Bağ-Kur luya emeklilik kredisi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Prim borçlarını ödeyemediği için emeklilik hakkını kazanamayan Bağ-Kur lu kardeşlerimize Halk Bankamız 0,97 aylık faizle ve 36 ay vadeli olacak bir kredi verecek dedi.\r\n

Bağ-Kur luya emeklilik kredisi
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile Halk Bankası arasında bir protokol imzalanacağını belirterek, Prim borçlarını ödeyemediği için emeklilik hakkını kazanamayan Bağ-Kur lu kardeşlerimize inşallah Halk Bankamız 0,97 aylık faizle ve 36 ay vadeli olacak bir kredi verecek. Bundan 279 bin 422 Bağ-Kur lu istifade edecek. Yapılandırmaya konu miktar ise 3,6 milyar lira dedi. 

Erdoğan, ATO Congresium daki 4. Esnaf ve Sanatkarlar Şurası nda yaptığı konuşmada, son 12 yıl içinde esnaf ve sanatkarın çok önemli sorunlarının çözüldüğünü, çözüm yoluna girdiğini, ilgili kanunların çıkarıldığını, mevzuatın yenilendiğini, krediler noktasında tarihi iyileştirmeler yapıldığını söyledi.

Esnaf, sanatkarların kredi faizinin 2002 yılında yüzde 47 iken, bugün yüzde 4-5 aralığına kadar çekildiğini anlatan Erdoğan, Esnafımızın kullandığı kredi miktarı 153 milyon liradan 80 kat artışla 12 milyar liraya ulaştı. 80 kat artış. Pirim borçları, SSK borçları, Oda ve Birliklere olan borçlar konusunda iyileştirmeler yapıldı dedi.

Halk Bankasından esnafa 0,97 faizli kredi

Erdoğan, 6552 sayılı torba yasayla Bağ-Kur lu esnafın SSK ya prim borçları konusunda da bir yapılandırma hakkı getirildiğini belirterek, şunları kaydetti:

Şimdi sizinle önemli bir müjdeyi paylaşmak istiyorum. O da şudur: Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), bugün öğleden sonra inşallah Halk Bankası ile bir protokol imzalayacak ve bununla emeklilik imkanı var, fakat prim borçlarını ödeyemediği için emeklilik hakkını kazanamayan Bağ-Kur lu kardeşlerimize inşallah Halk Bankamız, 0,97 aylık faizle ve 36 ay vadeli olacak bir kredi vermek suretiyle Bağ-Kur lu bu borçlarını ödeme imkanını yakalayacak ve emeklilik hakkını kazandığı gibi de bütün sosyal haklardan hemen anında istifade etmeye başlayacak. Bu yapılandırma kredisinden istifade edeceklerin sayısı 279 bin 422 Bağ-Kur lu. Şu anda hükümetimizin bu noktada atacağı adımla yapılandırmaya konu miktar, 3,6 milyar Türk lirası. Tüm Bağ-Kur lu kardeşlerime Halk Bankamızın SGK ile yapacağı bu protokolle birlikte şu anda gerçekten güzel bir imkan hazırlanıyor. Bu imkanın tüm esnafımıza... Tabii kredi borcunu, krediyi çektiği tarihten 3 ay sonra ödemeye başlayacak, bir de bu imkan geliyor.

Böylece Bağ-Kur luların emeklilik konusundaki sıkıntılarının da aşılacağını belirten Erdoğan, düzenlemenin hayırlı olması temennisinde bulundu. 

Emeği geçenlere de teşekkür eden Erdoğan, Bakanımız gerek Halk Bankası yönetimi, hükümetimiz, hepsini huzurlarınızda kutluyorum, tebrik ediyorum dedi. 

Ekonomi büyüdükçe daha da fazlasının yapılacağını dile getiren Erdoğan, Türkiye nin esnafın ve sanatkarın alın teriyle büyümeye, büyüdükçe de esnaf ve sanatkarı büyütmeye devam edeceğini kaydetti. 

Erdoğan, esnaf ve sanatkarlarla aralarındaki istişareyi, irtibatı muhafaza edeceklerini kaydetti.


EN ÇOK OKUNANLAR

MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın'ın oğlu Ankara Kalesi'nde kayalıklardan

1 MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın'ın oğlu Ankara Kalesi'nde kayalıklardan

MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın'ın oğlu hayatını kaybetti

2 MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın'ın oğlu hayatını kaybetti

Bolu'da devrilen traktörün altında kalan sürücü hayatını kaybetti

3 Bolu'da devrilen traktörün altında kalan sürücü hayatını kaybetti

İzmir'de 46 kaçak göçmen yakalandı

4 İzmir'de 46 kaçak göçmen yakalandı

Bafra'da iş yerinden hırsızlık

5 Bafra'da iş yerinden hırsızlık

Samsun'da FETÖ operasyonu: 7 kişi hakim karşısında

6 Samsun'da FETÖ operasyonu: 7 kişi hakim karşısında

Başkan Mustafa Demir: 'Taş üstüne taş koyanın yanındayız'

7 Başkan Mustafa Demir: 'Taş üstüne taş koyanın yanındayız'

MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın'ın oğlu hayatını kaybetti

8 MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın'ın oğlu hayatını kaybetti

Vali Epcim'den şehit babasına ziyaret

9 Vali Epcim'den şehit babasına ziyaret

Amasya'da otomobil devrildi: 3 yaralı

10 Amasya'da otomobil devrildi: 3 yaralı