ÇARŞAMBA DA ASANSÖRLER TSE YE EMANET

Çarşamba Belediyesi ile Türk Standartları Enstitüsü (TSE) arasında asansörlerin periyodik kontrolleri konusunda işbirliği protokolü imzalandı. \r\n

ÇARŞAMBA DA ASANSÖRLER TSE YE EMANET
Samsun’da Çarşamba Belediye Başkanı Hüseyin Dündar, Belediye İmar İşleri Müdürü Erdoğan Kök, TSE Samsun Belgelendirme Müdürü Erol Kaygı, Proje Koordinatörü Adnan Bahadır’ın katıldığı törenle işbirliği protokolü imzalandı. Bu protokolle ilgili mevzuat çerçevesinde, Çarşamba Belediyesi mücavir alanı içinde yer alan tüm insan ve yük asansörlerinin yıllık periyodik kontrollerinin TSE tarafından yapılması karara bağlandı.
İmza törenin de bir konuşma yapan Çarşamba Belediye Başkanı Hüseyin Dündar, “Protokolle günlük hayatımızın vazgeçilmezi haline gelen asansörlerin, uygunluğunun kontrolü, can güvenliğini etkileyecek uygunsuzluklar var ise bunların tespiti, bu uygunsuzlukların TSE den HYB belgeli bakımcı firmalar marifetiyle giderilmesinin sağlanması, takip kontrollerinin yapılması ve uygunluğun sürekliliğinin sağlanması amaçlanmaktadır. Bu kontrollerin yapılmasında ülkemizin milli belgelendirme kuruluşu olan TSE’nin uzun yıllara dayanan birikim ve tecrübesine olan inanç ve güvenimiz tamdır. İnsanımızın can güvenliği bizim en önemli önceliğimiz olup, ilgili mevzuat çerçevesinde, en büyük sorumluluk bina sahip yöneticilerindedir. Bina sahibi yöneticilerinin ivedilikle kullandıkları asansörlerin periyodik kontrollerinin yaptırılması için, TSE Samsun Asansör Proje Koordinatörlüğüne müracaat etmeleri gerekmektedir. Aksi takdirde ilgili yönetmelikte bahse konu yaptırımlar bina sahip yöneticilerine uygulanmak zorunda kalınacaktır” dedi.
ÇARŞAMBA’DA PERİYODİK ASANSÖR KONTROLLERİ BAŞLAYACAK
Protokol çerçevesinde Çarşamba ilçesinde asansörlerin periyodik kontrollerine süratle başlanacağını dile getiren TSE Samsun Belgelendirme Müdürü Erol Kaygı, “Protokolün uygulanmasında bina sahibi, yöneticileri ve bakımcı (teknik servis) firmalarına da ilgili mevzuatlardan kaynaklı büyük sorumluluklar düşmektedir. Yapılacak kontroller sonucun da uygunsuzluk bulunmayan asansörler yeşil etiketle, (kullanılabilir) işaretlenecektir. Can güvenliği açısından risk oluşturmayan uygunsuzluklar tespit edilen asansörler sarı etiketle işaretlenecektir. Bir sonraki periyodik kontrole kadar eksiklikler giderilmek kaydıyla kullanılabilir. Can güvenliği açısından risk oluşturan uygunsuzluklar tespit edilen asansörler kırmızı etiketle işaretlenecektir(uygunsuzluklar giderilene kadar kullanılamaz.) Yapılan incelemeye ait bulgular bir rapor halin de Çarşamba Belediyemize, bina yöneticisine, sahibine, bakım firmasına gereği için süratle gönderilecektir. Çarşamba ilçemizde ki ve dolayısıyla tüm bina sahip ve yöneticilerimize hatırlatmak isterim ki, ilgili mevzuat gereği asansör bakım sözleşmesi imzaladıkları firmalarının TSE’den HYB belgesi almış firmalar arasından seçmeleri gerekmekte olup, merdiven altı bakımcılara itibar etmemeleri gerekmektedir. Bu yasal gereği karşılamayan binalardaki asansörlerin periyodik kontrolleri yapılmayacaktır” diye konuştu.

İHA


EN ÇOK OKUNANLAR

Fındık üreticisine bir şok daha!

1 Fındık üreticisine bir şok daha!

Samsunspor'da noter aracılığıyla istifa

2 Samsunspor'da noter aracılığıyla istifa

Samsun'da müdürlüğü bıraktı solucan işine girdi

3 Samsun'da müdürlüğü bıraktı solucan işine girdi

Halil Samsunspor'a çok yakın

4 Halil Samsunspor'a çok yakın

Samsunspor Başkanvekili Araboğlu: 'İyi futbol oynuyoruz'

5 Samsunspor Başkanvekili Araboğlu: 'İyi futbol oynuyoruz'

Türkiye'nin konuştuğu kaza anını gencin eşi anlattı

6 Türkiye'nin konuştuğu kaza anını gencin eşi anlattı

Samsunspor Teknik Direktörü Özalan: 'Tüm yabancıları kullanacağım'

7 Samsunspor Teknik Direktörü Özalan: 'Tüm yabancıları kullanacağım'

Karadeniz'de katiam gibi kaza!

8 Karadeniz'de katiam gibi kaza!

Zonguldak'ta düğünde kavga: 17 yaralı

9 Zonguldak'ta düğünde kavga: 17 yaralı

Karadeniz'de can pazarı! 5 ölü, 6 yaralı

10 Karadeniz'de can pazarı! 5 ölü, 6 yaralı