İNCE HESAP

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ile Canik Belediye Başkanı Osman Genç arasındaki anlaşmazlık zirve yaptı. Yılmaz, Canik'in otel yapılması için yatırımcı aradığı alanı ve satmayı planladığı iki arsayı da ticaret alanından çıkarmayı mec

İNCE HESAP

\n  

\n
\n Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi eylül ayı ilk oturumu Yusuf Ziya Yılmaz'ın başkanlığında yapıldı. 57 maddenin komisyonlara sevk edildiği mecliste 2 ve 10'uncu maddeler şok etkisi yarattı. Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı'nca hazırlanan Başkan Yusuf Ziya Yılmaz'ın imzasıyla meclise getirilen teklifte, Canik Belediyesi'nin Meşe Tesisleri'ndeki imar haklarının eskiye dönüşü istendi. Büyükşehir Belediyesi, Canik Belediyesi'nin yıldızlı otel yapmak için yatırımcı aradığı Meşe Tesisleri'nin de bulunduğu bölgenin 'Turizm ve Ticaret alanı'ndan çıkarılarak yeniden 'belediye hizmet alanı kullanımına' dönüştürülmesini teklif etti.
\n
\n  
\n
\n ARSANIN PLANINI KALDIRIYOR
\n
\n 'Canik'e ince oyun' dedirten ikinci teklif ise gündemin 10'uncu maddesiyle geldi. Yine Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı'nca hazırlanan teklifte; Canik Belediyesi'nin mahallelere hizmet götürmek için satmaya hazırlandığı iki arsanın imar durumunun değiştirilmesi istendi. Samsun-Ordu Karayolu kenarında bulunan 2 bin 500 ve bin 500 metrekarelik iki arasının 'konut dışı kentsel çalışma alanı' kullanım kararının kaldırılarak plansız olarak belirlenmesi teklif olarak sunuldu.
\n
\n  
\n
\n MAHKEMEYE KADAR
\n
\n Her iki teklifi de, Büyükşehir Belediyesi'nin, Canik Belediyesi'ne ince oyunu şeklinde değerlendiren bazı meclis üyeleri, "Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ile Canik Belediye Başkanı Osman Genç arasında aylardır devam eden anlaşmazlık, sel baskınlarındaki karşılıklı suçlamalarla zirve yaptı. Şimdi görülüyor ki, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, meclise getirdiği bu tekliflerle Canik Belediyesi'nin hizmet üretmesine engel olmaya çalışıyor. Meşe tesisleri yanına otel yapılmasını engellerken, belediyenin satmaya hazırlandığı iki arsayı da imarsız hale getirerek, belediye bütçesine hizmet yapacak kaynak girmesini önlemeyi planlıyor. Meclisten nasıl bir sonuç çıkar bilinmez ama başlayan bu kavga mahkemeye kadar gider" diye konuştu.
\n
\n Canik Belediye Başkanı Osman Genç ise gazetemizin sorularını, "Kamuoyunun insafına bırakıyorum" demekle yetindi. Başkan Genç, konuyla ilgili diğer sorulara ise yanıt vermeyeceğini ifade etti.Meclisin dünkü oturumunda sevkedilen maddeler bugün komisyonlarda görüşelecek ve Cuma günü yapılacak mecliste nihai oylamayla karara bağlanacak.
\n


EN ÇOK OKUNANLAR

Kaza yaptı, otomobili bırakıp kaçtı

1 Kaza yaptı, otomobili bırakıp kaçtı

MHP, Aydın Büyükşehir Başkan Adayını geri çekti

2 MHP, Aydın Büyükşehir Başkan Adayını geri çekti

Düzce'de ana su borusu patladı D-100 trafiğe kapandı

3 Düzce'de ana su borusu patladı D-100 trafiğe kapandı

AK Parti'li Erürker; '2019 yılı Aydın için milat olacak'

4 AK Parti'li Erürker; '2019 yılı Aydın için milat olacak'

TİM Başkanı Gülle: 'Hedef, dış ticaret fazlası veren Türkiye'dir'

5 TİM Başkanı Gülle: 'Hedef, dış ticaret fazlası veren Türkiye'dir'

Türk halk müziği sanatçısı Selahattin Alpay Hizan'da Konser verdi

6 Türk halk müziği sanatçısı Selahattin Alpay Hizan'da Konser verdi

Aksaray'da korkutan yangın: 32 kişi mahsur kaldı

7 Aksaray'da korkutan yangın: 32 kişi mahsur kaldı

Tren kazasındaki vagonların enkazı kaldırıldı

8 Tren kazasındaki vagonların enkazı kaldırıldı

Polisten kaçtı jandarma bölgesinde kaza yaptı

9 Polisten kaçtı jandarma bölgesinde kaza yaptı

İnegöl'de 3 araç birbirine girdi: 5 yaralı

10 İnegöl'de 3 araç birbirine girdi: 5 yaralı