HER EVDE ÜNİVERSİTELİ VAR

Samsun un Havza İlçesi nde Abazaların yerleştiği Cevizlik Mahallesi nde her evde en az bir üniversite mezunu bulunuyor\r\n

HER EVDE ÜNİVERSİTELİ VAR
Osmanlı-Rus Savaşı sonrasında Kafkaslar dan Türkiye nin çeşitli bölgelerine yerleşen Abazalar, 150 yıldır, geleneklerine ve eğitime verdikleri önemle dikkati çekiyor. Samsun un Havza İlçesi ndeki Abazaların yerleştiği Cevizlik Mahallesin de her evde en az bir üniversite mezunu bulunuyor. Milli güreşçi İsmail Temiz ve eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Aydoğan Babaoğlu nun da yaşadığı yer olarak bilinen Cevizlik Mahallesi nin muhtarlığını ise 1991 yılında Genç Avrupa Şampiyonası nda derece kazanan milli güreşçi Osman Üner (43) yapıyor.
REFAH DÜZEYİ YÜKSEK
Mahallenin ilk kurulduğunda 300 haneden oluştuğunu, şimdilerde ise 40 hanede 15 kişinin sürekli yaşadığını anlatan Üner, mahalledeki en genç neslin kendileri olduğunu, yeni neslin ise üniversite okumak için Türkiye nin çeşitli yerlerine gittiğini ifade etti. Her evde muhakkak bir devlet memuru olduğunu dile getiren Üner, Sadece 180 öğretmen var. Eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Aydoğan Babaoğlu buralı. Milli sporcularımız var. Dünya güreş ikincisi İsmail Temiz buralı. Ben Avrupa şampiyonuyum güreşte. AKUT Başkanı Nasuh Mahruki nin dedesinin mezarının burada olduğu söyleniyor. Milli eğitim müdürlerimiz var. Milletvekillerimiz var, kültür düzeyi yüksek bir yer burası. Yeni nesilde üniversite mezunu olmayan bir hane yok. Memur olmayan hiçbir hane yok. Refah düzeyi yüksek diye konuştu.
KAPI-PENCERE HEP AÇIK
Mahallenin diğer özelliğinin de güven olduğunu dile getiren Üner, kapı ve pencerelerin bile çoğu zaman kilitlenmediğini, mahalle içinde herkesin birbirine güvendiğini, temizliğin ön planda olduğunu anlattı.
EĞİTİME ÇOK ÖNEM VERİYORUZ
Mahalle sakinlerinden 72 yaşındaki Erdoğan Üner de eğitime oldukça önem verdiklerini belirtti. Liseyi bitirmemiş hiç gencimiz yok diyen Üner, Eğitime çok önem veriyoruz. Hele okuyan kızları çok seviyorum. Çocuklarım, torunlarım hep okudu dedi.


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'a şehit ateşi düştü

1 Samsun'a şehit ateşi düştü

Şehit pilotun acı haberi Samsun'daki baba ocağına ulaştı

2 Şehit pilotun acı haberi Samsun'daki baba ocağına ulaştı

Sahilde ağaca asılı erkek cesedi bulundu

3 Sahilde ağaca asılı erkek cesedi bulundu

Şehit pilotun acı haberi Samsun'daki baba ocağına ulaştı

4 Şehit pilotun acı haberi Samsun'daki baba ocağına ulaştı

Film sahnelerini aratmayan araç kovalaması

5 Film sahnelerini aratmayan araç kovalaması

Konyalı şehidin cenazesi memleketine getirildi

6 Konyalı şehidin cenazesi memleketine getirildi

Nevşehir Valisi İlhami Aktaş: 'İçerisinde bir pilotumuz bulunuyordu'

7 Nevşehir Valisi İlhami Aktaş: 'İçerisinde bir pilotumuz bulunuyordu'

Nevşehir'deki uçak kazasının görgü tanığı: 'Şimşek gürler gibi patlama oldu'

8 Nevşehir'deki uçak kazasının görgü tanığı: 'Şimşek gürler gibi patlama oldu'

Seyitgazi'de Regaip Kandili eda edildi

9 Seyitgazi'de Regaip Kandili eda edildi

Üzerine baza düşen çocuk öldü

10 Üzerine baza düşen çocuk öldü