Fitch Türkiye’ye ilişkin büyüme tahminini yükseltti

Fitch Ratings Kıdemli Direktörü Rawkins, “Türkiye’nin bu yıl için ekonomik büyüme tahminini biraz yükselttik. Aslında bu yıl için sonuç tahminlerimizden biraz daha iyi” dedi.\r\n

Fitch Türkiye’ye ilişkin büyüme tahminini yükseltti
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings’in Kıdemli Direktörü Paul Rawkins,  petrol fiyatlarındaki düşüşün cari açık baskısını azaltacağını belirterek, Türkiye için bu yıl ekonomik büyüme tahminini yüzde 2,7’de yüzde 3’e yükselttiklerini açıkladı.

AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Rawkins, Türkiye ekonomisinin bu yıl sonuna ilişkin büyüme tahminlerini yüzde 2,7’den yüzde 3’e yükselttiklerini belirterek, Türkiye’nin büyüme oranının 2015’te yüzde 3,3, 2016’da ise yüzde 4’e yükselmesini beklediklerini söyledi.

Türkiye’nin ekonomik büyümesinin güçlendiğini belirten Rawkins, “Evet, Türkiye’nin bu yıl için ekonomik büyüme tahminini biraz yükselttik. Aslında bu yıl için sonuç tahminlerimizden biraz daha iyi” dedi.

Revizyonun gerekçelerini ilişkin olarak değerlendirmede bulunan Paul Rawkins, Türkiye’nin ekonomik büyümesinin ivme kazandığını belirterek, Görünen o ki bu yılın son kısmındaki performans, düşük petrol fiyatlarıyla destekleniyor. (Türkiye için)  Düşük petrol fiyatları bazı şeyleri kolaylaştırıyor” diye konuştu.
 
- “Cari açık üzerindeki baskı hafifliyor”

Düşen petrol fiyatlarının Türkiye ekonomisini olumlu yönde etkilendiğini belirten Rawkins, şöyle dedi:

“Türkiye’nin cari açığı daha önce düşündüğümüz kadar büyük olmayacak. Bu faktörlerin tamamı ekonominin pozitif tarafını olumlu etkiliyor. Petrol fiyatlarının aşağı yönlü seyretmesi cari açık üzerindeki baskının bir kısmını hafifletiyor. (Petrol fiyatlarındaki düşüşün ve cari açığın azalmasının) Bunun büyüme üzerinde etkisi var.”

Fitch Ratings, ayrıca Türkiye’de enflasyonun bu yıl sonunda yüzde 8,2, 2015’te yüzde 7 ve 2016’da yüzde 5,8 e gerilemesini öngörüyor.

Ekim ayında Türkiye’ye ilişkin not ve görünümünü teyit eden Fitch Ratings’in  AA muhabirine konuşan Direktörü Gergely Kiss, daha önce, “Türkiye ekonomisinin bu yıl yüzde 2,7 oranında büyümesini bekliyoruz. Büyümenin bu yıl dip yapmasını, önümüzdeki yılsa hızlanmasını bekliyoruz” ifadelerini kullanmıştı.

 - Bir sonraki değerlendirme nisan ayında

 Fitch Ratings’ten dün yapılan küresel ekonomiye ilişkin öngörülerin yer aldığı açıklamada, küresel ekonomik büyümenin, her bölgede aynı ivmede olmasa da 2015 yılında artış kaydetmesinin beklendiği belirtildi. Açıklamada, küresel ekonominin bu yıl sonunda yüzde 2,5 olarak tahmin edilen büyümesinin gelecek yıl yüzde 2,9’a yükselebileceği ifade edilmişti.

Fitch, en son ekim ayındaki değerlendirmesinde Türkiye nin uzun vadeli yabancı para cinsinden BBB- olan kredi notunu ve durağan not görünümünü teyit ederek, Türkiye nin yatırım yapılabilir notunu korumuştu.

Fitch ten dün akşam yapılan açıklamada, Türkiye nin ülke notuna ilişkin görünümün dengeli olduğunu” belirterek, teyit kararına ana neden olarak   mali konsolidasyon geçmişinin ve sağlıklı bankacılık sisteminin gösterildiğine dikkati çekilmişti.

Fitch, ekim ayındaki not ve görünüm kararının ardından Türkiye ekonomisinin not ve görünümüne ilişkin bir sonraki değerlendirmesinin gösterge niteliği taşıyan takvime göre 2015 yılının nisan ayında yapılacağını belirtmişti.


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'a şehit ateşi düştü

1 Samsun'a şehit ateşi düştü

Şehit pilotun acı haberi Samsun'daki baba ocağına ulaştı

2 Şehit pilotun acı haberi Samsun'daki baba ocağına ulaştı

Şehit pilotun acı haberi Samsun'daki baba ocağına ulaştı

3 Şehit pilotun acı haberi Samsun'daki baba ocağına ulaştı

Samsunspor'a sponsor aranıyor

4 Samsunspor'a sponsor aranıyor

Büyük ikramiye Samsun'a çıktı

5 Büyük ikramiye Samsun'a çıktı

Sahilde ağaca asılı erkek cesedi bulundu

6 Sahilde ağaca asılı erkek cesedi bulundu

Film sahnelerini aratmayan araç kovalaması

7 Film sahnelerini aratmayan araç kovalaması

Başkanın inadı...

8 Başkanın inadı...

Samsunspor'a 15 Bin TL para cezası

9 Samsunspor'a 15 Bin TL para cezası

Su krizi yaşanabilir

10 Su krizi yaşanabilir