Vizeleri kaldırma kararı aldık

Başbakan Davutoğlu, Polonya vizeleri tümden kaldırma kararı aldık. Kopacz da hava ulaşımında frekans artırma ve Şengen vize serbestiyeti konusunda Türkiye ye tam destek sözü verdi dedi.\r\n

Vizeleri kaldırma kararı aldık
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Ulusal Opera Binası ndaki Türkiye-Polonya İlişkilerinin 600. Yılı Kapanış Etkinliği nde, iki ülkenin çok zor dönemlerde hep omuz omuza verdiğini belirtti.

Türkiye ve Polonya nın kendi geleceklerini tayin konusunda tam bir dayanışma içinde olduğunu vurgulayan Davutoğlu: Bu tarihi dostluk ilişkisi Avrupa nın en eski diplomatik ilişkilerinden biridir dedi.

Türkiye ve Polonya arasındaki 600 yıl içinde hep dostluk, barış ve işbirliği ruhunun egemen olduğunu dile getiren Davutoğlu, şunları söyledi:

Bu, öylesine köklü bir dostluk ilişkisidir ki 1795 te Polonya işgal edildiği ve parçalandığı, üçe ayrıldığı zaman Osmanlı Devleti bu parçalanmayı hiçbir zaman kabul etmedi. Polonya bağımsızlığını kazanıncaya kadar da diplomatik olarak da Polonya yı tanımaya devam etti. Bu atasözlerine ve tarihi tavırlara da yansıdı. Polonya da Vistul Irmağı ndan Türk atları su içtiğinde Polonya kurtulacak sözü bir atasözü olarak nesilden nesle aktarıldı. Bu, 127 yıl içinde Osmanlı başkenti İstanbul da yapılan bütün törenlerde Lehistan Büyükelçisi soruldu ve yolda diye cevap verildi ki Polonya nın, Lehistan ın bağımsızlığının yakın olduğu İstanbul dan bütün işgal süresince hep vurgulandı. Vefakar Polonya, buna tam bir dostlukla cevap verdi. Lozan Antlaşması ndan bir gün önce 23 Temmuz 1923 te, 90. yılını geçen sene kutladığımız bir yıl dönümünde, Ankara hükümetini resmen tanıyan ilk Avrupalı devletlerden biri oldu ve öncülük etti.

Türkiye nin ise Polonya ya 2. Dünya Savaşı nda vefa gösterdiğini belirten Davutoğlu, Polonya nın bağımsızlığına saygısını bir kez daha teyit etti ve Ankara daki Polonya büyükelçiliğinden Alman işgali sırasında Polonya Bayrağı hiç inmedi, indirilmesine izin verilmedi diye konuştu.

Bütün Türk milleti adına değerli dostum Ewa Kopacz a bir kez daha, burada Varşova da teyiden söylüyorum ki: Polonya nın bağımsızlığı kendi bağımsızlığımız gibi kıymetlidir ve Türk-Polonya ilişkileri ebediyete kadar dostluk ve vefa ilişkisi olarak devam edecektir diyen Davutoğlu, iki ülke arasındaki dostluğun sanat ve kültür hayatına da yansıdığını, 17. yüzyılın büyük müzisyeni Santuri Ali Ufki Bey in, Lehçe ismiyle Bobowski nin Türk kültür ve müzik tarihine büyük katkılarda bulunduğunu söyledi.

Tarihe işlenen bir dostluk destanı

Polonya vatan şairi Adam Mickiewicz i saygıyla andığını belirten Davutoğlu, gerçek bir kahraman olan Mickiewicz in 26 Kasım 1855 de İstanbul da hayatını kaybettiği binanın, Polonya nın onurunun timsali olduğunu söyledi.

O yıllarda, Polonya nın onuru için mücadele eden bütün Polonyalı vatanperverlerin İstanbul da buluştuğunu, burada hem mücadelelerine özgürce devam ettiklerini hem de Polonezköy ü, Adampol ü kurduklarını anımsatan Davutoğlu, çağdaş Türk şiirinin büyük öncüsü Nazım Hikmet in büyük dedesi Mustafa Celalettin Paşa nın da Polonya kökenli olduğunu kaydetti.

Yeni Türkiye Cumhuriyeti nin, Mickiewicz in hatırasına hürmeten büyük vatan şairi Yahya Kemal Beyatlı yı Varşova ya büyükelçi olarak gönderildiğini hatırlatan Davutoğlu, daha birçok ismin, Türk-Polonya, Osmanlı-Lehistan ilişkilerinde ilmik ilmik tarihe işlenen bir dostluk destanı yazdığını, hepsini saygıyla, hürmetle andığını ifade etti.

