Komisyonda gerginlik

Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi Komisyon toplantasında MHP'li Cemalettin Kola ile AK Partili Komisyon Başkanı Turan Çakır arasında usul gerginliği yaşandı.

Komisyonda gerginlik

\n  

\n
\n Kola, "Aykırı önerileri oylamak zorundasınız. Meclis üyeleri burada boş yere mi konuşuyor" sözlerine Çakır, "Siz bana görevimi nasıl yapacağımı öğretmezsiniz" yanıtını verdi.Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi Komisyon toplantasında imarla ilgili konuların dışındaki maddeler ele alındı. Büyükşehir Belediyesi'nin Durak Taksi Yönetmeliğiyle ilgili değişiklik teklifinin görüşülmesi sırasında gergin anlar yaşandı. Yönetmelik teklifinde, "Duraklara taleplerin fazla olması durumunda hak sahipleri Büyükşehir Belediye Meclisi'nce oluşturulacak komisyon tarafından kura ile belirlenir" ibaresi komisyon üyeleri tarafından en çok itiraz edilen konu oldu.  AK Partili Ömer Çelebi, meclisce oluşturulacak komisyon yerine noter tarafından kuraların çekilmesini önerdi. Çelebi teklifi meclis üyelerinin bir çoğu tarafından destek gördü. 
\n
\n  
\n
\n 'TEKLİFLERİ OYLATMIYORSUNUZ'
\n
\n Ancak maddenin oylaması sırasında Komisyon Başkanı Turan Çakır'ın bu teklifi görmezden gelmesine MHP'li Cemalettin Kola itiraz etti. Kola, Turan Çakır'a maddeyi oylatmadan önce aykırı teklifleri oylatması gerektiğini hatırlatarak, "Ben bu yönetmelik teklifine evet oyu vereceğim ama komisyon maddesinin değişmesini istiyorum. Ama siz diğer teklifleri oylamaya sokmadan meclis üyelerinin tekliflerinin ve oylarının üzerine ipotek koyuyorsunuz. Meclis üyelerinden gelen teklifleri oylatmıyorsunuz. Milletin oylarıyla seçilerek meclise gelmiş üyeler olarak bizlerinh verdiği teklifleri dikkate almıyorsunuz" eleştirisinde bulundu.
\n
\n  
\n
\n 'BEN KARAR VERİRİM'
\n
\n Turan Çakır ise "Siz bana komisyon başkanlığı görevimi nasıl yapacağımı öğretemezsiniz. Burada sizlerin konuşmasına,öneriler sunmasına sonuna kadar müsamaha gösteriyoruz. Neyi nasıl oylatacağıma ben karar veririm. İdarenin teklifinde yapılması gereken değişiklikler varsa bunları zaten ilave ettiriyoruz. Ama burada her teklifi de oylatacak değilim" yanıtını verdi. Çakır'ın konuşma sırasında sesini yükseltmesi ise MHP'li İsmail Sevindik ve Erdem Okan tarafından tepkiyle karşılanarak eleştirildi.Meclis üyelerinin konuşmalarında kura çekimi için komisyon oluşturulmasının sıkıntı yaratacağı, yasal olmayacağı yönündeki eleştirilerine rağmen teklif oy çokluğuyla kabul edildi. Yönetmelikte yapılan değişiklikle, Büyükşehir Belediyesi sınırları içinde olmasına rağmen Tekkeköy İlçe Emniyet Müdürlüğü'nce tescili yapılan T plakalı araçlar, Canik, İlkadım ve Atakum'daki durakların ihalesine giremeyecek ve çalışımayacak. 
\n


EN ÇOK OKUNANLAR

Kaza yaptı, otomobili bırakıp kaçtı

1 Kaza yaptı, otomobili bırakıp kaçtı

MHP, Aydın Büyükşehir Başkan Adayını geri çekti

2 MHP, Aydın Büyükşehir Başkan Adayını geri çekti

AK Parti'li Erürker; '2019 yılı Aydın için milat olacak'

3 AK Parti'li Erürker; '2019 yılı Aydın için milat olacak'

Düzce'de ana su borusu patladı D-100 trafiğe kapandı

4 Düzce'de ana su borusu patladı D-100 trafiğe kapandı

TİM Başkanı Gülle: 'Hedef, dış ticaret fazlası veren Türkiye'dir'

5 TİM Başkanı Gülle: 'Hedef, dış ticaret fazlası veren Türkiye'dir'

Aksaray'da korkutan yangın: 32 kişi mahsur kaldı

6 Aksaray'da korkutan yangın: 32 kişi mahsur kaldı

Tren kazasındaki vagonların enkazı kaldırıldı

7 Tren kazasındaki vagonların enkazı kaldırıldı

Türk halk müziği sanatçısı Selahattin Alpay Hizan'da Konser verdi

8 Türk halk müziği sanatçısı Selahattin Alpay Hizan'da Konser verdi

Polisten kaçtı jandarma bölgesinde kaza yaptı

9 Polisten kaçtı jandarma bölgesinde kaza yaptı

İnegöl'de 3 araç birbirine girdi: 5 yaralı

10 İnegöl'de 3 araç birbirine girdi: 5 yaralı