FİRESİZ DESTEK

Canik Belediyesi'ne ait Meşe Tesisleri'nin bulunduğu alandaki imar değişikliği teklifi AK Parti Grubu'nu bölerken, CHP'li üyelerin Büyükşehir Belediyesi'nin önerisine firesiz destek vermesi dikkati çekti

FİRESİZ DESTEK

\n  

\n
\n Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ile Canik Belediye Başkanı Osman Genç arasındaki anlaşmazlığın tekliflere yansıdığı Büyükşehir Belediye Meclisi Komisyonları'nda dün Meşe Tesisleri'nin Turizm ve Ticaret alanından çıkarılarak eski haline yani Belediye Hizmet Alanı'na dönüştürülmesi görüşüldü.  Diğer gündem maddesi Canik Belediyesi'ne ait iki arsanın imar haklarının ortadan kaldırılması ise bugüne ertelendi.
\n
\n  
\n
\n KOMİSYONDAN GEÇTİ
\n
\n Meşe Tesisleri'nin bulunduğu bölgenin imar haklarının ortadan kaldırılmasına yönelik komisyonda yapılan oylamada AK Parti Grubu ikiye bölündü. AK Parti Grubu'ndan Turan Çakır, Hasan Serdaş, Emin Kazım Şen, Arif Kosif teklifin kabulü yönünde oy kullanırken; Kerami Gürbüz, Necip Çift,  Murat Ekşi ve Adem Alan çekimser kaldı. AK Partili Mustafa Erbay ve Tahsin Canikli ise teklifin reddedilmesi yönünde oy verdi.  Komisyon toplantısına katılan 4 kişilik Cemalettin Kola, İsmail Sevindik, Erdem Okan ve Muhammer Muratoğlu'ndan oluşan MHP grubu 'ret' , CHP'li Hayri Erdönmez, Feride Tosun, İbrahim Saraç, Hayati Tekin ile CHP'den bir süre önce istifa eden Cemal Gülhan ile bağımsız üye Aydın Yılmaz 'evet' oyu verdi ve teklif komisyondan geçti.
\n
\n  
\n
\n DİĞER TEKLİFLER OYLANMADI
\n
\n AK Partili Mustafa Erbay, Canik Belediyesi olarak alana otel yapmayı planladıklarını ve yatırımcılarla görüşüldüğünü belirterek, "Ama geldiğimiz noktada yoktan sebeplerle yatırımcıların önü  bir şekilde kesilmek istenerek, bu insanlar soğutulmaya çalışılıyor. Ben eski plan haklarında kalmasını teklif ediyorum" dedi.  
\n
\n MHP'li Cemalettin Kola da, "Bu alanın geçmişini bilmek istiyorum. Ekleri gelmediği için konuyu bilme imkanımız yok. Bu maddenin mecliste bekletilmesini ve biray sonra görüşülmesini veya alt komisyon kurularak araştırılmasını teklif ediyorum" önerisinde bulundu. İki teklif de komisyon başkanı Turan Çakır tarafından oylamaya dahil edilmedi.
\n
\n  
\n
\n 50 BİNLİK PLANA GÖRE ŞİKAYET EDİLMİŞ
\n
\n Komisyon Başkanı Turan Çakır,  alanın çevre planında park olarak göründüğünü, nazım imar planıyla, çevre planının uyumluluğu olmadığı için böyle bir düzeltme yapılması gerektiğini ifade ederek, "50 binlik plan çok eski daha önce yapılmış. Biz 5 binlik planı yaparken bunu dikkate almamışız.  Bu teklif mevcut  tesislerle alakalı değil. Bu gündeme bir vatandaşımızın yaptığı şikayetle geldi. Vatandaşın da buraya otel yapılarak önlerinin binanın önünün kapatılmasıyla ilgili endişesinden kaynaklanıyor. Zaten burası mahkemedeki bir davanın uzlaşması nedeniyle Büyükşehir Belediyesi tarafından Canik Belediyesi'ne bedelsiz olarak hizmet alanı olarak verilmiş. Bu meclis turizm ve ticaret alanına çevirmiş ama bugün gelinen noktada aynı meclis eski haline çevirde yetkisine sahip. Bundan önceki kararlar ne kadar yasalsa, bugün alınacak kararda o kadar yasaldır" diye konuştu.
\n
\n  
\n
\n CHP 'LEHTE' KONUŞTU
\n
\n CHP'li ibrahim Saraç, imar planlarında binlik, 5 binlik ve 50 binlik planlar arasında çelişki olduğunda önceliğin 50 binlik planda bulunduğunu ve hukuken değişikliğin yapılması gerektiğini kaydetti. CHP'li Feride Güneş Tosun ise, "Burası 50 binlik planda park alanı olarak görünüyorsa, nasıl ticaret alanına dönüştürülmüş onu anlayamıyorum. Park alanı olarak kalması uygundur, çünkü arkasında bir sürü siteler var" ifadelerini kullandı.
\n
\n  
\n
\n BÜROKRAT BİLMİYOR, VATANDAŞ BİLİYOR
\n
\n Günün en ilginç konuşmasını ise MHP'li Meclis üyesi Erdem Okan yaptı. Okan, şikayeti yapan vatandaşın nasıl olup da belediye imar bürokratlarından daha fazla bilgiye sahip olduğunu sordu. Okan, "Burada bir çok imar uygulaması yapılmış ama vatandaşlarımız imar işlerinden daha çok bilgiye sahip. İmar işleri bürokratlarımız 5 binlik planı yaparken buranın 50 binlik planda park olarak gösterildiğini bilmiyor ama vatandaş bunu biliyor ve şikayet ediyor. Vatandaş biliyor ama ne hikmetse biz de bilemiyoruz, bürokratlarımız da" diye konuştu.
\n


EN ÇOK OKUNANLAR

Hayati Tekin sahaya iniyor

1 Hayati Tekin sahaya iniyor

Sakarya'da rekor kırıldı

2 Sakarya'da rekor kırıldı

Samsunspor taraftarları akın etti...

3 Samsunspor taraftarları akın etti...

Samsun'da asansör boşluğuna düşen kişi öldü

4 Samsun'da asansör boşluğuna düşen kişi öldü

TCDD, Samsun'daki taşınmazını satıyor

5 TCDD, Samsun'daki taşınmazını satıyor

Samsun'da yaralı genç şoka girdi

6 Samsun'da yaralı genç şoka girdi

Samsun'da çatıdan düşen kişi ağır yaralandı! O anlar kamerada

7 Samsun'da çatıdan düşen kişi ağır yaralandı! O anlar kamerada

Tekin, adaylık için istişarede

8 Tekin, adaylık için istişarede

Samsun Büyükşehir Belediye Başkan Adayı değişecek mi?

9 Samsun Büyükşehir Belediye Başkan Adayı değişecek mi?

Samsunlular dikkat! Son 14 gün!

10 Samsunlular dikkat! Son 14 gün!