Geçen yıl diplomatik ilişkilerin 90 ıncı yılının, bu sene de 600 ncü yılını kutlama onurunun her iki milletin hafızasında derin izler bıraktığını ifade eden Davutoğlu, Bugün 600 ncü yılın son güzel merasiminde birlikte olmaktan büyük onur duyduğum Ewa Kopacz a, birkez daha misafirperverlik dolayısıyla teşekkürlerimi ifade etmek isterim. Şunu Türk ve Polonya halklarına buradan ilan etmek isterim ki; 600 ncü yıl kutlamaları bitmiş olabilir ama Türk-Polonya dostluğu hiçbir zaman bitmeyecek, kıyamete kadar bir vefa dostu olarak insanlık tarihindeki yerini alacak diye konuştu.

Lehçe teşekkür

Polonya Başbakanının konuşmasının ardından, iki ülke arasındaki ilişkilerin 600’üncü yıl vesilesiyle bir hediyeyi zikretmek istiyorum diyen Davutoğlu, şunları kaydetti:

Biraz önce yaptığımız görüşmelerde bu kadar 600 yıl süren dostluktan sonra dostluktan özellikle Polonyalı dostlarımızın, büyük Polonya milliyetçileri, vatanperverleri gibi Adam Mickiewicz gibi ülkemizde rahatlıkla gelmelerini teminen Polonya vizeleri tümden kaldırma kararı aldık. Bundan sonra her Lehistanlı hiçbir prosedüre tabi olmadan atalarının geldiği gibi özgürce İstanbul’a, kendi şehirlerine gelebilecekler. Değerli dostum, Sayın Başbakan Ewa Kopacz da buna bir cevaben hava ulaşımında frekans sayısını artırma ve Avrupa Birliği nde Türkiye ye Şengen vize serbestiyeti konusunda Türkiye ye tam destek verme konusunda bize söz verdi. Ümit ederiz inşallah hem hava ulaşımı artar hem de Türkiye, Türk vatandaşları da bütün Avrupa’da yine özgürce dolaşma hakkını en kısa zamanda Polonya nın desteğiyle elde ederler. Biz Polonya’yı Türkiye’nin her yerde sözcüsü olarak destekleri için teşekkür ediyoruz Avrupa Birliği nde sözcüsü olarak görüyoruz bizi temsil etme anlamında, biz de her yerde Polonya’nın çıkarlarını kendi çıkarlarımız gibi temsil edeceğiz.”

Davutoğlu, daha sonra Lehçe, Dziekuje diyerek mevkidaşına teşekkürlerini ifade etti.

İlişkilerimiz onur kaynağı

Polonya Başbakanı Ewa Kopacz ise Türkiye-Polonya ilişkilerinin ilelebet süreceğini belirtti.

Karşılıklı ilişkilerin daha da derinleştirilmesinin gerektiğini vurgulayan Kopacz, Türkiye’ye giden Polonya vatandaşlarına ve Polonya’ya gelen Türk vatandaşlarına ve öğrencilerine bazı kolaylıklar ve yardımlar sağlamamız gerekiyor diye konuştu.

Kopacz, Osmanlı İmparatorluğu nun hiç bir zaman Polonya nın bölünmesini kabul etmediğini ve Polonya nın ise 20. yüzyılda kurulan Türkiye Cumhuriyeti ni ilk tanıyan ülke olduğunu hatırlatarak, Benim için 600 yıl önce karşılıklı ilişkilerimizin hem siyasi hem kültürel hem ekonomi alanlarında kurulması büyük bir onur kaynağıdır ifadesini kullandı.

Türkiye ile işbirliklerinin, NATO ve Birleşmiş Milletler düzeyinde çok olumlu geliştiğini söyleyen Kopacz, İleride umarım AB üyeleri olarak da bu işbirliğini devam ettirebiliriz dedi.

Davutoğlu nun, Türkiye nin Polonya vatandaşlarına vize muafiyeti sağlayacağını söylemesi üzerine Kopacz, şunları kaydetti:

Şimdi Polonyalılar için çok önemli bir mesaj verdiniz Sayın Başbakan. Bildiğim kadarı ile Türkiye sadece yaz tatili için ideal bir yer değil aynı zamanda kış turizmi için de ideal bir istikamet. Şunu da unutmayalım ki Türkiye ye giden Polonyalı turistler Türkiye ye döviz bırakacaklar. Yaptığımız görüşmede her zaman şunu vurguladım: Polonya, her zaman Türkiye yi destekleyen bir ülke ve Türkiye menfaatlerinin sözcüsü ve destekçisi olacak.  

