VALİ VE BAŞKAN TRAMVAYDA

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Vali İbrahim Şahin ile birlikte yaptığı incelemeler sırasında tramvaya binip vatandaşlarla birlikte ayakta yolculuk yaptı.\r\n

VALİ VE BAŞKAN TRAMVAYDA
Samsun’da devam eden yatırımlar ve hayata geçecek projeleri, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Vali İbrahim Şahin ile birlikte yerinde inceledi. Başkan Yusuf Ziya Yılmaz ilk olarak Vali İbrahim Şahin ile birlikte Amisos Cafe’de kahvaltı yaptı. Ardından Başkan Yılmaz, direksiyonun başına geçip makam arabasıyla Vali Şahin ile birlikte Adnan Menderes Bulvarı’ndaki sahil yolu projesini yerinde inceledi. Daha sonra raylı sistem Ondokuz Mayıs Üniversitesi İstasyonu’nda tramvaya binen Başkan Yılmaz ve Vali Şahin, vatandaşlarla bir arada yolculuk yaptı. Tramvayda yolculuk yapan vatandaşlarla sohbet eden Vali ve Başkan, daha sonra SAMULAŞ Genel Müdürlüğü Raylı Sistem Bakım Onarım ünitelerini gezerek burada SAMULAŞ Genel Müdürü Kadir Gürkan’dan bilgi aldı.
Vali Şahin ve Başkan Yılmaz yaptıkları ziyaretin ardından Büyükşehir Belediyesi Doğal Taş Elemanları Üretim Fabrikası’nı ziyaret etti. Daha sonra Toybelen’de sanayi tesislerine yönelik yeni yol çalışmalarını incelediler. 
Samsun Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) Samsun Doğu İleri Biyolojik Atık su Arıtma Tesisi’ni Vali Şahin ile birlikte gezen Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz yaptığı açıklamada, “Çok saygıdeğer valimle birlikte Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin Samsun merkez ölçekli yürütmüş olduğu bazı faaliyetleri, sorumluk alanında projeksiyonları, geleceğe yönelik planlamaları kapsayan bir dizi incelemelerde bulunduk. Bu hizmetleri ve bu hizmetlere yönelik çalışmaları incelemek ve değerli tespitlerini, önerilerini almak üzere birlikte gezi gerçekleştirdik. En son Samsun’un Atık Su Arıtma Tesisisi’ni ziyaret ettik. Atık Su Arıtma Tesissimiz, iki yıla varan bir inşaat ve imalat süreci sonunda tamamlandı. Bu tesis, Avrupa Yatırım Bankası ve bunun dışında bazı kredi kuruluşlarından da krediler alarak aşağı yukarı 30 ila 35 milyon euro arasında maliyetle yapıldı. Gerçekleştirdiğimiz 105 bin metreküp gün kapasiteli ki Samsun’un şu anda tükettiği suya yakın yani temiz içme suyuna oranda kirli suyu biyolojik sistemle tamamen arıtıp bunu derin deniz deşarjı ile birlikte pompalamaya dönük bir tesis. Dünyanın en modern, en iddialı, en çevreci ülkelerine de yapılan bu tesis çok şükür geçtiğimiz 6 ay içerisinde hizmete girdi” dedi.
“43 KİLOMETRELİK SAHİLDE DAMLA KİRLİ SU DENİZE DÖKÜLMÜYOR”
Atık Su Arıtma Tesisi’nin resmi açılışının yapılacağını söyleyen Başkan Yusuf Ziya Yılmaz, “İnşallah önümüzdeki günlerde bu modern tesisin, bu insanın tabiattan aldığını yine tabiata aynı temizlikte ve aynı doğalıkta iade etmesini amaç belirleyen Atık Su Arıtma Tesisi, inşallah önümüzdeki süreler içerisinde Sayın Cumhurbaşkanımızın, Başbakanımızın ve bakanlarımızın katılımlarıyla resmen hizmete açacağız. Taflan’dan buyana kadar 43 kilometrelik sahilin hiçbir yerinde damla dahi işlem görmemiş, testten geçmemiş, arıtılmamış su asla denize asla dökülmüyor. Bunun dışında ulaşımda, diğer alt yapı projelerine işte taş üretim tesisinden sportif alt yapıya dönük önümüzdeki günlerde şehrimizi 2017 olimpiyatlarına taşıyacak faaliyetlere dönük olan bütün hazırlıklarımız ile ilgili konular hakkında Sayın Valimizi bilgilendirmeyi çalıştım. Sağ olsunlar kendileri de bu çalışmaya zaman ayırıp katkı verdiler. Önerilerini aldım, bu doğrultuda şehrimizi geleceğe taşıyacağız” diye konuştu.
