KOLLARI OLMADAN YÜZÜYOR

Samsun da kollarının doğuştan dirsekten altı bulunmayan 7 yaşındaki Nisa Nur Çalık, ayaklarıyla hem yüzüyor hem de resim yapıyor\r\n

KOLLARI OLMADAN YÜZÜYOR
Samsun daki özel eğitim ve rehabilitasyon merkezinde bu yıl eğitime başlayan ve korktuğu için havuza hiç girmeyen 7 yaşındaki Nisa Nur Çalık, korkusunu öğretmenlerinin desteğiyle yendi. Çalık, ağlayarak geldiği Ondokuz Mayıs Üniversitesi yüzme havuzunda 3 ayda aldığı özel ders sonucunda yüzmeyi öğrendi. Nisa Nur, yüzmeyi öğrendikten sonra ayaklarıyla resim yapmaya da başladı. 
SEÇMELERE KATILACAK
Nisa Nur Çalık, 3 ay önce yüzmeye başladığını söyledi. Havuza gelirken ağladığını belirten küçük kız, Sudan korktuğum için havuza girmek istemiyordum ancak bir süre sonra alıştım. Şimdi kendim yüzüyorum. Sırt üstü ve yan yüzebiliyorum. Mersin de önümüzdeki ay engelliler yarışması ve milli takım seçmeleri var, onlara katılacağım dedi.
TEK BAŞINA YÜZEBİLİYOR 
Özel yüzme eğitmeni Atilla Akbulut ise Nisa Nur u suya oyunlar oynayarak alıştırdığını anlattı. Nisa Nur un 1 ay boyunca her derse ağlayarak girdiğine işaret eden Akbulut, Bir ay sonra havuza iyice alıştı. Sonra yüzme tekniklerine başladık. İlk olarak sırt üstü ayakla başladık ve ardından sırt üstü kola geçtik. Artık Nisa Nur suya atlayarak tek başına yüzebiliyor diye konuştu.
KOLLARI OLMAMASI AVANTAJ
Yüzme tekniklerinin tek tek Nisa Nur a öğretileceğini vurgulayan Akbulut, Mersin de yarışmalar var. Burada Nisa Nur un kendini göstermesini ve milli takıma seçilmesini umut ediyorum dedi. Nisa Nur un kollarının olmamasının dezavantaj değil avantaj olduğunu dile getiren Akbulut, Türkiye de engellilerin birçoğu ve aileleri yüzmeyi yapamayacaklarını düşünerek sporla tanışamıyor. Bu şekilde Türkiye de bedensel engelli sporcu sayısı az. Biz de bunu avantaja çevireceğiz. Yarışmalarda Mersin de derece alarak Nisa Nur un milli takıma seçilmesini sağlayacağız ifadesini kullandı.


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun Valisi Kaymak, görevi devretti

1 Samsun Valisi Kaymak, görevi devretti

Samsunspor'a 720 bin TL daha

2 Samsunspor'a 720 bin TL daha

Samsunspor'da moraller bozuktu

3 Samsunspor'da moraller bozuktu

Samsun'da araştırmacıların işini kolaylaştıracak yazılım

4 Samsun'da araştırmacıların işini kolaylaştıracak yazılım

Samsunspor'daki sıkıntıları herkes biliyor

5 Samsunspor'daki sıkıntıları herkes biliyor

Almanya'da korkunç ölüm: Sosyete şokta!

6 Almanya'da korkunç ölüm: Sosyete şokta!

Samsun'da TIR devrildi!

7 Samsun'da TIR devrildi!

N'Diaye ile anlaştı

8 N'Diaye ile anlaştı

Samsunsporlu Cebe: İşimize bakıyoruz

9 Samsunsporlu Cebe: İşimize bakıyoruz

Samsun AK Parti'de Karaduman dönemi

10 Samsun AK Parti'de Karaduman dönemi