KOLLARI OLMADAN YÜZÜYOR

Samsun da kollarının doğuştan dirsekten altı bulunmayan 7 yaşındaki Nisa Nur Çalık, ayaklarıyla hem yüzüyor hem de resim yapıyor\r\n

KOLLARI OLMADAN YÜZÜYOR
Samsun daki özel eğitim ve rehabilitasyon merkezinde bu yıl eğitime başlayan ve korktuğu için havuza hiç girmeyen 7 yaşındaki Nisa Nur Çalık, korkusunu öğretmenlerinin desteğiyle yendi. Çalık, ağlayarak geldiği Ondokuz Mayıs Üniversitesi yüzme havuzunda 3 ayda aldığı özel ders sonucunda yüzmeyi öğrendi. Nisa Nur, yüzmeyi öğrendikten sonra ayaklarıyla resim yapmaya da başladı. 
SEÇMELERE KATILACAK
Nisa Nur Çalık, 3 ay önce yüzmeye başladığını söyledi. Havuza gelirken ağladığını belirten küçük kız, Sudan korktuğum için havuza girmek istemiyordum ancak bir süre sonra alıştım. Şimdi kendim yüzüyorum. Sırt üstü ve yan yüzebiliyorum. Mersin de önümüzdeki ay engelliler yarışması ve milli takım seçmeleri var, onlara katılacağım dedi.
TEK BAŞINA YÜZEBİLİYOR 
Özel yüzme eğitmeni Atilla Akbulut ise Nisa Nur u suya oyunlar oynayarak alıştırdığını anlattı. Nisa Nur un 1 ay boyunca her derse ağlayarak girdiğine işaret eden Akbulut, Bir ay sonra havuza iyice alıştı. Sonra yüzme tekniklerine başladık. İlk olarak sırt üstü ayakla başladık ve ardından sırt üstü kola geçtik. Artık Nisa Nur suya atlayarak tek başına yüzebiliyor diye konuştu.
KOLLARI OLMAMASI AVANTAJ
Yüzme tekniklerinin tek tek Nisa Nur a öğretileceğini vurgulayan Akbulut, Mersin de yarışmalar var. Burada Nisa Nur un kendini göstermesini ve milli takıma seçilmesini umut ediyorum dedi. Nisa Nur un kollarının olmamasının dezavantaj değil avantaj olduğunu dile getiren Akbulut, Türkiye de engellilerin birçoğu ve aileleri yüzmeyi yapamayacaklarını düşünerek sporla tanışamıyor. Bu şekilde Türkiye de bedensel engelli sporcu sayısı az. Biz de bunu avantaja çevireceğiz. Yarışmalarda Mersin de derece alarak Nisa Nur un milli takıma seçilmesini sağlayacağız ifadesini kullandı.


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor'da geniş kapsamlı savunma

1 Samsunspor'da geniş kapsamlı savunma

Samsunspor taraftarlarından YEDAŞ'a kınama

2 Samsunspor taraftarlarından YEDAŞ'a kınama

Sakata geldik

3 Sakata geldik

Lime lime doğrandık

4 Lime lime doğrandık

MHP'li Usta birinci sıradan aday

5 MHP'li Usta birinci sıradan aday

Samsun'da yan yana 3 eve 3 mahalle

6 Samsun'da yan yana 3 eve 3 mahalle

Samsunspor Teknik Direktörü Besim Durmuş: 'Şansımız devam ediyor'

7 Samsunspor Teknik Direktörü Besim Durmuş: 'Şansımız devam ediyor'

Tünelde kafa kafaya çarpıştılar: 4'ü çocuk 9 yaralı

8 Tünelde kafa kafaya çarpıştılar: 4'ü çocuk 9 yaralı

Otomobille mermer yüklü TIR çarpıştı: 2 ölü

9 Otomobille mermer yüklü TIR çarpıştı: 2 ölü

ALS hastalığına 'meydan okuma' ölümle bitti

10 ALS hastalığına 'meydan okuma' ölümle bitti