VALİ: “YAPILAN ÇALIŞMALAR İYİ ANLATILAMIYOR”
Çeşitli incelemelerde bulunan Samsun Valisi İbrahim Şahin yaptığı değerlendirmede, “Samsun merkezi başta olmak üzere çevrede yapılmakta olan, yapılacak olan, planlanan hem inşaatları hem yerlerini gördük. Özellikle belediye başkanımıza teşekkür etmek istiyorum. Samsun’a geldiğimden bu tarafa fark ettiğim bir şey, Samsun’da özellikle son dönemlerde yapılan çalışmalar iyi anlatılamıyor. Samsun Batı ölçeğinde çok modern ve yaşanası bir kent olmuş. Biz kahvaltı yaptıktan sonra özellikle sahil bandını araçla gezdik. Neredeyse yarım saatimizi aldı. Türkiye’de herhalde bir başka şehir yok ki bu kadar uzun bir mesafe hiçbir engel olmaksızın yaya olarak özellikle yürüyerek dolaşabileceğiniz bir sahil bandı olsun. Bu övünülecek bir şey. Tabii biten kısmın belki iki katı kadar da şuan inşaat halinde olan tarafı var. Orası bittiğinde 15-20 kilometrelik bir hat olarak. Kim hangi taraftan yürümek istiyorsa yürüsün yaya trafiğinin rahatlıkla kullanacağı bir zemin. Oradan hafif raylı sistemi kullandık, Türkiye’de çok az vilayetlerde bu sistem işliyor. Özellikle gerek İtalya’dan ithal edilen gerek Çin’den ithal edilen hafif raylı sistemi gördük. Oradan Doğal Taş Üretim Tesisleri’ne çıktık. Buradan çok etkilendim. Herhalde bir başka belediyenin bu tarz bir tesisi yok” şeklinde konuştu.
GOLF SAHASI
Samsun’a yapılması planlanan golf sahası konusunda bilgi veren Vali Şahin şunları kaydetti: “Samsun’a inşallah en kısa zamanda bir golf sahası kazandırır mıyız onun heyecanını yaşıyoruz. Büyükşehir Belediye Başkanımız Çarşamba tarafında gösterdikleri bir yer var. Biz de arkadaşlarımızı bunla ilgili talimatlandırdık. Oranın bir an önce arsanın golf sahasına teslim edilmesi için, bir golf sahasına üretim yapılabilmesi için hangi proseslerden geçirilmesi gerekiyorsa onlarla ilgili komisyonlarımız çalışmalarını yapıyor. Buradaki çalışmaları da yaptıktan sonra konuyu Ankara’ya paslayacağız. Ankara’da gerek ilgili bakanlık gerek Tarım Bakanlığı gerekli izni verdikten sonra Gençlik Spor Bakanımızın katkısıyla biz çok hızlı bir şekilde golf sahasını golf severlere, Samsun’a, ülkemize, hatta dünya golfçularına sunmuş olacağız.”
Ardından Başkan Yılmaz ve Vali Şahin Çarşamba ilçesi Akçatarla Mahallesi’nde yapılması planlanan golf sahası yerini incelediler. Buradaki gezileri esnasında Vali Şahin ile Başkan Yılmaz, 20 günlük bir kuzuyu kucaklarına alarak sevdiler.

İHA


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor'da yıkım!

1 Samsunspor'da yıkım!

Samsunspor - Denizlispor maçı canlı anlatım

2 Samsunspor - Denizlispor maçı canlı anlatım

Haberaks TV canlı yayınlayacak

3 Haberaks TV canlı yayınlayacak

Samsunlular Dernek Başkanı'nın oğlu silahla yaralandı

4 Samsunlular Dernek Başkanı'nın oğlu silahla yaralandı

Samsunspor maçından sonra taraftarlar birbirine girdi

5 Samsunspor maçından sonra taraftarlar birbirine girdi

Samsunpor'a çılgın prim...

6 Samsunpor'a çılgın prim...

Samsun'da şafak operasyonu, çok sayıda gözaltı...

7 Samsun'da şafak operasyonu, çok sayıda gözaltı...

15 CHP milletvekili İyi Parti'ye geçiyor! İşte o isimler

8 15 CHP milletvekili İyi Parti'ye geçiyor! İşte o isimler

Samsun'a yeni hastane

9 Samsun'a yeni hastane

Samsunspor - Denizlispor maçı ilk 11'i belli oldu

10 Samsunspor - Denizlispor maçı ilk 11'i belli oldu