Sanayi sicil affı için son gün 31 Aralık

Sanayi siciline kayıt olması gerekip de bugüne kadar kaydını yaptırmayan işletmelere 31 Aralık 2014 tarihine kadar kayıt olmaları halinde idari para cezası uygulanmayacak.\r\n

Sanayi sicil affı için son gün 31 Aralık
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, sanayi siciline kayıt olması gerekip de bugüne kadar kaydını yaptırmayan işletmelere 31 Aralık 2014 tarihine kadar kayıt olmaları halinde idari para cezası uygulanmayacağını bildirerek, Düzenlemelerle sanayi siciline kayıtlı işletme sayısının 85 binden, 185 bine çıkarılmasını hedefliyoruz dedi.

Bakan Işık, Sanayi Sicil Kanunu na ilişkin AA muhabirine yaptığı açıklamada, işletmelerin sicil kaydı yaptırmaları gerektiğini vurguladı.

Işık, şunları kaydetti:

Bir maddenin nitelik, şekil, özellik veya birleşimini makine, cihaz, tezgah, alet yardımıyla veya sadece el emeğiyle kısmen veya tamamen değiştirmek, maddeleri işleyerek devamlı ve seri halde üreten yerler, madenlerin çıkarılıp işlendiği yerler, devamlı ve seri halde tamirat yapan müesseseler, enerji elde eden santraller ve gemi inşaatı gibi büyük inşaat yerleri ve buralarda yapılan işler  sanayi işleri sayılır ve bu kapsamda değerlendirilen işletmelersanayi siciline kayıt edilir.

Sanayi işletmelerinin üretim faaliyetlerine başladıktan sonra 2 ay içinde Sanayi Sicil Bilgi Sistemi ne dahil olması gerektiğini belirten Işık, her üretim yapılan yerin ayrı ayrı kaydedilmesi gerektiğinin altını çizdi. Işık,  Sanayi Sicil Bilgi Sistemi ne kayıt yapılan her işletme adınaSanayi Sicil Belgesi düzenlendiğini anlattı.  Sanayi sicil kaydı olmayan işletmeler hakkında idari para cezası uygulandığına dikkati çeken Işık,sanayi siciline kayıt olması gerekip de bugüne kadar kaydını yaptırmayan işletmelere, 31 Aralık 2014 tarihine kadar kayıt olmaları halinde idari para cezası uygulanmayacağını söyledi.

Mikro işletmelere kolaylık

Işık,  sanayi sicil belgesi almak için ilk kayıt müracaatında bulunan mikro işletme vasıflarını taşıyansanayi işletmelerinden kapasite raporu olmayanlar için firma beyanı esas alınacağını dile getirdi. Kayıt işlemlerinin elektronik ortamda https://sanayisicil .sanayi.gov.tr adresinden yapıldığına değinen Işık, Sanayi işletmelerinin kayıt altına alınması vesanayi sicil belgesi alma prosedürlerinin iyileştirilmesini amaçlayan düzenlemelerle, sanayi siciline kayıtlı işletme sayısının 85 binden 185 bine çıkarılmasını hedefliyoruz dedi.

Veriliş tarihi itibarıyla  Sanayi Sicil Belgesi ne 2 yılda bir vize yapıldığına değinen Işık, sanayi işletmelerinin faaliyetlerine son ya da ara vermeleri, yeniden üretime başlamaları ve verilen bilgilerde değişiklik olması durumunda 1 ay içinde bakanlığın il müdürlüklerine bilgi vermeleri gerektiğini belirtti. Sanayi işletmelerinin, bir önceki yılla ilgili faaliyetlerinin yer aldığı yıllık işletme cetvellerini yıl sonundan itibaren 4 ay içinde bakanlığın il müdürlüğüne teslim etmeleri uyarısından bulunan Işık, yanlış ya da eksik beyanda bulunanlar ile denetimlerde firma adına düzenlenenSanayi Sicil Belgesi görevli personele ibraz etmeyenlere de idari para cezası uygulandığını ifade etti.

Işık, sanayi sicil kaydı olmayan işletmelere uygulanacak idari para cezaları hakkında bilgi verdi. Sanayi is¸letmesinin zamanında sanayi siciline tescil ettirilmemesi, faaliyete son ya da ara verme, yeniden u¨retime bas¸lama ve degˆis¸iklik hallerinin su¨resinde bildirilmemesi, yıllık is¸letme cetvellerinin su¨resinde verilmemesi halinde 759 lira para cezası kesildiğini kaydeden Işık, sanayi sicil belgesinin yetkililere ibraz edilmemesi durumunda 379 lira ve istenen bilgilerin gerc¸egˆe aykırı beyan edilmesi halinde ise bin 520 lira ceza uygulandığını ifade etti.


EN ÇOK OKUNANLAR

Kaldırım aday adayı

1 Kaldırım aday adayı

Samsunspor'da ikisi de olmayacak

2 Samsunspor'da ikisi de olmayacak

Samsun'da 'uçan imam' hapiste

3 Samsun'da 'uçan imam' hapiste

Meşaleni al formanı giy sende bu yürüyüşe katıl

4 Meşaleni al formanı giy sende bu yürüyüşe katıl

Samsun'a yeni üniversite kuruluyor

5 Samsun'a yeni üniversite kuruluyor

Yaşam savaşını kaybetti

6 Yaşam savaşını kaybetti

Samsunspor'da Muhammet Beşir'in durumu maç saati beklenecek

7 Samsunspor'da Muhammet Beşir'in durumu maç saati beklenecek

Samsun'da bakkalını 68 yıldır güler yüzle açıyor

8 Samsun'da bakkalını 68 yıldır güler yüzle açıyor

Ahmet Güral Karayılmaz: 'Takım düşerse şehirde düşer'

9 Ahmet Güral Karayılmaz: 'Takım düşerse şehirde düşer'

Şaşırmayın!..

10 Şaşırmayın!..