Abdullah Gül e takipsizlik kararı

On birinci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül hakkında Refah Partisi dönemine ait Kayıp trilyon soruşturmasına ilişkin takipsizlik kararı verildi.\r\n

Abdullah Gül e takipsizlik kararı
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının, On Birinci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül hakkındaki Refah Partisi dönemine ait Kayıp Trilyon soruşturmasında takipsizlik kararı verdiği bildirildi.

Kararda, kamu davası açılmasını gerektirir delil elde edilemediğinin belirtildiği öğrenildi. 

Cumhurbaşkanlığının sona ermesinin ardından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına dilekçe vererek, Gül ün Kayıp trilyon iddialarına ilişkin yargılanmasını isteyen İşçi Partisinin, kararda suç ihbarında bulunan olarak yer aldığı kaydedildi.

Gül, soruşturma kapsamında 18 Kasım 2014 te Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına gelerek ifade vermişti. Gül ün resmi internet sitesinden bir gün sonra yapılan açıklamada, şöyle denilmişti:

On Birinci Cumhurbaşkanı Gül, görev süresinin bitmesini takiben Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına başvurarak milletvekilliği ve Cumhurbaşkanlığı dokunulmazlıkları nedeniyle işlem görmeyen hakkındaki davanın sonuçlandırılması için gerekli muamelenin yapılmasını istemişti.

Başsavcılığın ilgili dosyayı tekemmül ettirmek maksadıyla hukuki usuller çerçevesinde ifadeye davet etmesi neticesinde On Birinci Cumhurbaşkanı Gül, dün savcılığa giderek ifadesini vermiştir.

Kayıp trilyon davasına bakan Ağır Ceza Mahkemesinin, kendisi gibi ilgisiz bütün parti yetkilileri hakkında ve özellikle de Refah Partisinin bu konularla ilgili Genel Muhasibi hakkında bile beraat kararı verdiğini hatırlatan Gül, Hukukun tüm koşullarıyla eksiksiz ve kusursuz olarak işlemesi, hiçbir konuda en küçük bir kuşkunun hiçbir taraf için kalmaması maksadıyla bizzat ifade verdiğini belirterek, bu işlemin tamamlanmasından ötürü duyduğu memnuniyeti ifade etmiştir.

Memnuniyet duyuyorum

Onbirinci Cumhurbaşkanı Gül ün internet sitesinden yapılan açıklamada, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının, kamuoyunda bilinen adıyla Refah Partisi dönemine ait Kayıp Trilyon davası bağlamında Onbirinci Cumhurbaşkanı Gül için kovuşturmaya yer olmadığı kararını verdiği hatırlatıldı.

Gül ün, 19 Kasım 2014 te Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına bizzat giderek ifadesini verdiği aktarılan açıklamada Abdullah Gül, ifadesinde olay tarihi itibarıyla Refah Partisi’nin Dış İlişkilerden sorumlu Genel Başkanı Yardımcısı sıfatını taşıdığını, esasen parasal hiçbir konuda hak, yetki ve sorumluluğu bulunmadığını; bununla birlikte davada adı geçen herkesin ifadesinin alınmış olması ve hukuka duyduğu saygı çerçevesinde ifade vermeye gittiğini belirtmişti ifadelerine yer verildi. 

Açıklamada, Abdullah Gül ün konuyla ilgili şu görüşlerine de yer verildi:

Söz konusu olayla herhangi bir bağlantımın bulunmadığını çeşitli defalar dile getirmiş, hukukun tüm koşullarıyla eksiksiz olarak işlemesi ve en küçük bir kuşkunun kalmaması maksadıyla bizzat ifade vermiştim. Bu durumun doğruluğunun yargı tarafından da teyit edilmiş olması ve sürecin bir hukuk devletine yakışır şekilde işlemiş olmasından ötürü memnuniyet duyuyorum.


EN ÇOK OKUNANLAR