Kibariye den gençlere ücretsiz sanat okulu

Okuma yazmayı sanat hayatına başladıktan sonra öğrenen sanatçı Kibariye, Milli Eğitim Bakanlığı na bağlı bir sanat okulu açacak.\r\n

Kibariye den gençlere ücretsiz sanat okulu
Okuma yazmayı sanat hayatına başladıktan sonra öğrenen sanatçı Kibariye, sanat hayatının 40. yılında, kendi gibi eğitim almayan yetenekli gençlerin ücretsiz faydalanabileceği Milli Eğitim Bakanlığı na bağlı bir sanat okulu açacak.

Arsa araştırmaları devam eden okulda, 24 sınıf olacak. Kibariye nin sanatçı arkadaşlarının da ders verme ihtimalinin bulunduğu sanat okulunda, Roman ayrımı yapılmadan herkese eğitim hakkı verilecek. Kibariye, İstanbul un ardından aynı okulu memleketi İzmir de de açmayı planlıyor.

Sanatçı Kibariye, AA muhabirine yaptığı açıklamada, okulu için Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ile görüştüğünü hatırlattı. Görüşmenin ayrıntılarını anlatan Kibariye, Nabi Avcı, çok değer verdi fikrime, çok sevindi. Neredeyse ağlayacaktı sevinçten. Örnek olduğun için helal olsun sana dedi. Senin ne faydan olacak diye sordu. Ben hoca değilim bana göre çırağım. Okulda öğrencilerin bilmediklerini anlatacağım ama hocalık değil, çıraklık yapacağım. Fikir vereceğim öğrencilere diye konuştu.

Sezen Aksu, Tarkan ve Şebnem Ferah ile vereceği konserden elde edilen gelirin okulun yapımında kullanılacağını dile getiren Kibariye, böyle bir okul açmanın hayali olduğunu söyledi.

Kibariye, Okuma yazmam yoktu, şimdi de rezil olmayacak kadar biliyorum. Benim çok büyük uhdelerim, hayallerim var. Allah vergisi bir sesim var. Çok güzel sesler var ama keşfedilemiyor. Maddi imkanları yok. Allah bana imkan sağladı, bundan iyi bir şekilde yararlanmak istedim. Ben içimdeki uhdelerimi, hayallerimi gerçekleştiriyorum. Benim yapamadığımı Romanlar yapsın istiyorum. Nabi Avcı ya da anlattım, Ben de varım dedi ifadelerini kullandı.

Hayallerim hiç bitmeyecek

Kibariye, iki yıl içinde açılması planlanan okula Kibariye 40. Sanat Yılı Roman Güzel Sanatlar Okulu isminin verileceğini ifade ederek, Bu fikir, menajerimden, kocamdan, hepimizden çıktı dedi.

Yardımlaşarak yaşamak gerektiğini, okul açarak yeni yetenekleri ortaya çıkaracağı için çok mutlu olduğunu aktaran Kibariye, Bu konuda bir ilke imza atıyorum. Bu projeleri, benim gibi nicelerinin yapması gerekir. Sadece sanatçılar değil, herkes garibanlara yardım etmeli. Ben böyle biliyorum, anam beni böyle yetiştirdi görüşünü dile getirdi.

Sanatçı Kibariye, hayallerinin hiç bitmeyeceğini, hep insanlara faydalı olacağını belirterek, şunları kaydetti:

Benim bir çocuğum için savaşım, bir de garibanlar için. Çünkü ben de yaşadım ve hala geldiğim yeri unutmuyorum. Haddimi biliyorum. Okumam yazmam yokken hiç kağıttan bakmadım, notadan hala anlamam. Allah vergisi bir beynim var. Nasıl Peygamber Efendimizin göğsüne melekler indirmiş Kur an ı bana da Allah kulak vermiş. Ben bu sayede ezber yapıyorum. Bu, çok büyük bir mucize. Romanlara özel bir Allah vergisi ses var. Doğuyorsun, annen, baban eline darbuka veriyor. Allah sana gırtlak veriyor, ondan ailen ekmek yiyor. Zaten bu yeteneğin çekirdekten olması daha iyi. Para verip, nota dersleri alanlar var ama olmayınca olmuyor. Tamamen Allah vergisi. Roman kızı olduğum için söylemiyorum ama müzik, Romanlara has bir yetenek.


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor'da yıkım!

1 Samsunspor'da yıkım!

Samsunspor - Denizlispor maçı canlı anlatım

2 Samsunspor - Denizlispor maçı canlı anlatım

Samsunspor maçından sonra taraftarlar birbirine girdi

3 Samsunspor maçından sonra taraftarlar birbirine girdi

Haberaks TV canlı yayınlayacak

4 Haberaks TV canlı yayınlayacak

Samsun'da şafak operasyonu, çok sayıda gözaltı...

5 Samsun'da şafak operasyonu, çok sayıda gözaltı...

Samsunspor'a ceza kapıda

6 Samsunspor'a ceza kapıda

Samsunlular Dernek Başkanı'nın oğlu silahla yaralandı

7 Samsunlular Dernek Başkanı'nın oğlu silahla yaralandı

Canberk'e tepki vardı

8 Canberk'e tepki vardı

Samsun'a yeni hastane

9 Samsun'a yeni hastane

Pompalı tüfekle dehşet saçtı! Bakan Soylu devreye girdi...

10 Pompalı tüfekle dehşet saçtı! Bakan Soylu devreye girdi...