Ebu Ayn ın ölüm sebebi darp

Filistinli bakan Ebu Ayn ın darp, göz yaşartıcı gaz ve İsrail askerleri tarafından zamanında hastaneye nakledilmesine engel olunması sonucu hayatını kaybettiği belirlendi.\r\n

Ebu Ayn ın ölüm sebebi darp
Filistin Kurtuluş Örgütü ne (FKÖ) bağlı Yahudi Yerleşim Birimi ve Ayrım Duvarıyla Mücadele Komisyonu Başkanı Ziyad Ebu Ayn ın darp, göz yaşartıcı gaz ve İsrail askerleri tarafından zamanında hastaneye nakledilmesine engel olunması sonucu hayatını kaybettiği belirlendi.

Filistin Sivil İşler Bakanı Hüseyin eş-Şeyh, Filistin in Sesi Radyosu na yaptığı açıklamada, Filistinli, Ürdünlü ekiplerin yanı sıra İsrailli bir doktorun da bulunduğu heyetin yaptığı otopsi sonucu, Ebu Ayn ın öldürüldüğü sonucuna varıldığını belirtti.

Sonuçlara göre Ebu Ayn ın ölümüne darp, göz yaşartıcı gaz ve İsrail askerleri tarafından zamanında hastaneye nakledilmesine engel olunmasının neden olduğunu ifade eden Şeyh, otopsi sonuçlarının Filistinli ve Ürdünlü ekip tarafından imzalandığını, otopsinin profesyonelce yapıldığını onaylayan İsrailli doktorun ise süre talep ettiğini kaydetti.

İsrail in otopsi sonucundan şüphe duymaması için İsrailli doktorun da heyetin içerisinde yer almasını onayladık  diyen Şeyh, Filistin yönetimi, otopsiyi İsrail in Ebu Kebir Enstitüsü nde yapmayı kabul etmedi. Otopsi işlemlerinin, Kudüs Üniversitesi nin Adli Tıp Merkezi nde yürütülmesinde ısrar etti ve otopsi burada yapıldı ifadelerini kullandı.

Şeyh, söz konusu raporun İsrail in suçlanması için bir belge niteliğinde olacağını söyledi.

Cenazesi bugün toprağa veriliyor

Ebu Ayn için Filistin yönetiminin Ramallah taki merkezinde  Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Filistin Başbakanı Rami el-Hamdallah, milletvekilleri ve bakanların da katılacağı bir cenaze töreni düzenlenmesi, törenin ardından Eş-Şüheda mezarlığında toprağa verilmesi bekleniyor. Abbas, bu akşamFilistin yönetimi merkezinde taziyeleri kabul edecek.

Filistin de bakan statüsünde kabul edilen Yahudi Yerleşim Birimi ve Ayrım Duvarıyla Mücadele Komisyonu Başkanı Ebu Ayn, Ramallah ın kuzeyindeki Turmusayye beldesinde İsrail güçlerinin Yahudi yerleşim birimlerini protesto eden gruba müdahalesi sırasında yaşamını yitirmişti. Göz yaşartıcı gaza maruz kalan Ebu Ayn ın, bir İsrail askerinin dipçikle göğsüne vurması sonucu hayatını kaybettiği iddia edilmişti. 

Ziyad Ebu Ayn kimdir?

Yahudi yerleşim birimleri ve ayrım duvarına karşı faaliyet gösteren dört çocuk babası Ziyad Ebu Ayn 1959 yılında dünyaya geldi.

ABD ve İsrail hapishanelerinde toplamda 13 yıl tutuklu kalan Ebu Ayn, 1979 da silahlı saldırılar düzenlemek suçlamasıyla İsrail gizli servisi Mossad ve ABD istihbaratınca yakalanmış, Chicago Hapishanesi ne konulmuştu. ABD yönetimi Filistinli Bakanı, salıverilmesi için BM den çıkan kararlara rağmen 1981 de İsrail e teslim etmiş, İsrail yargısı da bir sene sonra hakkında müebbet hapis cezası vermişti. Ebu Ayn, 1983 teki esir takası anlaşmasında serbest kalacağı sırada kaçırılmış, ancak 1985 teki anlaşmayla özgürlüğüne kavuşabilmişti.

Filistin Sanayiciler Birliği Üyeliği, Batı Şeria Denetim Kurulu Genel Müdürlüğü, Fetih Hareketi Yüksek Komitesi Üyeliği, Esirler Bakanlığı Müsteşarlığı gibi görevlerde bulunan Ebu Ayn, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas tarafından 10 Şubat ta Filistin Kurtuluş Örgütüne (FKÖ) bağlı Yahudi Yerleşim Birimi ve Ayrım Duvarıyla Mücadele Komisyonu Başkanı olarak tayin edilmişti. 


EN ÇOK OKUNANLAR

Ünlü iş adamı Samsun'da hayatını kaybetti

1 Ünlü iş adamı Samsun'da hayatını kaybetti

Samsun'da bir tabanca ortalığı karıştırdı

2 Samsun'da bir tabanca ortalığı karıştırdı

Baykal'ın tedavisi Samsunlu cerrahın kontrolünde

3 Baykal'ın tedavisi Samsunlu cerrahın kontrolünde

Samsun'da korkunç ölüm!

4 Samsun'da korkunç ölüm!

Samsun'da belediye binasında intihar girişimi!

5 Samsun'da belediye binasında intihar girişimi!

Benimle birlikte kulübede oturur

6 Benimle birlikte kulübede oturur

Kendisi istemiş

7 Kendisi istemiş

Askeri üsse saldırı: 41 ölü

8 Askeri üsse saldırı: 41 ölü

Tavukçulukta kafalar karıştı

9 Tavukçulukta kafalar karıştı

Samsun'da Gürcü baskını!

10 Samsun'da Gürcü baskını!