AVM’LERE ESNAF KOTASI İSTEDİ

Tuhafiyeciler Odası Başkanı Ahmet Akbaş, alışveriş merkezlerinde (AVM) kira bedellerinin indirilerek küçük esnaf kotasının koyulması gerektiğini söyledi. \r\n

AVM’LERE ESNAF KOTASI İSTEDİ
AVM’ler, büyük mağazalar ve zincir mağazaların kuruluş ve çalışma esaslarına dair kanun teklifinin, ‘AK Parti Bursa Milletvekili Mustafa Öztürk ve milletvekili arkadaşlarının imzasıyla TBMM Başkanlığı na sunulduğunu belirten Tuhafiyeciler Odası Başkanı Ahmet Akbaş, sunulan teklifin bazı maddelerinin küçük esnaf açısından olumlu olacağını umut ettiklerini dile getirerek, yasanın kapsamının biraz daha genişletilmesi gerektiğini ifade etti.
Kanun teklifinin içindeki maddelerin yetersiz olduğunu ve bunu görüşmelerde artırılması gerektiğini belirten Akbaş, “Hükümet, küçük esnaf için alacağını söylediği önlemlerin uygulamaya geçmesi için ilk adımı AVM’lerle ilgili atmaya başladı. Bunun devamının geleceğini umut ediyoruz. Fakat AVM’lerle ilgili kanun teklifinin içindeki maddelerin küçük esnafın ekonomik durumu göz önüne alınarak genişletilmesi gerekmektedir. Meclise sunulan maddeler yetersizdir. AVM’lerin çalışma saatleri ile ilgili yapılan değerlendirmede sabah saat 10.30 da açılacak olan büyük mağazalar, Cumartesi hariç Pazar günü ve resmi tatil günleri tamamen, diğer günler ise saat 20.30 dan itibaren müşteri trafiğine kapalı olacağı belirtiliyor. Bu bizim açımızdan bir nebze olsun olumlu bir adımdır. Fakat küçük esnafında pazar gününü ailesiyle geçirme hakkı olduğu gibi akşam 20.30’dan sonra iş yapması da gece geç saatte eve gideceğini göstermektedir. Bu konularda biraz daha değişiklik yapılması gerekmektedir” dedi.
Özellikle AVM’lerde küçük esnafında yer alması konusunda adım atılmasının şart olduğunu ifade eden Akbaş, “Genelde ulusal markaların yer aldığı AVM’ler paralarını yerel ekonomiden kazanıyor. Bu şirketler madem ki bulunduğu şehrin parasını alıyor, o şehrin esnafına da düşük kiralarla dükkan kiralamalarına müsaade etmeliler. Gelir seviyesi farklı düzeylerde olan her vatandaşımızın gittiği AVM’ler sadece üst seviyede geliri olanlara değil asgari ücretli vatandaşlarımıza da hitap etmeli. Bunun çaresi de küçük esnafa düşük bedellerle dükkan tahsisinden geçer” diye konuştu.

İHA


EN ÇOK OKUNANLAR

Başkan Yusuf Ziya Yılmaz istifa ediyor

1 Başkan Yusuf Ziya Yılmaz istifa ediyor

Yusuf Ziya Yılmaz, resmen istifa etti

2 Yusuf Ziya Yılmaz, resmen istifa etti

Giresunspor Başkanı Bozbağ: 'Bizi ilgilendirmez'

3 Giresunspor Başkanı Bozbağ: 'Bizi ilgilendirmez'

 Kaldırım, resmen aday adayı

4 Kaldırım, resmen aday adayı

Yusuf Ziya Yılmaz, resmen istifa etti

5 Yusuf Ziya Yılmaz, resmen istifa etti

Yeni başkan kim olacak? İşte kulislerde konuşulan isim...

6 Yeni başkan kim olacak? İşte kulislerde konuşulan isim...

Samsunspor daha avantajlı

7 Samsunspor daha avantajlı

Samsunspor'da moraller düzeldi

8 Samsunspor'da moraller düzeldi

İYİ Parti Samsun İl Başkanı Ömer Süslü: 'Her taraflarından fitne fesat akıyor'

9 İYİ Parti Samsun İl Başkanı Ömer Süslü: 'Her taraflarından fitne fesat akıyor'

Samsunspor'a FİFA Kokartlı hakem

10 Samsunspor'a FİFA Kokartlı hakem