Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

İstanbul uluslararası finans liginde hızlı yükseliyor

İstanbul, 2009 yılında Global Finans Merkezleri Endeksinde 72. sırada bulunurken, 2014 te 633 reyting alarak 47. sıraya yükseldi, 2018 de 25. sıraya ulaşması bekleniyor.\r\n

İstanbul uluslararası finans liginde hızlı yükseliyor
İstanbul, 2009 yılında Global Finans Merkezleri Endeksinde 72. sırada bulunurken, 2014 yılında 633 reyting alarak 47. sıraya yükseldi, 2018 de 25. sıraya ulaşması bekleniyor. 

Türkiye nin doğal finans merkezi konumunda olan İstanbul un bölge finansal kaynaklarının toplanması ve yine bu bölgelere yönlendirilmesi konusunda önemli bir merkez olma potansiyeli bulunuyor.

AA muhabirinin Global Finans Merkezleri verilerinden derlediği bilgiye göre İstanbul, uluslararası finans merkezleri liginde de hızlı bir yükseliş gösteriyor. 

Şehir, 2009 yılında Global Finans Merkezleri Endeksinde 72. sırada bulunurken, 2014 yılında 633 reyting alarak 47. sıraya yükseldi. İstanbul un 2018 yılında 25. sıraya çıkması bekleniyor.

BIST ve Enerji Borsası şehrin elini güçlendiriyor

İstanbul un finans merkezi olma yolunda, en önemli itici güçlerden Borsa İstanbul (BIST) da son dönemde önemli yükselişler kaydediyor. BIST 100 endeksi 85 bin seviyesinin üzerinde yer alıyor. Analistler, küresel piyasalardaki pozitif havanın etkisi ve ABD Merkez Bankasının (Fed) faiz artırımını öteleyebileceği beklentisinin endeksin  yukarı yönlü hareketini sürdürdürmesini sağladığını ifade ediyor.

Uzmanlar, brent petrolün varil fiyatının 75 doların altına inmesi sonucunda borsadaki yükseliş trendinin sürebileceğine işaret ediyor. 

İstanbul un finans merkezi olma maratonundaki en önemli parkurlardan Elektrik Piyasaları Anonim S¸irketi (EPI·AS¸) olacak. 

Zengin enerji yatakları ile bunu kullanacak pazar arasında doğal bir köprü konumunda olan Türkiye, bu konuda jeopolitik açıdan da birçok avantaja sahip. Bu noktada enerji ürünleri ile ilgili fiyatların ülkede şekillenmesi de İstanbul un finans merkezi olması noktasında büyük bir itici güç olacak.

EPİAŞ hisselerinin yüzde 30 unun Borsa İstanbul un elinde bulunması, TEİAŞ ve BOTAŞ, hisselerin yüzde 30 luk kısmını kontrol ederken, kalan yüzde 40 lık kısmın enerji şirketlerine arz edilmesi hedefleniyor.

Dünyanın finans merkezi Londra

Global Finans Merkezleri Endeksi nin zirvesinde 799 puanla Londra yer alıyor. Bankacılık merkezi olan Londra yı 794 oyla New York izlerken, listenin üçüncü sırasında Hong Kong bulunuyor. 


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunsporda herkesin yüzü gülecek

1 Samsunspor'da herkesin yüzü gülecek

YANLIŞLIKLAR

2 YANLIŞLIKLAR...

Samsunsporda galibiyet planları

3 Samsunspor'da galibiyet planları

Ceyhanda Narko-Terör uygulaması 7 kişi yakalandı

4 Ceyhan'da Narko-Terör uygulaması: 7 kişi yakalandı

Söke Ovasında pamuk rekoltesi yeniden belirlenecek

5 Söke Ovası'nda pamuk rekoltesi yeniden belirlenecek

TÜGVA Çanakkaleden Şehitler Gecesi programı

6 TÜGVA Çanakkale'den 'Şehitler Gecesi' programı

Adanada 500 polisle DEAŞ ve El Nusra operasyonu

7 Adana'da 500 polisle DEAŞ ve El Nusra operasyonu

Samsunspor Futbol Şehitleri Anıtını kimin yapacağı önemli değil

8 Samsunspor Futbol Şehitleri Anıtı'nı kimin yapacağı önemli değil

Başkan Kaya, kapı kapı referandumu anlatıyor

9 Başkan Kaya, kapı kapı referandumu anlatıyor

Tokatlı fotoğraf sanatçılarına sertifika

10 Tokatlı fotoğraf sanatçılarına sertifika