Yasin Börü cinayetinde 7 tutuklama

Diyarbakır da IŞİD bahanesiyle düzenlenen gösterilerde Yasin Börü ve arkadaşlarının öldürülmesine ilişkin adliyeye sevk edilen 6 kişi tutuklandı. Tutuklananların sayısı 7 e yükseldi.\r\n

Yasin Börü cinayetinde 7 tutuklama
Diyarbakır da 6-7 Ekim de IŞİD bahanesiyle düzenlenen gösterilerde Yasin Börü, Hasan Gökgöz, Hüseyin Dakak ve Riyat Güneş in vahşice öldürülmesi, bir kişinin de yaralanması olayına ilişkin adliyeye sevk edilen 1 i kadın 6 kişi tutuklandı.

Kurban Bayramı nda bir dernek tarafından hazırlanan kurban eti paketlerini yoksullara dağıtırken saldırıya uğrayan Börü ve arkadaşlarının öldürülmesiyle ilgili gözaltına alınan ve emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye çıkarılan şüpheliler Ahmet B. (23), Uğur D. (24), Yıldız D. (42), Hüseyin O. (52), Hasan O. (29) ve Abdurrahim P. (48) savcılıktaki ifadelerinin ardından tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi.

Mahkemede sorguları tamamlanan 6 şüpheli, Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozma, canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme ve öldürmeye teşebbüs suçlarından tutuklandı.

7 kişi tutuklandı

Böylelikle olayla ilgili gözaltına alınan 16 kişiden 9 u serbest bırakıldı, biri çocuk 7 kişi de tutuklanarak cezaevine konuldu.

5 şüpheliden biri yakalandı

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı ndan yapılan açıklamada da, yürütülen soruşturma kapsamında 1 kişinin daha gözaltına alındığı bildirildi.

Açıklamada, olayla ilgili aranan 4 kişinin yakalanmasına yönelik çalışmaların devam ettiği belirtilerek, Cumhuriyet Başsavcılığımızca olayların tüm yönüyle soruşturulduğu, yürütülen soruşturmanın safahatı ve sonucu hakkında kamuoyuna ayrıca bilgi verilecektir denildi.

Sakallı olmalarından dolayı katledildiler

Yasin Börü ve arkadaşlarının avukatı Abdulgani Orhan ile Hüda-Par Diyarbakır İl Başkanı Şeyhmus Tanrıkulu, Diyarbakır da IŞİD bahanesiyle düzenlenen gösterilerde Börü, Hasan Gökgöz, Hüseyin Dakak ve Riyat Güneş in vahşice öldürülmesine ilişkin biri çocuk 7 kişinin tutuklanmasına yönelik basın açıklaması düzenledi.

Şüphelilerin adliyeye çıkarılması üzerine olayda yakınlarını kaybeden aileler, öğle saatlerinde toplandıkları Diyarbakır Adliyesi önünde mahkeme sonuçlanıncaya kadar bekledi. Aileler, sık sık tekbir getirerek, PKK aleyhinde slogan attı.

Mahkeme sonrasında tutuklamalara ilişkin açıklama yapan Tanrıkulu, Kobani (Ayn el Arap) bahanesiyle yapılan izinsiz gösterilerde vatandaşların canına ve malına yönelik çok büyük saldırılar yapıldığını belirterek, insanların sadece sakallı olmasından dolayı katledildiklerini ileri sürdü.

Tanrıkulu, olayların üzerinden yaklaşık 2 ay geçmesine rağmen eyleme katılanlardan kimsenin tutuklanmadığını savunarak, Sayın Başbakanın 2 gün önce yaptığı açıklamayla Yasin Börü nün katil zanlısı olarak 16 kişinin yakalandığı söylendi dedi.

Börü ve arkadaşlarının dünya tarihinde eşi benzeri görülmemiş bir vahşilikle, barbarca ve canice öldürüldüklerini belirten Tanrıkulu, şöyle konuştu:

En azından şu an itibarıyla 7 kişinin tutuklandığını öğrenmiş bulunmaktayız. Halk ve kamuoyu olarak beklentimiz, İslami sıfatlarından, giyim kuşanmalarından dolayı hedef gözetilerek öldürülenlerin de katillerinin bir an önce bulunmasıdır. Diğer öldürülenlerden hiç kimse Yasin Börü ve arkadaşlarından geri kalan bir yanları yoktur.

Yasin Börü ve arkadaşlarının avukatı Orhan, Börü ve arkadaşlarının öldürülmesi olayına karışan 7 kişinin tutuklandığını belirterek,   Geç de olsa bir operasyonla bunların tutuklanmalarını olumlu bulduk. İnşallah değer operasyonlar da üst üste gelir. Suç işleyenler ortaya çıkarılır ifadesini kullandı.

Adliye önünde toplanan aileler, açıklamanın ardından dağıldı.


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da meydan dayağı! Baygınlık geçirdi

1 Samsun'da meydan dayağı! Baygınlık geçirdi

Samsunspor taraftarlarından YEDAŞ'a kınama

2 Samsunspor taraftarlarından YEDAŞ'a kınama

Samsunspor'da geniş kapsamlı savunma

3 Samsunspor'da geniş kapsamlı savunma

Lime lime doğrandık

4 Lime lime doğrandık

Sakata geldik

5 Sakata geldik

Samsunspor Teknik Direktörü Besim Durmuş: 'Şansımız devam ediyor'

6 Samsunspor Teknik Direktörü Besim Durmuş: 'Şansımız devam ediyor'

Samsun'da ramazan pidesine zam

7 Samsun'da ramazan pidesine zam

MHP'li Usta birinci sıradan aday

8 MHP'li Usta birinci sıradan aday

Samsun'da yan yana 3 eve 3 mahalle

9 Samsun'da yan yana 3 eve 3 mahalle

ALS hastalığına 'meydan okuma' ölümle bitti

10 ALS hastalığına 'meydan okuma' ölümle bitti