Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

Atatürk ün vasiyetine bakılacak

Atatürk ün AOÇ vasiyetinin ihlal edildiği iddiasıyla açılan davada, mahkeme vasiyetin istenmesine karar verdi.\r\n

Atatürk ün vasiyetine bakılacak
Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Mustafa Kemal Atatürk ün Atatürk Orman Çiftliği ne (AOÇ) ilişkin vasiyetinin ihlal edildiği iddiasıyla açılan davada, mahkemenin vasiyetin istenmesine karar verdiğini söyledi.

Candan, düzenlediği basın toplantısında, 6 meslek odası olarak açtıkları davada, mahkeme kararını değerlendirdi.

Atatürk ün, AOÇ yi şartlı bağışladığını ifade eden Candan, vasiyetin kamusal kullanıma yönelik olduğunu belirtti.

Atatürk ün vasiyetinin ihlal edildiği ve amacı dışında kullanıldığı gerekçesiyle vasiyeti ihlal davası açtıklarını dile getiren Candan, davanın ilk duruşmasının bugün görüldüğünü ve kendileri açısından oldukça değerli bir karar verildiğini ifade etti. Candan, şöyle konuştu:

Davada devlet arşivlerine müzekkere yazılarak Mustafa Kemal Atatürk ün vasiyetinin ve AOÇ ile ilgili hazırladığı bağış senedinin, ekli tüm belgelerin gönderilmesi talep edildi. Dava kabul edilmiş oldu, biz de bu davanın tarafları olarak bu sürecin bir parçası haline geldik. Çünkü karşı tarafın, davanın müdahili olmadığımız ve süreyi geçirdiğimize yönelik savunmaları varken, mahkemenin bizi taraf olarak görmesi, araştırma yapmaya başlaması, devlet arşivlerinin açılarak bağış senedinin ve vasiyetnamenin istenmesini önemli bir aşama olarak görüyoruz. Bu artık hepimizin davası. Çünkü kamusal kullanım için bağışlanmış bir alanın üzerinde amacına aykırı kullanımlara gidilmesi doğru değil.       

Başkent Dayanışması nın, bireylere, davaya müdahil olmaları için çağrı yaptığını anlatan Candan, 25 Aralık saat 10.30 da hazırlanan dilekçelerle 26. Asliye Hukuk Mahkemesi nde davanın tarafı olunabileceğini bildirdi.

Candan, Atatürk ün yaşamını yitirmesinden 76 yıl sonra vasiyetin ve bağış senedinin devlet arşivlerinden çıkartılmasının önemli olduğunu belirterek, takip ettikleri süreçte yeni bir dönemin başladığını kaydetti.

Cumhurbaşkanlığı sarayının yıkılması gündeme gelebilir mi sorusuna karşılık Candan, Her şey olabilir. Siz malvarlığınızı şartlı olarak bağışlarsanız, ona aykırı kullanımda her türlü karar verilebilir. Bu da gündeme gelebilir dedi.

Davanın, AOÇ nin kuruluşunun 89. yılında 5 Mayısta açıldığını dile getiren Candan, ikinci duruşmanın 10 Mart 2015 te görüleceğini ve belki de ilk defa Atatürk ün vasiyetinin orijinalinin görülebileceğini söyledi.

Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Baran Bozoğlu da herkesin Atatürk ün mirasının korunması adına davaya müdahil olabileceğini söyledi. 


EN ÇOK OKUNANLAR

Görüşüyoruz net bir şey yok

1 Görüşüyoruz net bir şey yok

Samsunspordan dakikada binler kazandılar

2 Samsunspor'dan dakikada binler kazandılar

Kazanmaya ihtiyacımız var

3 Kazanmaya ihtiyacımız var

Şehit cenazesinde CHP çelengini istemediler

4 Şehit cenazesinde CHP çelengini istemediler

Gözyaşları içinde toprağa verildi

5 Gözyaşları içinde toprağa verildi

Samsun Bafrada kümes hayvanı itlafları devam ediyor

6 Samsun Bafra'da kümes hayvanı itlafları devam ediyor

Samsunda Çağlarırmak için mevlit okutuldu

7 Samsun'da Çağlarırmak için mevlit okutuldu

Bu şehrin çocukları Samsunsporludur

8 Bu şehrin çocukları Samsunsporludur

Ne değişecek

9 Ne değişecek?..

Samsun tramvayda çocuğunu kaybetti

10 Samsun tramvayda çocuğunu kaybetti