KOLLARI OLMADAN YÜZÜYOR

Samsun da kollarının doğuştan dirsekten altı bulunmayan 7 yaşındaki Nisa Nur Çalık, ayaklarıyla hem yüzüyor hem de resim yapıyor\r\n

KOLLARI OLMADAN YÜZÜYOR
Samsun daki özel eğitim ve rehabilitasyon merkezinde bu yıl eğitime başlayan ve korktuğu için havuza hiç girmeyen 7 yaşındaki Nisa Nur Çalık, korkusunu öğretmenlerinin desteğiyle yendi. Çalık, ağlayarak geldiği Ondokuz Mayıs Üniversitesi yüzme havuzunda 3 ayda aldığı özel ders sonucunda yüzmeyi öğrendi. Nisa Nur, yüzmeyi öğrendikten sonra ayaklarıyla resim yapmaya da başladı. 
SEÇMELERE KATILACAK
Nisa Nur Çalık, 3 ay önce yüzmeye başladığını söyledi. Havuza gelirken ağladığını belirten küçük kız, Sudan korktuğum için havuza girmek istemiyordum ancak bir süre sonra alıştım. Şimdi kendim yüzüyorum. Sırt üstü ve yan yüzebiliyorum. Mersin de önümüzdeki ay engelliler yarışması ve milli takım seçmeleri var, onlara katılacağım dedi.
TEK BAŞINA YÜZEBİLİYOR 
Özel yüzme eğitmeni Atilla Akbulut ise Nisa Nur u suya oyunlar oynayarak alıştırdığını anlattı. Nisa Nur un 1 ay boyunca her derse ağlayarak girdiğine işaret eden Akbulut, Bir ay sonra havuza iyice alıştı. Sonra yüzme tekniklerine başladık. İlk olarak sırt üstü ayakla başladık ve ardından sırt üstü kola geçtik. Artık Nisa Nur suya atlayarak tek başına yüzebiliyor diye konuştu.
KOLLARI OLMAMASI AVANTAJ
Yüzme tekniklerinin tek tek Nisa Nur a öğretileceğini vurgulayan Akbulut, Mersin de yarışmalar var. Burada Nisa Nur un kendini göstermesini ve milli takıma seçilmesini umut ediyorum dedi. Nisa Nur un kollarının olmamasının dezavantaj değil avantaj olduğunu dile getiren Akbulut, Türkiye de engellilerin birçoğu ve aileleri yüzmeyi yapamayacaklarını düşünerek sporla tanışamıyor. Bu şekilde Türkiye de bedensel engelli sporcu sayısı az. Biz de bunu avantaja çevireceğiz. Yarışmalarda Mersin de derece alarak Nisa Nur un milli takıma seçilmesini sağlayacağız ifadesini kullandı.


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunsporda imzalar an meselesi

1 Samsunspor'da imzalar an meselesi

Samsunspor taraftarından kombine isyanı

2 Samsunspor taraftarından kombine isyanı

Akif Çağatay Kılıçın acı günü

3 Akif Çağatay Kılıç'ın acı günü!

Samsunda feci kaza Yaralılar var

4 Samsun'da feci kaza! Yaralılar var

Samsun için kuvvetli fırtına uyarısı

5 Samsun için kuvvetli fırtına uyarısı!

Sahadan çekilen İranlıları Bakan Bak ikna etti

6 Sahadan çekilen İranlılar'ı Bakan Bak ikna etti

Samsunda emekli astsubay karısını kafasından bıçakladı

7 Samsun'da emekli astsubay karısını kafasından bıçakladı

Kırmızı ışıkta katliam yapan şoför adliyede

8 Kırmızı ışıkta katliam yapan şoför adliyede!

Samsunda inşaattan düşen işçi hayatını kaybetti

9 Samsun'da inşaattan düşen işçi hayatını kaybetti

Samsunsporun son rakibi Giresun

10 Samsunspor'un son rakibi Giresun