SAMAST, SAMSUN DA YAKALANACAĞINI BİLİYORMUŞ !

Hrant Dink suikastının tetikçisi Ogün Samast şimdiye kadar korktuğu için konuşmadığını söylediği öğrenildi. Samast Samsun da yakalanacağımı biliyordum, çünkü Yasin söyledi. Benim de kaçmaya niyetim yoktu dedi.

SAMAST, SAMSUN DA YAKALANACAĞINI BİLİYORMUŞ !
Hrant Dink suikastının tetikçisi Ogün Samast ın Cuma günü soruşturmayı yürüten Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu Savcısı Yusuf Hakkı Doğan a 7 sayfalık ifade verdiği öğrenildi. Cezaevinden savcılığa yazdığı mektup üzerine, “bilgisine başvurulan sıfatı ile ifadesi alınan Samast ın 3 saat süren ifadesinde şimdiye kadar korktuğu için konuşmadığını söylediği öğrenildi.
SENİ SAMSUN DA ALACAKLAR; BURADA ALINIRSAN RAMAZAN MÜDÜR AÇIĞA ÇIKAR
İfadesinde, 17 Ocak 2007 tarihinde “Ogün Bey adı ile aldığı otobüs biletiyle Trabzon dan İstanbul a hareket ettiğini söyleyen Samast ın, “Yasin bana, Direkt vuracaksın, bu şekilde imzamız olacak dedi. Ayrıca bana bayrak vererek, Otobüsle Trabzon a dönerken seni Samsun da alacaklar. Eğer burada alınırsan Ramazan Müdür açığa çıkar dedi. Öğleden sonra otobüse bindim ve İstanbul a hareket ettim. Yani Samsun da yakalanacağımı biliyordum, çünkü Yasin söyledi. Benim de kaçmaya niyetim yoktu. Sadece olay yerinde yakalanmak istemiyordum şeklinde ifade verdiği iddia edildi.
AKBANK IN KAMERA GÖRÜNTÜLERİNİ BENİ TAKİP EDENLER SİLDİ
İfadesinde, olay günü Agos Gazetesi nin bulunduğu Halaskargazi Caddesi ne gittiğini belirten Samast ın, “Şafak Sokak ta 2 şahsın beni takip ettiğini ve sürekli olarak benimle hareket ettiklerini gördüm. Ankesörlü telefondan Yasin Hayal i aradım, Abi beni takip edenler var, polis var sanki arkamda dedim. Yasin de bilmiş ve kendinden emin bir şekilde bana, Olabilir, merak etme, onlar bizden dedi. Bu dediğim takip yeri Akbank ın yanıdır. Dolayısıyla Akbank taki görüntülerle aslında bunların tespiti mümkündü. Fakat o zaman kamera görüntüleri silindiği için tespit edilemedi. Akbank görüntü kayıtlarının, beni takip eden bu 2 kişinin görüntülerinin tespit edilmemesi için silindiğini sanıyorum. Net 2 kişi gördüm. Hatta bunları şu anda bana gösterseniz teşhis ederim. Birisi kısa boylu, kafasında kasket vardı, gri montlu ceket giyiyordu. Diğeri de sakallı, uzun boylu, kafası da keldi. Saçlarının da ön tarafı dökülmüştü dediği öğrenildi.
Takip olayından sonra internet kafeye giderek 1 saat oyalandığı yönünde ifade verdiği öğrenilen Samast ın, ilk girişiminde Hrant Dink Akbank a girdiği için başarılı olamadığını söylediği, bankadan çıkışta da yanına giderek 2-3 el ateş edip cinayeti işlediğini belirttiği kaydedildi.
POLİS DE, JANDARMA DA YASİN İ KORUYORDU
