Altının direncini İsviçre de kıramadı

İsviçre Merkez Bankasının altın rezervlerini yüzde 20 seviyesine çıkarmasına ilişkin yapılan referandumda hayır kararı çıkması, altının ons fiyatında beklenen etkiyi oluşturmadı.\r\n

Altının direncini İsviçre de kıramadı
İsviçre Merkez Bankasının  altın rezervlerini yüzde 20 seviyesine çıkarmasına ilişkin yapılan referandumda hayır kararı çıkması, altının ons fiyatında beklenen etkiyi oluşturmadı. Altınınons fiyatı referandumun ardından halen 1200 doların üzerindeki seyrini sürdürüyor.

Son 1 yılda 120 dolar değer kaybeden altında gözler 30 Kasım da düzenlenen İsviçre deki referanduma çevrilmişti. İsviçreliler, Merkez Bankasının altın rezervlerini, tüm rezervlerinin en az yüzde 20 si seviyesinde tutmasını içeren teklifi yüzde 77 oyla reddetmişti. 

Teklifin referandumda kabul edilmesi durumunda İsviçre Merkez Bankası, 5 yıl içinde piyasadan yaklaşık 1600 ton altın satın almak zorunda kalacaktı. Dünya genelinde bir senede üretilen altın miktarının yaklaşık 2 bin 700 ton olduğu düşünüldüğünde satın alınacak bu rakam büyük önem taşıyordu. Uzmanlar, referandumdan evet çıkması durumunda altın fiyatlarının yükseleceği, hayır çıkması durumunda da 1200 doların altına düşeceği görüşünde birleşiyordu.

Ancak referandumda hayır çıkması da altının 1200 dolar direncini kıramadı. Referandum gününün sabahında 1167 dolar seviyelerine gerileyen altının ons fiyatı, referandum sonuçları açıklandığında 1148 dolara kadar düştü. Altın, ertesi gün sabah saatlerinde tepki alımlarıyla 1163 dolara, akşam saatlerinde ise 1218 dolara kadar yükseldi.  Altının ons fiyatı bugün itibarıyla uluslararası piyasada 1204 dolar seviyesinde işlem görüyor.

Altın bin 800 doları görmüştü

Altının ons fiyatı, küresel ekonomik krizle tarihinin en yüksek rakamlarına yükselmişti. Altın fiyatları, küresel ekonomik krizin yaşandığı 2008 yılında 900 dolar, 2009 da 1000 dolar, 2010 da 1400 dolar, 2011 de ise 1800 dolar seviyelerine kadar tırmanmıştı. Bu rakamlar, 2012 de de yatay seyretmiş ancak 2013 yılı ile altın fiyatları düşüş trendine girmişti. 

Türkiye altın liginde 12. sırada

Dünya Altın Konseyi verilerine göre, Türkiye bu yılın kasım ayı itibarıyla 523,8 tonluk altın rezerviyle en çok altın rezervi bulunan ülkeler sıralamasında 12. sırada yer alıyor. Türkiye nin altın rezervleri, ülkenin toplam rezervinin yüzde 15,5 ine karşılık geliyor.

Dünyada en fazla altına sahip ülke ise 8 bin 133,5 tonla ABD.  Bu ülkedeki  altın rezervlerinin, ülkenin toplam rezervleri içindeki payı yüzde 71,6 seviyesinde bulunuyor. Avrupa ekonomisinin dinamosu Almanya, 3 bin 384,2 tonaltın rezerviyle dünyada en çok altın rezervine sahip ikinci ülke olurken, Uluslararası Para Fonu (IMF) 2 bin 814 ton altınla listenin 3 üncü sırasında yer alıyor. 


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun Valisi Kaymak, görevi devretti

1 Samsun Valisi Kaymak, görevi devretti

Samsunspor'a 720 bin TL daha

2 Samsunspor'a 720 bin TL daha

Samsunspor'da moraller bozuktu

3 Samsunspor'da moraller bozuktu

Samsun'da araştırmacıların işini kolaylaştıracak yazılım

4 Samsun'da araştırmacıların işini kolaylaştıracak yazılım

Samsun AK Parti'de Karaduman dönemi

5 Samsun AK Parti'de Karaduman dönemi

Almanya'da korkunç ölüm: Sosyete şokta!

6 Almanya'da korkunç ölüm: Sosyete şokta!

Samsunsporlu Cebe: İşimize bakıyoruz

7 Samsunsporlu Cebe: İşimize bakıyoruz

Samsunspor'da Gaziantep mesaisi

8 Samsunspor'da Gaziantep mesaisi

YSK seçimlere katılabilecek partileri açıkladı

9 YSK seçimlere katılabilecek partileri açıkladı

Samsunspor'daki sıkıntıları herkes biliyor

10 Samsunspor'daki sıkıntıları herkes biliyor