Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

Savaştan kaçan Fransızca öğretmeni amelelik yapıyor

Suriye deki iç savaştan kaçarak Türkiye ye sığınan Fransızca öğretmeni Mustafa, Midyat ilçesinde inşaatlarda çalışarak ailesinin geçimini sağlıyor.\r\n

Savaştan kaçan Fransızca öğretmeni amelelik yapıyor
Ülkesindeki iç savaştan kaçan Suriyeli Fransızca öğretmeni Behçet Mustafa, ailesi ile sığındığı Mardin in Midyat ilçesinde geçimini sağlamak için inşaatta çalışıyor.

Haseki ye bağlı Kamışlı ilçesinde Fransızca öğretmenliği yapan 2 çocuk babası Mustafa (50), iç savaş nedeniyle eşi ve çocuklarıyla 1,5 yıl önce ülkesini terk ederek, Türkiye ye sığındı.

Midyat taki yakınlarının yanına yerleşen Mustafa, bir süre sonra ailesinin geçimini sağlamak için inşaatlarda çalışmaya başladı.

Mustafa çalışırken, savaşın acılarını unutmak için ülkesini terk ederken yanına alamadığı ancak akrabalarının hediye ettiği sazı çalarak teselli buluyor.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına geçmek istiyorum

Mustafa, AA muhabirine, baba ve annesinin Türk olduğunu ancak yıllar önce Kamışlı ya göç etmeleri nedeniyle Suriye de dünyaya geldiğini söyledi.

Savaş nedeniyle Türkiye ye kaçtıklarını ancak kardeşlerinin Suriye de kaldığını ifade eden Mustafa, ülkesinde Fransızca öğretmenliği yaptığını, burada mesleğine uygun bir iş bulamadığı için inşaatlarda çalışmaya başladığını anlattı.

Akrabalarım gibi ben de en kısa sürede Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak istiyorum diyen Mustafa, ülkesini özlediğini ancak Türkiye de çok fazla zorlukla karşılaşmadığını ifade etti.

Ülkemizi özlüyoruz ifadesini kullanan Mustafa, çocuklara ders vermeyi de özlediğini dile getirdi.

Mustafa, Türkiye ye geldikten sonra bir şekilde rızkımızı çıkarmamız gerekiyordu. Kimseye muhtaç olmadan yaşamımızı sürdürebilmek için inşaatta çalışıyorum dedi.

Türkiye’de yaşamaktan başka çaremiz yoktu

Mustafa, ülkesinden kaçarak Türkiye ye sığınabilen Suriyelilerin diğer ülkelerdekilere göre daha şanslı olduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu:

Allah, Türkiye den ve Türk milletinden razı olsun. Türkiye ye gelen sığınmacılar diğer ülkelere gidenlerden daha rahat bir yaşam sürüyorlar. Irak, Ürdün ve Lübnan a sığınan tanıdıklarımın perişan durumda olduklarını biliyorum. Kaldıkları kamplarda perişan durumdalar. Bulaşıcı hastalıklar mevcut. Doğru, dürüst yemek yok. O ülkelerin göçmenlere fazla tahammülü de yok. Türkiye ye sığınmaktan başka çaremiz yoktu. Kimse, Gel sana yemek vereyim demez. Çabalayıp, rızkını temin edeceksin. 1,5 yıldır bir gün evde oturmadım. Hep çalıştım.

Mustafa, Türkiye de insanların çok konuksever olduğuna işaret ederek, her zaman destek gördüklerini dile getirdi.

Müzik tutkusunun Türkiye de de sürdüğünü anlatan Mustafa, beraberinde sazını getiremediğini ancak akrabalarının kendisine saz aldığını belirtti.

Mustafa, şunları kaydetti:

Saz çalmak benim için vazgeçilmez bir zevk. Namazımı kılıp, işimi bitirdikten sonra sazıma sarılıyorum. Savaşın izlerini unutmak için teselliyi sazımda arıyorum. Sazımı getiremedim ancak akrabalarıma, Bana bir saz getirmezseniz Suriye ye döneceğim diye şaka yaptım. Onlar da bana saz alarak, Suriye ye dönmene gerek yok dediler. O gün bugün saz çalıyorum. Ancak tüm güzelliklere rağmen insanın ülkesi gibi yok. Burada çalışırken sosyal güvencem yok. Öğretmenlik yapamıyorum. O nedenle ülkemize dönebilmeyi ümit ediyoruz.


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunun ilk işareti

1 Samsun'un ilk işareti...

Samsunspor maçı bu fiyata stat dolmalı

2 Samsunspor maçı bu fiyata stat dolmalı

Samsunspor Teknik Direktörü  Osman Özköylü Kazanmamız gereken bir maç

3 Samsunspor Teknik Direktörü Osman Özköylü: 'Kazanmamız gereken bir maç'

Samsunsor Sportif Direktörü Coşkun Zeren Daha da rahatlamak için

4 Samsunsor Sportif Direktörü Coşkun Zeren: 'Daha da rahatlamak için'

İstanbulda Helikopter destekli uyuşturucu operasyonu

5 İstanbul'da Helikopter destekli uyuşturucu operasyonu

10 numara maç

6 10 numara maç

Samsunsporda pazartesi sendromu

7 Samsunspor'da pazartesi sendromu

İzmirde patlama 1 ölü, 1 ağır yaralı

8 İzmir'de patlama: 1 ölü, 1 ağır yaralı

Balıkesir çöküşte

9 Balıkesir çöküşte

Özel Haber Efkan Ala Kılıçdaroğlunun açıklamaları kasıtlı

10 (Özel Haber) Efkan Ala: 'Kılıçdaroğlu'nun açıklamaları kasıtlı'