SORUNLARI ARTIK ARABULUCULAR ÇÖZECEK

Samsun da 10 avukatın bir araya gelerek açtığı Arabuluculuk Merkezi mahkeme süreci oluşmadan tarafların karşılıklı uzlaşmasını sağlamayı amaçlıyor. Arabulucu avukat Yeter Filiz Çakır, bu sistemin yaygınlaşmasıyla hukuk mahkemelerindeki iş yükünün azalac

SORUNLARI ARTIK ARABULUCULAR ÇÖZECEK
Türkiye de arabuluculuk uygulaması 22.06.2012 tarihinde yürürlüğe giren 6325 sayılı Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu ile başlatıldı. Yapılan yasal düzenleme sonrasında uygun şartlara sahip olan avukatlar eğitim çalışmalarına katılıp sınavı geçmeleri halinde arabulucu unvanı kazandı. Türk hukukunda arabuluculuk uygulaması faaliyete geçerken Samsun da bir araya gelen arabulucu unvanlı 10 avukat, geçen ay Türkiye deki ilk arabuluculuk merkezini kurdu.
Arabuluculuk sisteminin dünyada yaklaşık 70 yıldır uygulandığını belirten arabulucu avukat Harun Uyanıkoğlu, Türkiye de çok yeni bir uygulama. Ülkemizde şu an bin 500 civarında arabulucu meslektaşımız var. Bizler bu mesleği icra etmeye çalışıyoruz. Bu sistem ile mahkemeyi aradan çıkararak taraflar kendi özgür iradeleriyle gelip hukuki uyuşmazlıklarda anlaşma sağlayabiliyorlar. Arabulucu sayesinde meseleleri çözebiliyorlar dedi.
Arabulucunun yapılan her görüşmede tutanak tuttuğunu dile getiren avukat Uyanıkoğlu, Tarafların uzlaşması halinde bu belge aynı mahkeme ilanı gibi geçerlilik arz eder. Taraflar eğer bu anlaşmaya uymazlarsa mahkemenin de onayını aldıktan sonra bunu icraya koyarlar. Görüşmeler esnasında kişiler her türlü konuyu konuşabilirler. Tamamen gizli kalır. Bu noktada biz de Türkiye de ilk arabuluculuk merkezini kurduk. Bu tip yapılanmanın şu anda Türkiye de örneği yok diye konuştu.
Arabulucu avukat Yeter Filiz Çakır ise adliyelerde mahkemelerdeki iş yükünün çok fazla olduğunu dile getirerek, Hakimlerimizin iş yükü çok fazla. Küçük uyuşmazlıklar ve tarafların anlaşabileceği küçük kırgınlıklar da hakimlerin önüne gelebiliyor. Bu konuda İngiltere de uygulanan sistemle davaların yüzde 30 u arabulucular tarafından çözülüyor. Türkiye de henüz yeni. Arabuluculuk geliştikçe Türk yargı sisteminde hukuk davalarında en azından mahkeme önüne gelecek uyuşmazlıkların yüzde 30 civarında azalacağını düşünüyoruz. Çünkü hakikaten insanlar belki bir araya gelseler mahkeme önünde anlatamadıkları manevi duygularını karşılıklı anlatabilecekler. Çözüm bulabilecekler. Bizim toplumumuzda da uzlaşma kültürü bulunmakta. Uyuşmazlık daha kısa sürede çözülebilecek. 2-3 yıl gibi dava süresi yerine arabuluculuğu tercih edeceğini düşünüyoruz. Süreç çok kısalmış olacak. Hem psikolojik hem maddi yönden insanlar bir katkı sağlayacak dedi.
Avukat Çakır, bu sistemin yaygınlaşmasıyla hukuk mahkemelerindeki iş yükünün azalacağını söyledi.

DHA


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da intihar girişimi!

1 Samsun'da intihar girişimi!

Samsunspor'da Chibuike bardağı taşırdı

2 Samsunspor'da Chibuike bardağı taşırdı

Samsun'da camiye giderken kazada hayatını kaybetti

3 Samsun'da camiye giderken kazada hayatını kaybetti

Samsunspor'da sıra yönetim ve tahtada

4 Samsunspor'da sıra yönetim ve tahtada

Meteorolojiden Samsun'a uyarı... Önümüzdeki iki güne dikkat!

5 Meteorolojiden Samsun'a uyarı... Önümüzdeki iki güne dikkat!

Ladik Gölü kurtulacak

6 Ladik Gölü kurtulacak

On Numara sonuçları açıklandı! Büyük ikramiye Samsun'a çıktı

7 On Numara sonuçları açıklandı! Büyük ikramiye Samsun'a çıktı

Samsunspor'a ağır fatura

8 Samsunspor'a ağır fatura

Samsunlular dikkat! Fırtına, sağanak, kar...

9 Samsunlular dikkat! Fırtına, sağanak, kar...

Samsunspor Teknik Direktörü İpekoğlu: 'Çok kaçırdık'

10 Samsunspor Teknik Direktörü İpekoğlu: 'Çok kaçırdık'