Suriyeli Kürtler tam donanımlı kampa kavuşuyor

Suruç ilçesindeki geçici barınma merkezinde kalan Suriyeli Kürtler için yaptırılan 32 bin kişilik çadır kent, ocak ayında tamamlanacak.\r\n

Suriyeli Kürtler tam donanımlı kampa kavuşuyor
Suruç ilçesindeki geçici barınma merkezinde kalan Suriyeli Kürtler için yaptırılan 32 bin kişilik çadır kent, ocak ayında tamamlanacak.

Terör örgütü IŞİD ile bazı Kürt gruplar arasında Halep e bağlı Kobani de (Ayn el Arap)  yaklaşık 3 ay önce başlayan çatışmalardan kaçan çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşan yaklaşık 200 bin Suriyeli Kürt, güvenli liman olarak gördükleri Türkiye ye sığındı.

Suruç ilçesinden Türkiye ye giriş yapan Suriyeli sığınmacılar için başta Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ve Türk Kızılayı olmak üzere birçok yardım kuruluşu seferber oldu. Suruç halkı da sığınmacılara yardım için ilçeye gelen sivil toplum kuruluşlarına destek verdi.

Sığınmacıların bir bölümü akrabalarının yanına, çoğunluğu ise AFAD ve bazı belediyeler tarafından oluşturulan geçici barınma merkezlerine yerleştirildi. Misafirlerin barınmaları için uygun kamp yapmak amacıyla kolları sıvayan AFAD, yapımına başlanan çadır kenti ocak ayında sığınmacıların hizmetine sunacak.

Başta 20 bin kişilik olarak planlanan kampın kapasitesi son değerlendirmelerin ardından 32 bin kişiye çıkarıldı.

Kış şartlarına uygun ve tam donanımlı

Şanlıurfa Valisi İzzetin Küçük, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye nin son yıllarda tüm dünyaya örnek teşkil edecek şekilde mazlum insanlara sahip çıktığını ve bu çalışmaların artarak devam ettiğini söyledi.

Özellikle Şanlıurfa nın bu konuda üzerine düşen görevi fazlasıyla yaptığını belirten Küçük, IŞİD den kaçan Suriyelilerle kentteki sığınmacı sayısının 500 bine yaklaştığını ifade etti.

Yaklaşık 3 ay önce Suriye de gelişen olaylardan kaçan Suriyeli Kürtlerin, Suruç ilçesinde gerek vatandaşlar, gerekse devlet eliyle sahiplenildiğini anlatan Küçük, yapacakları yeni kampta sığınmacıların rahat edeceğini vurguladı.

Yapımı süren kampta her türlü imkanın sağlanacağını aktaran Küçük, şöyle konuştu:

Devlet ve millet olarak mazlum insanlara yardım elini uzatmaya devam ediyoruz. Şu anda 32 bin kişilik büyük bir çadır kent kuruyoruz. Kış şartlarına dayanaklı, içinde sağlık merkezinden okullara, kadınların yeteneklerini sergileyebilecekleri alanlarda spor tesisleri ve sinemaya kadar her türlü imkanın bulunacağı çadır kent olacak. Ocak ayı içinde faaliyete geçirmeyi planlıyoruz. En önemli unsur çadır kentin kış şartlarına dayanıklı olacak olası.

Şanlıurfa nın çeşitli ilçelerinde 4 kamp bulunduğuna işaret eden Küçük, yapımı süren kampın bunlarla aynı kalitede, aynı güvenlikte ve aynı yalıtıma sahip ısıtma sistemli olduğunu kaydetti. 

Yeni kampta çocukların okula kavuşmalarının önemli olduğunu dile getiren Küçük, Çocuklarımız burada Milli Eğitim Bakanlığı nın belirleyeceği müfredata göre, kendi dillerinde eğitimlerine devam edecekler. Bu çocuklar şu anda bizim için kutsal bir emanettir. Onların sağlıklı şekilde yetişmesi bizim için önemlidir dedi.

Küçük, Suriye de gelen ve denkliğini ispat eden öğretmenlere de ücret karşılığında görev verilebileceğini sözlerine ekledi.


EN ÇOK OKUNANLAR

Türk Kardashian Samsunlu çıktı!

1 Türk Kardashian Samsunlu çıktı!

Samsun'da kar kalınlığı 20 santimetreyi buldu!

2 Samsun'da kar kalınlığı 20 santimetreyi buldu!

Samsunspor'da İpekoğlu şoku!

3 Samsunspor'da İpekoğlu şoku!

Samsunspor'a müjde

4 Samsunspor'a müjde

Samsunspor'a 1 Milyon 175 Bin TL

5 Samsunspor'a 1 Milyon 175 Bin TL

19 Mayıs sözünü tuttu

6 19 Mayıs sözünü tuttu

Kocaeli'nden Samsunspor'a anlamlı bağış

7 Kocaeli'nden Samsunspor'a anlamlı bağış

Valilik açıkladı! Samsunspor'a kimler destek oldu?

8 Valilik açıkladı! Samsunspor'a kimler destek oldu?

Samsunspor için 2 gün daha bekleyecekler

9 Samsunspor için 2 gün daha bekleyecekler

Samsunspor'un rakibi Atakum

10 Samsunspor'un rakibi Atakum