sanayi üretimindeki geçen yılın aynı ayına göre yüzde 3.4’lük artış büyük oranda ihracat artışından kaynaklanmaktadır. Oysa bizim sanayi üretiminde daha yüksek büyüme oranlarına ihtiyacımız var. İç talebin mutlaka sanayi üretimine daha fazla destek vermesi gerekiyor."

\n


EN ÇOK OKUNANLAR

Sakarya'da rekor kırıldı

1 Sakarya'da rekor kırıldı

Hayati Tekin sahaya iniyor

2 Hayati Tekin sahaya iniyor

Samsunspor taraftarları akın etti...

3 Samsunspor taraftarları akın etti...

TCDD, Samsun'daki taşınmazını satıyor

4 TCDD, Samsun'daki taşınmazını satıyor

Tekin, adaylık için istişarede

5 Tekin, adaylık için istişarede

Samsun'da yaralı genç şoka girdi

6 Samsun'da yaralı genç şoka girdi

Samsun'da asansör boşluğuna düşen kişi öldü

7 Samsun'da asansör boşluğuna düşen kişi öldü

Bodrum'da kurtardı, Sakarya'da olmadı

8 Bodrum'da kurtardı, Sakarya'da olmadı

Samsun'da çatıdan düşen kişi ağır yaralandı! O anlar kamerada

9 Samsun'da çatıdan düşen kişi ağır yaralandı! O anlar kamerada

Samsunlular dikkat! Son 14 gün!

10 Samsunlular dikkat! Son 14 gün!