İnovasyonda yüzde 20 lere sıçrama yapmalıyız

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Türkiye nin dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına girme hedefini yakalamak için inovasyonda %20 lere doğru sıçrama yapılması gerektiğini söyledi.\r\n

İnovasyonda yüzde 20 lere sıçrama yapmalıyız
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Türkiye nin dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına girme hedefine atıfta bulunarak, Eğer biz ilk 10 a gireceksek, küresel rekabette de yüzde 45 lerden mutlaka yüzde 10 lara doğru yükselmemiz, inovasyonda en azından yüzde 20 lere doğru yeni bir sıçrama yapmamız lazım. Aksi takdirde tekerlek patinaj yapmaya başlar ve kendimizi tekrar etmeye başlarız dedi.

Davutoğlu, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından Ekonomi Bakanlığı nın desteğiyle düzenlenen Türkiye İnovasyon Haftası 2014 İstanbul da yaptığı konuşmada, 2002 de AK Parti iktidara geldiğinde Türkiye nin ihraç mallarının büyük çoğunluğunun düşük ve orta düşük teknolojilere dayandığını dile getirdi.

Ortaokul, lise döneminde Konya buğday ambarı , Ege incir, tütün pazarı denildiğine değinen Davutoğlu, belli kalemlerde, daha çok emek yoğun sektörlerde ihracat yapıldığını anlattı.

Davutoğlu, 60 lı yıllarda ithal ikamesine dayalı ekonominin, Türkiye de iç pazara dönük ve rekabete kapalı üretimi teşvik ettiğini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

Rahmetli Turgut Özal ile başlayan dünya ekonomilerine açılma döneminde rekabet ister istemez gündemin birinci maddesi oldu. Zorlu süreçlerden sonra Gümrük Birliği ne girdikten sonra daha çetin rekabet şartları oluştu. Tabiri caizse zorluk arttıkça ihracatçılarımızın ve sanayicilerimizin vizyoner bakışında da büyük bir atılım gerçekleşti. 2002 den bugüne baktığımızda artık düşük teknolojiye dayalı ürünlerin ihracatımızdaki payı gittikçe düşüyor. Toplam imalat sanayinin ihracatımızdaki payı yüzde 92,6, yüksek teknoloji yüzde 3,7, orta yüksek teknoloji ise yüzde 31,9. Yani yüksek ve orta yüksek teknoloji şu anda yüzde 35 civarına geldi. Bizim hedefimiz 2018 sonuna kadar bunu yüzde 40 a çıkarmak, ama mutlaka 2023 e geldiğimizde yüksek teknolojiye dayalı ürünlerin ihracatımızdaki payını yüzde 15 e çıkarmak. Aksi takdirde dünyada rekabet edebilecek imkanı bulamayız.

Hükümet olarak üzerimize düşen her türlü gayreti göstermeye hazırız

Türkiye nin Gayri Safi Milli Hasıla da (GSMH) dünya 17 ncisi, küresel rekabette 45 inci olduğunu kaydeden Davutoğlu, İnovasyonda ise 54 üncüyüz. Bu sürdürülebilir bir durum değil. Eğer biz ilk 10 a gireceksek, küresel rekabette de yüzde 45 lerden mutlaka yüzde 10 lara doğru yükselmemiz, inovasyonda en azından yüzde 20 lere doğru yeni bir sıçrama yapmamız lazım. Aksi takdirde tekerlek patinaj yapmaya başlar ve kendimizi tekrar etmeye başlarız dedi.

Davutoğlu, ihracatın 36 milyar dolardan 160 milyar dolara çıkmasının, varolan paradigma içinde sağlanan bir gelişme olduğuna işaret ederek, ihracatın 500 milyar dolara çıkması için paradigmatik bir sıçrama yapılması gerektiğini, bunun oluşacağı yerin de katma değerin artırılacağı yüksek düzeyli teknolojinin uygulanabileceği Ar-Ge, inovasyon, yeni buluş, uygulamalı yenilik alanları olduğunu söyledi. 

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Türkiye İnovasyon Haftası nın gelenekselleşmesinin, yıllık bir muhasebe yapma olanağı sağlayacağını vurgulayarak, konuşmasına şöyle devam etti:

Artık Türkiye, kalıplarını aşan ve kalıpları içinde tutulamayacak ölçekte dinamik bir nüfusa sahip bir ülkedir. Bu dinamik nüfusu, insan gücünü, insan odaklı ekonomiyi, bilgi, teknoloji odaklı ekonomiyle birleştirmemiz lazım. Bu çerçevede hükümet olarak üzerimize düşen her türlü gayreti göstermeye hazırız, ama bu ortak bir seferberlikle başarıya ulaşacak bir hedeftir. Üniversitelerimiz, bilim adamlarımız, tasavvur gücü yüksek temel bilim kabiliyeti ve birikimi yüksek yeni bir nesil yetiştirmek durumunda, iş dünyamız, bu tasavvurları, tezleri, Ar-Ge lerde teknolojiye dönüştürebilecek kabiliyete ve imkanlara sahip olmak durumunda, onların biriktirdiği bu imkanlarla birlikte hükümetimiz, devletimiz de bu imkanlara dayalı olarak vereceği teşvikle uygulayacağı dinamik politikalarla ticarileşme ve rekabet dünyasına şirketlerimizi açacak bütün imkanları hazırlamak durumunda. Topyekün bir seferberliğe herkesi davet ediyorum. Ülkemizin 2023 hedeflerine ulaşması için yeni bir inovasyon seferberliği, uygulamalı buluş, uygulamalı yenilik seferberliği yapmamız gerekiyor.

