Petrol fiyatlarındaki düşüş enflasyonu aşağı çekiyor

Başbakan Yardımcısı Babacan, petrol fiyatlarındaki düşüşün Türkiye ye çok yönlü faydaları olduğunu belirterek, Fiyatlarda her 10 dolarlık düşüşün enflasyona etkisi yarım puan dedi.\r\n

Petrol fiyatlarındaki düşüş enflasyonu aşağı çekiyor
Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, finans sektörünün temsilcileri ile temaslarda bulunmak için geldiği New York ta Anadolu Ajansı muhabirinin sorularını yanıtladı.

Türkiye nin dönem başkanlığını üstlendiği G-20 nin en önemli gündem maddelerinden birinin şeffaflık ve yolsuzlukla mücadele ile ilgili konular olduğunu ifade eden Babacan, Gelişmiş olan ya da gelişmekte olan her ülkede bu konularda daha iyi bir uygulama ihtiyacı var diye konuştu.

Babacan, G-20 de 11 çalışma sahasından birinin de  şeffaflık ve yolsuzluk ile mücadele olduğunu kaydetti.

Türkiye nin 2002 den bu yana şeffaflık ve yolsuzlukla mücadele konularında önemli adımlar attığını belirten Babacan, Uluslararası değerlendirmelerde Türkiye nin uygulamalarının şeffaflık düzeyi şu anda çok daha iyi bir noktaya gelmiş durumda. Bu yeterli mi? Bu da değil diyoruz. Daha da kendimizi iyileştirmek için adımların atılması gerektiğini düşünüyoruz ifadelerini kullandı.

Babacan, bu konularda daha fazla düzelme için imarla ilgili sorunları da içerecek şekilde bir şeffaflık paketi üzerinde çalıştıklarını belirterek, paketin detaylarını Başbakan Ahmet Davutoğlu nun en kısa zamanda kamuoyuna açıklayacağını söyledi.

Paketteki imara yönelik düzenlemelere de değinen Babacan, Türkiye de inşaat sektörünün gelişmesini ve milli gelirden aldığı payın artmasını istediklerini belirtti. Babacan, Öte yandan, hem yerel yönetimlerimizde hem de imar yetkisi olan merkezi kuruluşlarımızda mevzuatla ilgili düzeltilmesi gereken, iyileştirilmesi gereken hususlar var dedi.

Yapılanların şeffaf olması gerektiğini ifade eden Babacan, şunları kaydetti:

İmar değişikliklerinin mutlaka şeffaf bir zeminde götürülmesi önemli. Bunun yanında da imar uygulamaları ile beraber bir de rant kavramını bir arada düşünmek gerekiyor. Bu oluşan rantın nerede nasıl vergilendirileceği önemli. Belediyenin alacağı pay, merkezi hükümetin alacağı vergi önemli. Öte yandan, yine bu oluşan rantın toplumda ya da inşaat sektöründe adil bir paylaşımı da çok önemli. Hem ölçüsüz olmamalı bu rant, mutlaka diğer sektörlerle, diğer iş sahaları ile mukayeseli, ölçülü bir ranttan bahsediyor olmalıyız hem de bunun daha adaletli bir paylaşımından bahsediyoruz.

Bu konudaki çalışmalara bazı bakanlıklar, imar yetkisi olan kuruluşlar ve bazı belediye başkanlarının da katıldığını dile getiren Babacan, Belediye başkanlarımızın çoğu da mevcut uygulamalardan son derece rahatsız. Onlar da istiyorlar ki kanunla düzenlenmiş bir alan haline gelirse bunlar, belirsizlikler kanunla giderilirse bizler de çok rahat ederiz diye konuştu.

Oyun sahasını düzeltmek ve rekabet sahasını eşitlemek istiyoruz

Babacan, ekonomik fırsatlara erişimde de şeffaflık ve eşitlik gerektiğini vurgulayarak, şimdikinden daha iyi bir uygulamayı gelecek yıl hayata geçirmeyi umut ettiklerini söyledi.

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, belli başlı gayrimenkul projelerine bakıldığında, bunların önemli bir kısmının aslen sanayici olan ve inşaat sektörüne de giren firmaların projelerinden oluştuğunu ifade etti.

İnşaat sektöründe proje bazında rekabetten arındırılmış uygulamalar görülebildiğini ve böylece normalden çok daha fazla rant oluşabildiğini anlatan Babacan, Bunları biraz daha normalleştirmek gerekiyor. Bizim yapmak istediğimiz herhangi bir sektörün önünü kapatmak diğer sektörün önünü açmak değil, oyun sahasını düzeltmek ve rekabet sahasını eşitlemek dedi.

Petrol fiyatlarındaki düşüş

Petrol fiyatlarında görülen düşüşün Türkiye ye çok yönlü faydaları olduğunu belirten Babacan, Petrol fiyatları 10 dolar düştüğünde bizim cari açığımız milli gelire oranla yarım puan düşüyor, Cari açık açısından yaklaşık 4,4 milyar dolarlık tasarrufumuz var bu işten diye konuştu.

Petrol fiyatlarındaki düşüşün enflasyona da olumlu etkileri olduğunu ifade eden Babacan, şunları kaydetti:

Her 10 dolarlık düşüşün enflasyona etkisi yarım puan. Örneğin gelecek yıl petrol fiyatları ortalama 72 dolar olursa, biz hesabımızı 102 dolara göre yaptık, 102 dolar değil de 72 dolar olursa, bu enflasyonun beklediğimizden 1,5 puan daha aşağıda oluşmasını sağlar. Cari açığın beklediğimizden 1,5 puan daha düşmesini sağlar. Büyüme konusunda ise her 10 dolarlık düşüş büyümeye 0,3 lük katkıda bulunuyor. Petrol 102 değil de 72 dolar olursa bunun büyümemize etkisi yüzde 0,9 olacak olumlu yönde.

