Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

Atatürk ün vasiyetine bakılacak

Atatürk ün AOÇ vasiyetinin ihlal edildiği iddiasıyla açılan davada, mahkeme vasiyetin istenmesine karar verdi.\r\n

Atatürk ün vasiyetine bakılacak
Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Mustafa Kemal Atatürk ün Atatürk Orman Çiftliği ne (AOÇ) ilişkin vasiyetinin ihlal edildiği iddiasıyla açılan davada, mahkemenin vasiyetin istenmesine karar verdiğini söyledi.

Candan, düzenlediği basın toplantısında, 6 meslek odası olarak açtıkları davada, mahkeme kararını değerlendirdi.

Atatürk ün, AOÇ yi şartlı bağışladığını ifade eden Candan, vasiyetin kamusal kullanıma yönelik olduğunu belirtti.

Atatürk ün vasiyetinin ihlal edildiği ve amacı dışında kullanıldığı gerekçesiyle vasiyeti ihlal davası açtıklarını dile getiren Candan, davanın ilk duruşmasının bugün görüldüğünü ve kendileri açısından oldukça değerli bir karar verildiğini ifade etti. Candan, şöyle konuştu:

Davada devlet arşivlerine müzekkere yazılarak Mustafa Kemal Atatürk ün vasiyetinin ve AOÇ ile ilgili hazırladığı bağış senedinin, ekli tüm belgelerin gönderilmesi talep edildi. Dava kabul edilmiş oldu, biz de bu davanın tarafları olarak bu sürecin bir parçası haline geldik. Çünkü karşı tarafın, davanın müdahili olmadığımız ve süreyi geçirdiğimize yönelik savunmaları varken, mahkemenin bizi taraf olarak görmesi, araştırma yapmaya başlaması, devlet arşivlerinin açılarak bağış senedinin ve vasiyetnamenin istenmesini önemli bir aşama olarak görüyoruz. Bu artık hepimizin davası. Çünkü kamusal kullanım için bağışlanmış bir alanın üzerinde amacına aykırı kullanımlara gidilmesi doğru değil.       

Başkent Dayanışması nın, bireylere, davaya müdahil olmaları için çağrı yaptığını anlatan Candan, 25 Aralık saat 10.30 da hazırlanan dilekçelerle 26. Asliye Hukuk Mahkemesi nde davanın tarafı olunabileceğini bildirdi.

Candan, Atatürk ün yaşamını yitirmesinden 76 yıl sonra vasiyetin ve bağış senedinin devlet arşivlerinden çıkartılmasının önemli olduğunu belirterek, takip ettikleri süreçte yeni bir dönemin başladığını kaydetti.

Cumhurbaşkanlığı sarayının yıkılması gündeme gelebilir mi sorusuna karşılık Candan, Her şey olabilir. Siz malvarlığınızı şartlı olarak bağışlarsanız, ona aykırı kullanımda her türlü karar verilebilir. Bu da gündeme gelebilir dedi.

Davanın, AOÇ nin kuruluşunun 89. yılında 5 Mayısta açıldığını dile getiren Candan, ikinci duruşmanın 10 Mart 2015 te görüleceğini ve belki de ilk defa Atatürk ün vasiyetinin orijinalinin görülebileceğini söyledi.

Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Baran Bozoğlu da herkesin Atatürk ün mirasının korunması adına davaya müdahil olabileceğini söyledi. 


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor maçı bu fiyata stat dolmalı

1 Samsunspor maçı bu fiyata stat dolmalı

Samsunlu balıkçı evet afişleri astığı otomobilinin kundaklandığını iddia etti

2 Samsunlu balıkçı 'evet' afişleri astığı otomobilinin kundaklandığını iddia etti

Samsunun ilk işareti

3 Samsun'un ilk işareti...

Samsunspor Teknik Direktörü  Osman Özköylü Kazanmamız gereken bir maç

4 Samsunspor Teknik Direktörü Osman Özköylü: 'Kazanmamız gereken bir maç'

Samsunsor Sportif Direktörü Coşkun Zeren Daha da rahatlamak için

5 Samsunsor Sportif Direktörü Coşkun Zeren: 'Daha da rahatlamak için'

İlkadımda hayır  önde gidiyor

6 İlkadım'da 'hayır' önde gidiyor

KESKten okul tatili eleştirisi

7 KESK'ten 'okul tatili' eleştirisi

Fındık üreticisine can suyu

8 Fındık üreticisine can suyu

Samsunsporda pazartesi sendromu

9 Samsunspor'da pazartesi sendromu

Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçıdan dev miting yorumu

10 Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı'dan dev miting yorumu