NASA Orion kapsülünü test edecek

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), insanoğlunun gelecekte Mars a yolculuk etmesinde önemli bir rol oynaması beklenen Orion uzay kapsülünü bugün deneyecek.\r\n

NASA Orion kapsülünü test edecek
Florida daki Cape Canaveral Uzay Üssü nde bir Delta roketinin üzerine yerleştirilen Orion, kritik öneme sahip teknolojilerin denenmesi için kısa bir yolculuğa çıkarılacak. 

Yaklaşık 6 bin kilometre irtifada, Dünya nın çevresini iki kez dolaşması beklenen uzay gemisinde yolculuk sırasında astronot bulunmayacak. 

Orinon un daha sonra saatte 30 bin kilometre hızla atmosfere yeniden girmesi ve paraşütler yardımıyla Meksika nın Baja California Yarımadası açıklarında Büyük Okyanusu na iniş yapması öngörülüyor. 

Koni şeklinde, 3,3 metre uzunluğunda ve 5 metre genişliğindeki uzay aracı, 1960 larda ve 70 lerde astronotları Ay a götüren Apollo uzay gemilerine benziyor. Altı astronot kapasiteye sahip Orion, Apollo nun 1972 deki yolculuğundan bu yana Uluslararası Uzay İstasyonu nun ötesine geçen ilk uzay aracı olacak. 

Orion uzay aracının hava durumunun uygun olması ve teknik hazırlıkların tamamlanması durumunda yerel saatle 07.05 te (TSİ 14.05) fırlatılması bekleniyor. 

Uzay aracı, asıl yolculuğuna çok daha güçlü bir roketle 2020 de çıkacak.


EN ÇOK OKUNANLAR