İnternet abone sayısında büyük artış

Bakan Lütfi Elvan, bilişim sektöründeki büyümenin sürdüğünü belirterek, Geniş bant internet abone sayısı 40 milyona, mobil internet abone sayısı 31 milyona ulaştı dedi\r\n

İnternet abone sayısında büyük artış
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, AA muhabirine 2014 yılı üçüncü çeyrek bilişim sektörü verilerini açıkladı. Sektördeki büyümenin 3. çeyrekte de devam ettiğini ifade eden Elvan, bu büyümenin kendilerini son derece mutlu ettiğini belirtti.

Genişbant internet abone sayısının 2013 yılı sonunda 32 milyon iken, ağustos ayı sonu itibarıyla 6 milyonluk bir artış sağlayarak 38 milyona yükseldiğini ve kasım itibarıyla da 39,8 milyona ulaştığını kaydeden Bakan Elvan, 3G mobil abone sayısı ikinci çeyrekte 53,4 milyon iken, 56,8 milyona ulaşarak yüzde 6,4’lük bir artış sağlandı. Mobil abone sayısı 71,9 milyon seviyesine çıkarak ikinci çeyreğe göre yüzde 1,6’lık bir artış yaşandı dedi.

Bakan Elvan, mobil internet kullanan abone sayısının son çeyreğe göre yüzde 9,3 arttığını ve 31,1 milyona ulaştığını  belirterek, M2M (Makineler arası iletişim) abone sayısının 2,4 milyona ulaşarak, bir önceki döneme göre yüzde 1,8 artış gösterdiğini kaydetti.

Türkiye cep le konuşmada Avrupa’daki birinciliğini koruyor

Yılın ikinci çeyreğinde 364 dakika olan ortalama aylık mobil kullanım süresinin üçüncü çeyrekte 370 dakikaya çıktığını bildiren Elvan, şunları kaydetti:

Türkiye Avrupa da en fazla mobil telefon görüşmesi yapan ülke olmaya devam ediyor. 2014 yılı üçüncü üç aylık döneme bakıldığında mobil abonelerin yaklaşık yüzde 57,1 i ön ödemeli abone, yüzde 42,9’u faturalı abonedir. Son bir yıl içerisinde faturalı abonelerin oranı yüzde 42,26’dan yüzde 42,92’ye çıktı. 10 Kasım 2014 tarihi itibarıyla toplam 75,5 milyon numara taşıma işlemi gerçekleştirildi.

- 3. çeyrekte 31 milyar SMS atıldı

2014 yılı üçüncü çeyrekte toplam mobil trafik hacmi 2014’ün 2. çeyreğine göre yüzde 1,92 artarak 53,1 milyar dakika olarak gerçekleştiğini bildiren Elvan,  üçüncü üç aylık dönemde toplam kısa mesaj (SMS) sayısının 30,7 milyar olarak gerçekleştiğini ifade etti. Elvan, bir önceki dönemde 4,97 milyar lira olan mobil işletmecilerin net satış gelirlerinin yaklaşık bu dönemde 5,35 milyar liraya yükseldiğini kaydetti.

  Fiber optik ağımız genişliyor, bilişim gelirleri artıyor

Genişbant internet altyapısını sağlayan fiber optik kablo uzunluğunun da her geçen gün arttığını belirten Elvan, Türkiye de fiber optik ağ uzunluğunun 239 bin 524 kilometreye ulaştığını söyledi.

Yılın üçüncü üç aylık döneminde toplam 1 milyar 294 milyon lira yatırım yapıldığını ve bu yatırımların 990 milyon liralık bölümünün GSM işletmecileri ile Türk Telekom tarafından gerçekleştirildiğini dile getiren Elvan, 2014 yılı üçüncü üç aylık dönemde Türk Telekom, mobil şebeke işletmecileri ve diğer işletmecilerin toplam gelirleri bir önceki yıl aynı döneme göre yüzde 12,2 artışla 2014 yılının üçüncü üç aylık döneminde yaklaşık 9,2 milyar Türk Lirası düzeyinde gerçekleşti dedi.

Bakan Elvan, Türk Telekom ve mobil şebeke işletmecilerinin net satış gelirlerinin yaklaşık 7,3 milyar lira olduğunu, diğer işletmecilerin ise net satış gelirlerinin yaklaşık 1,9 milyar Türk Lirası seviyelerinde gerçekleştiğini ifade etti.


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor - Denizlispor maçı canlı anlatım

1 Samsunspor - Denizlispor maçı canlı anlatım

Samsunspor'da yıkım!

2 Samsunspor'da yıkım!

Haberaks TV canlı yayınlayacak

3 Haberaks TV canlı yayınlayacak

Samsunlular Dernek Başkanı'nın oğlu silahla yaralandı

4 Samsunlular Dernek Başkanı'nın oğlu silahla yaralandı

Samsunpor'a çılgın prim...

5 Samsunpor'a çılgın prim...

Samsun'da şafak operasyonu, çok sayıda gözaltı...

6 Samsun'da şafak operasyonu, çok sayıda gözaltı...

Samsunspor - Denizlispor maçı ilk 11'i belli oldu

7 Samsunspor - Denizlispor maçı ilk 11'i belli oldu

15 CHP milletvekili İyi Parti'ye geçiyor! İşte o isimler

8 15 CHP milletvekili İyi Parti'ye geçiyor! İşte o isimler

Samsun'a yeni hastane

9 Samsun'a yeni hastane

Tanju Çolak moral verdi

10 Tanju Çolak moral verdi