Kendisini cinayete azmettiren Yasin Hayal in anlatımlarına göre her şeyi polisin ayarladığını söyleyen Samast ın, ifadesinde, “Yasin, Rahip Santoro yu dövdüğünü zaten açık açık anlatıyor. Ayrıca TAYAD saldırısına katıldı. Görüntülerde akrep aracın veya zırhlı aracın üstüne çıkan kişi zaten Yasin Hayal dir. Benim bildiğim kadarıyla hakkında işlem yapılmadı. Kısaca Yasin i Trabzon da polis ve jandarma koruyordu. Yasin e de Erhan Tuncel destek veriyordu dediği iddia edildi. 
Samsun da ilk alındığında kimsenin adını vermediğini söyleyen Ogün Samast ın, ifadesini alan savcı Yusuf Hakkı Doğan a, bunları korktuğu için çocuk mahkemesinde söylemediği yönünde ifade verdiği öğrenildi. Samast ın, “Cezaevinde saldırıya uğradım. Ring aracında bombalı saldırı yapıldı. Mahkeme salonuna bomba ihbarı yapıldı. Bunlar bana gözdağı idi. Yani ben korktum. Ali Fuat Yılmazer ve Ramazan Akyürek in etkisinin kalmadığını düşünerek, içinde olduğum korkuyu yendim ve konuşmaya karar verdim dediği iddia edildi.
CİNAYETTEN 3-4 DAKİKA SONRA YASİN HAYAL İN TELEFONUNU SORGULATAN POLİSLER ARAŞTIRILSIN
Savcı Doğan a 5 ayrı polis memurunun sicil numarasını verdiği öğrenilen Samast ın, bu polislerin olaydan dakikalar sonra Yasin Hayal in telefon numaralarını neden sistemde sorgulattığının açığa çıkarılmasını istediği öğrenildi. Ogün Samast ın, “Bu polisler kimlerdir? Cinayet işlendikten 3-4 dakika sonra bu bilgiyi kimden alıp sorgulamışlardır? Bunların açıklığa kavuşturulması gerekir. Sicil numaralarını verdiğim polis memurları, Ramazan Akyürek, Ali Fuat Yılmazer ve bu dosyada ismi geçen diğer kişilerin ilişkileri araştırılınca gerçek ortaya çıkar şeklinde ifade verdiği kaydedildi.
16 YAŞINDA SUÇA SÜRÜKLENEN BİR ÇOCUK OLARAK YILLARIMI ÇALANLARIN ORAYA ÇIKARILMASINI İSTİYORUM
İfadesinde, Yasin Hayal in kendisine çocuk olduğu için 10 yıl ceza alıp 4-5 yılda da dışarı çıkacağını söylediği öğrenilen Samast ın, “Ben, olay tarihinde 16 yaşında suça sürüklenen bir çocuk olarak bu olaya sürüklendim. Yaşamımın en güzel çağlarını benden çaldılar. Benden yıllarımı çalan kim varsa ortaya çıkarılmasını istiyorum şeklinde ifade verdiği öğrenildi.

DHA


EN ÇOK OKUNANLAR

Başkan Yusuf Ziya Yılmaz istifa ediyor

1 Başkan Yusuf Ziya Yılmaz istifa ediyor

Yusuf Ziya Yılmaz, resmen istifa etti

2 Yusuf Ziya Yılmaz, resmen istifa etti

Giresunspor Başkanı Bozbağ: 'Bizi ilgilendirmez'

3 Giresunspor Başkanı Bozbağ: 'Bizi ilgilendirmez'

 Kaldırım, resmen aday adayı

4 Kaldırım, resmen aday adayı

Yusuf Ziya Yılmaz, resmen istifa etti

5 Yusuf Ziya Yılmaz, resmen istifa etti

Samsunspor daha avantajlı

6 Samsunspor daha avantajlı

Samsunspor'da moraller düzeldi

7 Samsunspor'da moraller düzeldi

İYİ Parti Samsun İl Başkanı Ömer Süslü: 'Her taraflarından fitne fesat akıyor'

8 İYİ Parti Samsun İl Başkanı Ömer Süslü: 'Her taraflarından fitne fesat akıyor'

Kim oynayacak?

9 Kim oynayacak?

Yazık bu şehre…

10 Yazık bu şehre…