EPDK Meclis e hesap verecek

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun hesap verebilirliğinin güçlendirilmesi amacıyla 6 ayda bir TBMM de ilgili komisyonlara sunum yapması planlanıyor.\r\n

EPDK Meclis e hesap verecek
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun (EPDK) hesap verebilirliğinin güçlendirilmesi amacıyla 6 ayda bir TBMM de ilgili komisyonlara sunum yapması planlanıyor.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının koordinasyonunda ilgili kurum ve kuruluşların katılımıyla hazırlanan ve çalışmaları süren Elektrik Enerjisi Piyasası Strateji Belgesi Taslağı, gelecek dönemde enerji alanında izlenecek politikalara ışık tutuyor.

Taslakta, sağlıklı fiyat yapısı ve etkin risk yönetimi başlığı altında sağlıklı piyasa gelişimi için referans fiyat oluşumunun büyük öneme taşıdığına yer verildi.

Kısa, orta ve uzun vadede fiyat öngörülebilirliğinin sağlanmasının hem yeni yatırımları destekleyecek doğru sinyallerin oluşmasını sağlayacağı hem de etkili risk yönetimine imkan tanıyacak finansal araçların gelişebileceği piyasa ortamını teşvik edeceği belirtilen taslakta, bu kapsamda elektrik piyasasındaki düzenlemelerin ve fiyat mekanizmalarının uzun dönem ikili anlaşmaları da içeren etkin risk yönetimini desteklerken, şeffaflık, likidite ve piyasa derinliğine de imkan tanınması gerektiğine yer verildi.

Piyasada, tüm taraflara eşit uzaklıkta olan, bağımsız karar alma kabiliyeti güçlendirilmiş, çalışmalarında AB müktesebatı ile uyum gözeten güçlü bir düzenleyici otorite ile düzenleme, izleme, denetleme ve yaptırıma dayalı rekabet uygulamalarının merkezi konumda yer aldığına işaret edilen taslağa göre, bu amaçlara yönelik hayata geçirilmesi planlanan uygulamalar şöyle:

- EPDK nın tüm kurul kararları, karar tarihlerini takip eden 2 hafta içerisinde gerekçeleri ve karşı görüşleri ile kamuoyuna açık şekilde yayınlanacak.

- EPDK nın hesap verebilirliğinin güçlendirilmesi amacıyla 6 ayda bir ilgili TBMM komisyonlarına sunum yapılacak.

- Serbest piyasanın temel prensiplerini gerçekleştirmek için EPDK (fiyat oluşumuna ilişkin) ilgili mevzuat hazırlık süreçlerini en geç 2015 sonuna kadar düzenleyecek.

- Kanundaki amaçlara uygun işleyen bir piyasada, önceden mevzuat ile kriterleri belirlenmiş durumlar hariç olmak üzere piyasa işleyişine müdahale olmayacak.

- EPDK ve Rekabet Kurumu tarafından yakından izlenebilen rekabet oluşumunun sürekliliği temel prensiptir. İki kurumun ortak çalışmasıyla bu oluşum izlenip, kamuoyuna raporlanarak politika yapıcılara öneriler getirilmesi tesis edilecek. 


EN ÇOK OKUNANLAR

Sulama kanalına düşen çocuk boğuldu

1 Sulama kanalına düşen çocuk boğuldu

Marsilya, tura göz kırptı

2 Marsilya, tura göz kırptı

Başkan Memiş: 'Üniversitelerin Sağlık Bakanlığında ki gibi sağlık çalışanlarına

3 Başkan Memiş: 'Üniversitelerin Sağlık Bakanlığında ki gibi sağlık çalışanlarına

Ankara'da genç emlakçının sır ölümü

4 Ankara'da genç emlakçının sır ölümü

Bar sahibinin katili yanında çalışan kişi çıktı

5 Bar sahibinin katili yanında çalışan kişi çıktı

Arsenal, 10 kişi kalan Atletico Madrid'e diş geçiremedi

6 Arsenal, 10 kişi kalan Atletico Madrid'e diş geçiremedi

İki küçük çobanın cesetleri su kuyusunda bulundu

7 İki küçük çobanın cesetleri su kuyusunda bulundu

Toplantı salonuna kurulan dev LED ekranlar böyle devrildi

8 Toplantı salonuna kurulan dev LED ekranlar böyle devrildi

Otomobille traktör çarpıştı: 3 yaralı

9 Otomobille traktör çarpıştı: 3 yaralı