Boğulmaya çare: Yüzme eğitimi

Vali İbrahim Şahin, Samsun daki boğulma olaylarının önüne geçmek için ilkokul birinci sınıftan itibaren öğrencilere yüzmeyi öğreteceklerini söyledi\r\n

Boğulmaya çare: Yüzme eğitimi
Samsun Valisi İbrahim Şahin,  Deniz Temiz Derneği (TURMEPA) ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle yapılan Mavi Karadeniz Projesi nin tanıtım toplantısında, denizde boğulma olaylarının yüzme bilinmemesinden kaynaklandığını ve çare olarak da ilkokul birinci sınıftan itibaren çocuklara yüzme eğitimi vereceklerini kaydetti.

TURMEPA nın, Samsun İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile yürüttüğü Mavi Karadeniz Projesi nin eğitim faaliyeti, İlkadım İlçesi 19 Mayıs Lisesi Konferans Salonu nda öğretmenlere ve öğrencilere tanıtıldı. Toplantıya Samsun Valisi İbrahim Şahin, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, İl Milli Eğitim Müdürü Aytekin Girgin, İl Emniyet Müdürü Vedat Yavuz, OMÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Süleyman Kaplan, TURMEPA Genel Müdür Yardımcısı Mine Göknar ile öğretmen ve öğrenciler katıldı. 
YÜZME ÖĞRETECEĞİZ
Vali İbrahim Şahin, Samsun ve Karadeniz de yşaz aylarında boğulma olaylarının çok fazla olduğunu ve bu nedenle denizin yeteri kradar kullanılamadığını ifade etti. Şahin, Çocuklara bu yıl mutlaka yüzmeyi öğreteceğiz. Anne, babalara ve velilere bize bu konuda yardımcı olmalarını şimdiden duyuruyorum. Kendileri öğretmek istiyorsa mutlaka öğretsinler. Üniversitemiz, Gençlik Spor İl Müdürlüğümüz ve Milli Eğitim Müdürlüklerimiz imkanlarını kullanarak, 1. sınıfa başlayan çocuklaramıza yaz gelmeden yüzmeyi mutlaka öğreteceğiz. Bu projeyi sürdürebilir hale getireceğiz. Şu anda burada çok önemli bir konuyu görüşüyoruz. Samsun da sahile yüzümüzü döndüğümüzde maalesef deniz fazla kullanılmıyor. Tabii bunun yolu yöntemi var. Denizin daha fazla kullanması, denizin kıymetinin bilinmesi mutlaka çocuklarımızın yüzmeyi bilmeleriyle alakalı dedi.
EN TEMİZİ SAMSUN
Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ise, Samsun un Karadeniz in en büyük şehri ve Akçay dan Kanlıçay a kadar 225 kilometre uzunluğunda bir sahile sahip sahip olduğunu söyledi. Yılmaz şöyle konuştu: Türkiye denizi, karşı sahillerden daha az kirletiyor. Bulgaristan ve Ukrayna sahilleri, Tuna, Volga, Dinyeper nehirlerinin taşıdığı Avrupa ülkelerinin petro kimya ve sanayi atıklarıyla ve çöp yığınlarıyla dolu. Karadeniz hepimizin denizi. Uluslararası anlaşmalar gereği yaptırımlarla ilgili süreç sürüyor ama kirlilik Karadeniz e akmaya devam ediyor. Samsun sahilindeki 50 yıllık birikmiş milyonlarca ton ağırlığındaki çamur tabakasını 2.5 yılda temizleyebildik. Şu an limanın içinde insanlar yüzüp balık tutuyor. Liman içi tertemiz oldu. Samsun Karadeniz e komşu ülkeler ve şehirler içinde deniz temizliği konusunda en duyarlı ve başarılı şehirlerden birisidir.  
500 ÖĞRETMEN 40 BİN ÖĞRENCİ
Milli Eğitimi Müdürü Aytekin Girgin de,   Tabiattaki su dengesini bozarsak dünyanın geleceğini de karartmış oluruz. Bu proje kapsamında 500 öğretmen arkadaşımız gönüllü eğitimlerini tamamlamış olacaklar. 2014-125 öğretim yılı sonuna kadar ise de 40 bin öğrencimize bu eğitimlerimizi ulaştırmış olacağız. Atölye eğitimlerimiz de devam edecek diye konuştu.
TURMEPA Genel Müdür Yardımcısı Mine Gökhan, yapılacak çalışmaların sonucunu önümüzdeki dönemlerde mutlaka alınacağını kaydederek, Milli Eğitim Bakanlığı ile çok ciddi işbirliği içindeyiz. Mavi göremiyorsanız, deniz nerde yeşermeye yüz tutmuşsa bilinki orada oksijen yok demektir ifadelerini kullandı.
TURMEPA Kıyı Deniz Merkezi Koordinatörü Okan Gemici de, Bu güne kadar Karadenizimizi korumak için birçok çalışma yaptık. Önemlisini eğitim faaliyetleri olarak görüyoruz. Mavi Karadeniz projemiz kapsamında, 17 ilçemizde yaklaşık 500 öğretmenimize uylaşmayı hedefliyoruz dedi. Konuşmalar sonunda TURMEPA Genel Müdür Yardımcısı Mine Gökhan, protokol üyelerine pusula ve teşekkür belgesi verdi. 


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da tramvay araca çarptı: 1 yaralı

1 Samsun'da tramvay araca çarptı: 1 yaralı

AK Parti'li Şahin, Kılıçdaroğlu'na yüklendi

2 AK Parti'li Şahin, Kılıçdaroğlu'na yüklendi

Kızılcahamam Emniyetinden zehir tacirlerine ağır darbe

3 Kızılcahamam Emniyetinden zehir tacirlerine ağır darbe

Jeotermal Kaynaklı Belediyeler Birliği toplantısı Kuşadası'nda yapıldı

4 Jeotermal Kaynaklı Belediyeler Birliği toplantısı Kuşadası'nda yapıldı

İznik'te şüpheli ölüm

5 İznik'te şüpheli ölüm

Bakan Taşlı çocukların bayramını kutladı

6 Bakan Taşlı çocukların bayramını kutladı

Kadına yönelik şiddet ile mücadele eğitimi verildi

7 Kadına yönelik şiddet ile mücadele eğitimi verildi

Keskin'den 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı mesajı

8 Keskin'den 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı mesajı

Düzce Üniversitesi öğrencileri madalyaya doymuyor

9 Düzce Üniversitesi öğrencileri madalyaya doymuyor

Peyzaj mimarlarının sorunlarına değinildi

10 Peyzaj mimarlarının sorunlarına değinildi