Petrol fiyatları düşse bile rehavete kapılmayacağız ve tüm ekonomi politikalarımıza petrol fiyatları hiç düşmemiş gibi devam edeceğiz. Petrol fiyatları hiç düşmemiş gibi bütçe disiplinine devam edeceğiz. Petrol fiyatları hiç düşmemiş gibi ülkemizdeki tasarruf programlarının artması için gayret göstereceğiz, reform irademizi aynen sürdüreceğiz.

Babacan, cari açığın risk faktörü olmaktan çıktığını söylemek için de erken olacağına işaret ederek, petrol fiyatlarının yine yükselebileceğini söyledi.

Yapısal reformların da cari açığın düşürülmesinde önemli olduğuna dikkati çeken Babacan, ihtiyatlı olunması ve reform iradesinin asla gevşetilmemesi gerektiğinin altını çizdi.

TTIP nin kapsamı genişletilmeli

Başbakan Yardımcısı Babacan, ABD ile AB arasında görüşmeleri süren Transatlantik Ticaret İşbirliği Anlaşması nda (TTIP), Türkiye nin de yer alması için yapılan çalışmalar konusunda da değerlendirmelerde bulundu. Bunun ABD ile AB yi tek bir alan haline getirecek çok önemli bir anlaşma olduğunu ifade eden Babacan, Dünyanın bir numaralı ekonomisi ile AB nin birleşmesi dev bir piyasa ortaya çıkaracak. Böylesine büyük bir piyasanın, böylesine büyük bir yapının Türkiye olarak dışında kalmamız düşünülemez dedi.

Babacan, Türkiye nin burada yer alması için ABD ile ayrıca bir serbest ticaret anlaşması yapabileceği gibi, Türkiye nin AB ye 29. ülke olarak eklenebileceğini anlattı. Türkiye nin, bu konuda AB ye üyeliği bulunmayan ancak Avrupa nın bir parçası Norveç ve İsviçre ile de temasta olduğunu ifade eden Babacan, Türkiye gibi Norveç ve İsviçre nin de böylesine bir yapının içinde olmasını olumlu görürüz ve bunun için gereken her türlü çabayı gösteririz diye konuştu.

Şartları yerine getiren Balkan ülkelerinin de bu yapıya girmelerinin bu ülkelere fayda sağlayacağını anlatan Babacan, diğer tarafta da Kanada ve Meksika nın TTIP içinde yer almasının kapsamı daha genişletebileceğini ve daha faydalı olabileceğini belirtti.

Babacan, Türkiye nin Avrupa Birliği ile gümrük birliğini geliştirmek için bir çaba içinde olduğunu dile getirerek, sanayi ürünlerine ek olarak, tarım ürünleri, hizmetler ve kamu alımlarının da içinde olduğu bir gümrük birliği için çalıştıklarını söyledi. Bu aşama gerçekleştirilmeden sadece sanayi ürünlerine açık olacak bir TTIP ye dahil olmanın amacına ulaşmış bir adım olmayacağına işaret eden Babacan, daha kapsamlı bir çalışmayı elzem gördüklerini ifade etti.

Fed in olası faiz artırımı 

ABD Merkez Bankası nın (Fed) tahvil alımlarını sonlandırmasına ilişkin de Babacan, tahvil alımının sonlandırılmasının ardından ABD de faiz artırma dönemi başlayacağını ancak bunun ne zaman gerçekleşeceğinin ve hangi hızda olacağının henüz belli olmadığını söyledi.

Önümüzdeki bir-iki yılın bunun çok tartışılacağı ve spekülasyonların ortaya atılacağı bir dönem olacağını anlatan Babacan, Her bir haber ve her bir adımın da piyasalar üzerinde az ya da çok etkisinin olacağı bir dönem olacak. Yani bir miktar piyasalarda oynaklığa sebep olacak. Buna hazır olmalıyız dedi.

Başbakan Yardımcısı Babacan, cari açığın düşürülmesi için alınan önlemler ile Merkez Bankasının rezervlerinin son derece önemli olduğunu ifade ederek, Serbest kur rejimi burada önemli bir şok absorbe etme mekanizması olarak çalışmaktadır. Bankacılık sistemimizin sağlam olması, bütçe açığının düşük olması, kamu finansman yapısının kuvvetli olması çok büyük bir artıdır diye konuştu.


EN ÇOK OKUNANLAR

ŞEHİR AYAĞA KALKTI

1 ŞEHİR AYAĞA KALKTI

Samsunspor başka oynuyor

2 Samsunspor başka oynuyor

Nisan ayında Karadeniz'e kar yağdı

3 Nisan ayında Karadeniz'e kar yağdı

Samsunspor'dan taraftara çağrı

4 Samsunspor'dan taraftara çağrı

Samsunspor'da düşmeme hesapları

5 Samsunspor'da düşmeme hesapları

12 yılda 1 yenilgi

6 12 yılda 1 yenilgi

Ahmet Cebe : 'İtibar etmeyin'

7 Ahmet Cebe : 'İtibar etmeyin'

İşçi emeklilerine TOKİ müjdesi

8 İşçi emeklilerine TOKİ müjdesi

Husumetlisini vurdu

9 Husumetlisini vurdu

Samsun'da uyuşturucu operasyonu: 5 tutuklama

10 Samsun'da uyuşturucu operasyonu: 5 tutuklama