Ar-Ge, tasarım, marka ve girişim liderlerine plaket

Törende Ar-Ge, tasarım, marka ve girişim liderleri ödüllerini Davutoğlu nun elinden aldı.

Arçelik AŞ Genel Müdürü Levent Çakıroğlu na Arge Liderliği ve Teknoloji Geliştirmede Liderlik alanlarında 2 ayrı ödülün verildiği törende, Müşteri Odaklı Hizmet İnovasyonu Ödülü ne Brisa Bridgestone Genel Müdürü Hakan Bayman layık görüldü.

En Yenilikçi KOBİ ve Girişim Bankacılığı ödülünü TEB Genel Müdürü Ümit Leblebici kazanırken, Uluslararası Alanda En Başarılı Şirket ödülü THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu aldı.

Törende, Konya Şeker Yönetim Kurulu Başkanı Recep Konuk a Marka Geliştirmede Liderlik , Aselsan Yönetim Kurulu Üyesi Celalettin Döver e Tasarım Geliştirmede Liderlik , Mimar Sinan Üniversitesi Rektörü Prof. Yalçın Karayağız a En Fazla Tasarıma Katkı ve İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca ya da En Fazla Ar-Ge ye Katkı ödülü verildi.

Ayrıca, Yılın En İnovatif Girişimi ödülü Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü İbrahim Turhan a takdim edilirken, Aslanoba Capital Başkanı Hasan Aslanoba Yılın En Aktif Melek Girişim Sermayecisi , Mehmet Erdem İnci En İnovatif Ar-Ge Projesi ve Seher Süleymanoğlu da En İnovatif Tasarım Projesi alanında ödüllendirildi.

Davutoğlu, ödül töreninin ardından stantları gezerek girişimcilerle sohbet etti.

Davutoğlu, Ekonomi Bakanlığı nın yenilenen web portalını hizmete açtı

Öte yandan Başbakan Davutoğlu, Ekonomi Bakanlığı nın yenilenen web portalıwww.ekonomi.gov.tr yi de hizmete açtı.

Ekonomi Bakanlığı nın yenilenen web portalı, TİM tarafından, Ekonomi Bakanlığı desteğiyle ve Arçelik, Sabancı Holding, Türk Ekonomi Bankası (TEB) ve Türk Hava Yolları (THY) stratejik ortaklığıyla bu yıl üçüncüsü düzenlenen Türkiye İnovasyon Haftası 2014 İstanbul un ikinci gününde Davutoğlu tarafından kullanıma sunuldu.

 İçeriği, görselleri ve teknolojik altyapısı yenilenen portalla birlikte bakanlık hizmetlerinin vatandaşlara daha hızlı ve etkin ulaştırılması amaçlanıyor. 

Söz konusu portalda bakanlığa ait bilgilerin yanı sıra borsa, döviz kurları ve emtia piyasalarına dair güncel veriler de anlık olarak takip edilebilecek.


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da kazanın ardından şok intihar!

1 Samsun'da kazanın ardından şok intihar!

Adı Samsunspor'la anılıyordu... 'Görüşmem oldu'

2 Adı Samsunspor'la anılıyordu... 'Görüşmem oldu'

Samsunspor'da liste kabarık

3 Samsunspor'da liste kabarık

Bu teknik adamı hatırladınız mı?

4 Bu teknik adamı hatırladınız mı?

Samsunspor'da altyapı yeniden şekilleniyor

5 Samsunspor'da altyapı yeniden şekilleniyor

Şehit acısı Karadeniz'e düştü

6 Şehit acısı Karadeniz'e düştü

Tok: 'Cumhurbaşkanımız beklenen müjdeyi verdi'

7 Tok: 'Cumhurbaşkanımız beklenen müjdeyi verdi'

Samsun Büyükşehir'den büyük duyarlılık! Sürpriz, yıkım durdurdu

8 Samsun Büyükşehir'den büyük duyarlılık! Sürpriz, yıkım durdurdu

Samsun'da silahlı kavga: yaralılar var!

9 Samsun'da silahlı kavga: yaralılar var!

7 aylık hamile kadın uçurumdan düştü! Bebeğinin cesedi ayrı yerde bulundu

10 7 aylık hamile kadın uçurumdan düştü! Bebeğinin cesedi ayrı yerde bulundu