Kopacz, konuşmasının sonunda Türkçe çok teşekkür ederim diyerek, Davutoğlu na jest yaptı.

600. yıl konseri

Davutoğlu, Polonya Başbakanı Ewa Kopacz ile Polonya Başbakanlık Binası ndaki görüşmesinin ardından Ulusal Opera Binası na geçti. Türkiye-Polonya İlişkilerinin 600. Yılı Kapanış Etkinliği kapsamında 600. yıl konseri ve resepsiyonu gerçekleştirildi.

Konserde Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası, Ankara Devlet Türk Halk Müziği Korosu ile İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu ve Mehter Takımı da eserlerini icra etti. Halk oyunlarının da sahnelendiği etkinliğe Sare Davutoğlu, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik ile Türkiye nin Varşova Büyükelçisi Yusuf Ziya Özcan da katıldı.

Leh sanatçılardan Türkçe sürpriz

Öte yandan, Davutoğlu nun kaldığı otele gelişinde bir grup Leh sanatçı, lobide İstiklal Marşı nı okudu.

Marşın ardından bir kadın sanatçı Osmanlı İmparatorluğu Dönemi nde yapılan yardımlardan dolayı Türkçe teşekkür etti. Başka bir sanatçı ise yine Türkçe yaptığı konuşmada, Atatürk, Cumhuriyeti kurdu, sevindik mutlu olduk. Yarınlara koşmak için tarihte beraber olduk. Selam söyleyin bizden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan a, bekliyoruz biz onu tekrar Lehistan a. Başbakan Ahmet Davutoğlu, biliniz ki Lehistan var yanınızda, sizlerle devam edelim bu dostluk yolunda. Hoşgeldiniz tekrar 600. yılında Lehistan a dedi.

Sanatçılar, daha sonra Mehter Marşı nı seslendirdi. Marşa eşlik eden Başbakan Davutoğlu, sanatçıları alkışladı.

Sanatçıların kendisine çok güzel bir hediye verdiğini dile getiren Davutoğlu, şunları söyledi:

Nasıl Lehistan işgal edildiğinde tanımamışsak, bundan sonra da Polonya nın iyi ve kötü gelecekte karşılaşabileceği olaylarda hep Polonya nın yanında olacağız. Ayrıca söylediğiniz Mehter Marşı da tabii tarihi bir dostluğu ifade ediyor. Allah bir daha Polonya ya işgal göstermesin ama böyle bir ihtimal belirdiği anda bilin ki Türkiye de her zaman Lehistan ın yanındadır. 600. yılında en güzel hediyeyi verdiniz. Söylediğiniz marşlar da şiirler de dilinizden değil gönlünüzden geldi.

Davutoğlu Türk Toplumu temsilcileriyle bir araya geldi

Öte yandan Başbakan Ahmet Davutoğlu, Polonya Türk Toplumu temsilcileriyle de bir araya geldi.

Başbakan Davutoğlu nun kaldığı Sheraton otelinde basına kapalı gerçekleştirilen görüşme yaklaşık 50 dakika sürdü. 

Görüşmede Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik ile Türkiye nin Varşova Büyükelçisi Yusuf Ziya Özcan da hazır bulundu.


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor'da ikisi de olmayacak

1 Samsunspor'da ikisi de olmayacak

Kaldırım aday adayı

2 Kaldırım aday adayı

Samsun'da 'uçan imam' hapiste

3 Samsun'da 'uçan imam' hapiste

Meşaleni al formanı giy sende bu yürüyüşe katıl

4 Meşaleni al formanı giy sende bu yürüyüşe katıl

Samsun'a yeni üniversite kuruluyor

5 Samsun'a yeni üniversite kuruluyor

Samsunspor'da Muhammet Beşir'in durumu maç saati beklenecek

6 Samsunspor'da Muhammet Beşir'in durumu maç saati beklenecek

Yaşam savaşını kaybetti

7 Yaşam savaşını kaybetti

Ahmet Güral Karayılmaz: 'Takım düşerse şehirde düşer'

8 Ahmet Güral Karayılmaz: 'Takım düşerse şehirde düşer'

Şaşırmayın!..

9 Şaşırmayın!..

Samsun'da bakkalını 68 yıldır güler yüzle açıyor

10 Samsun'da bakkalını 68 yıldır güler yüzle açıyor