EPDK Meclis e hesap verecek

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun hesap verebilirliğinin güçlendirilmesi amacıyla 6 ayda bir TBMM de ilgili komisyonlara sunum yapması planlanıyor.\r\n

EPDK Meclis e hesap verecek
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun (EPDK) hesap verebilirliğinin güçlendirilmesi amacıyla 6 ayda bir TBMM de ilgili komisyonlara sunum yapması planlanıyor.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının koordinasyonunda ilgili kurum ve kuruluşların katılımıyla hazırlanan ve çalışmaları süren Elektrik Enerjisi Piyasası Strateji Belgesi Taslağı, gelecek dönemde enerji alanında izlenecek politikalara ışık tutuyor.

Taslakta, sağlıklı fiyat yapısı ve etkin risk yönetimi başlığı altında sağlıklı piyasa gelişimi için referans fiyat oluşumunun büyük öneme taşıdığına yer verildi.

Kısa, orta ve uzun vadede fiyat öngörülebilirliğinin sağlanmasının hem yeni yatırımları destekleyecek doğru sinyallerin oluşmasını sağlayacağı hem de etkili risk yönetimine imkan tanıyacak finansal araçların gelişebileceği piyasa ortamını teşvik edeceği belirtilen taslakta, bu kapsamda elektrik piyasasındaki düzenlemelerin ve fiyat mekanizmalarının uzun dönem ikili anlaşmaları da içeren etkin risk yönetimini desteklerken, şeffaflık, likidite ve piyasa derinliğine de imkan tanınması gerektiğine yer verildi.

Piyasada, tüm taraflara eşit uzaklıkta olan, bağımsız karar alma kabiliyeti güçlendirilmiş, çalışmalarında AB müktesebatı ile uyum gözeten güçlü bir düzenleyici otorite ile düzenleme, izleme, denetleme ve yaptırıma dayalı rekabet uygulamalarının merkezi konumda yer aldığına işaret edilen taslağa göre, bu amaçlara yönelik hayata geçirilmesi planlanan uygulamalar şöyle:

- EPDK nın tüm kurul kararları, karar tarihlerini takip eden 2 hafta içerisinde gerekçeleri ve karşı görüşleri ile kamuoyuna açık şekilde yayınlanacak.

- EPDK nın hesap verebilirliğinin güçlendirilmesi amacıyla 6 ayda bir ilgili TBMM komisyonlarına sunum yapılacak.

- Serbest piyasanın temel prensiplerini gerçekleştirmek için EPDK (fiyat oluşumuna ilişkin) ilgili mevzuat hazırlık süreçlerini en geç 2015 sonuna kadar düzenleyecek.

- Kanundaki amaçlara uygun işleyen bir piyasada, önceden mevzuat ile kriterleri belirlenmiş durumlar hariç olmak üzere piyasa işleyişine müdahale olmayacak.

- EPDK ve Rekabet Kurumu tarafından yakından izlenebilen rekabet oluşumunun sürekliliği temel prensiptir. İki kurumun ortak çalışmasıyla bu oluşum izlenip, kamuoyuna raporlanarak politika yapıcılara öneriler getirilmesi tesis edilecek. 


EN ÇOK OKUNANLAR

Erbaa'da alacak verecek meselesi yüzünden cinayet

1 Erbaa'da alacak verecek meselesi yüzünden cinayet

Göçük'te hayatını kaybedenler toprağa verildi

2 Göçük'te hayatını kaybedenler toprağa verildi

Şanlıurfa'da silahlı çatışma

3 Şanlıurfa'da silahlı çatışma

Salça yüklü kamyon yan yattı, sürücü ağır yaralı

4 Salça yüklü kamyon yan yattı, sürücü ağır yaralı

Kocaeli'de kebapçıda silahlı saldırı: 2 yaralı

5 Kocaeli'de kebapçıda silahlı saldırı: 2 yaralı

Kendisinden ayrılmak isteyen arabada infaz etti

6 Kendisinden ayrılmak isteyen arabada infaz etti

Karabük'te pompalı tüfekle saldırı: 3 yaralı

7 Karabük'te pompalı tüfekle saldırı: 3 yaralı

Gazi, baba evinde kurban kesilerek karşılandı

8 Gazi, baba evinde kurban kesilerek karşılandı

Silopi'de panzerin eve çarpmasına ilişkin dava

9 Silopi'de panzerin eve çarpmasına ilişkin dava

İki katlı binanın çatı katı alevlere teslim oldu

10 İki katlı binanın çatı katı alevlere teslim oldu