Mescid-i Aksa ya saldırı İslam ülkelerine saldırıdır

Filistin Müftüsü Husein, İsrail in saldırılarıyla ilgili, Mescid-i Aksa ya yapılan saldırı, İslam ülkelerine yapılmış saldırıdır dedi.\r\n

 Mescid-i Aksa ya saldırı İslam ülkelerine saldırıdır
Filistin Müftüsü ve Mescid-i Aksa İmamı Muhammed Ahmed Husein, Mescid-i Aksa ya yapılan saldırı, İslam ülkelerine yapılmış saldırıdır. Çünkü bu mesele, tüm Müslümanları ilgilendiren bir meseledir. Bu nedenle, tüm Müslümanların İslam dininin mukaddesatını, Kudüs ü ve Mescid-i Aksa yı savunması ve koruması gerek dedi.

Bosna Hersek İslam Birliği nin davetlisi olarak Saraybosna da temaslarda bulunan Husein, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İsrail in Mescid-i Aksa ya yönelik saldırılarının 1967 yılında başladığını hatırlatarak, ardından 1969 yılında Mescid-i Aksa nın yakıldığını söyledi. O dönemden itibaren Mescid-i Aksa ya yöenlik birçok saldırı meydana geldiğini anlatan Husein, 1990 yılında 20 Filistinlinin Mescid-i Aksa nın bulunduğu meydanda şehit edildiğini kaydetti.

Son dönemde yapılan saldırıların ise cuma ve cumartesi günleri hariç hafta boyunca devam ettiğini anlatan Husein, Bu saldırılar, Mescid-i Aksa nın yüceliğine ve kutsallığına yönelik tehlikeli saldırılardır. Mescid-i Aksa ya yönelik 50 yıldır devam eden bu baskınlar, Filistinlileri sıkıştırmak ve Mescid-i Aksa ya girişlerine engel olmak içindir diye konuştu.

Husein, Filistin meselesinin çözülmesi için son dönemde uluslararası çevrelerde büyük bir hareketlilik yaşandığını ifade ederek, Filistin in 2012 yılında BM deki oylamada üye olmayan gözlemci devlet statüsü almasının, bunun en açık örneği olduğunu söyledi.

Avrupa ülkeleri arasında, Filistin i devlet olarak tanıyan ilk ükenin İsveç olduğunu kaydeden Husein, daha sonra İngiltere ve Fransa meclislerinde de Filistin in devlet olarak tanınmasının gündemde olduğunu belirtti. Tüm bu yaşananların, Filistin meselesinin başarıyla sonuçlanması konusundaki isteğin bir göstergesi olduğunu anlatan Husein, bu bağlamda, bu tür tanımaların artması ve yayılması için çalıştıklarını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ın Kudüs ün hakkını savunmasından gurur duyuyoruz

Husein, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ın Kudüs ün ve Filistin halkının hakkını savunmasından dolayı gurur duyduklarını vurgulayarak, şunları kaydetti:

Mescid-i Aksa ya yapılan saldırı, İslam ülkelerine yapılmış saldırıdır. Çünkü bu mesele, tüm Müslümanları ilgilendiren bir meseledir. Bu nedenle, tüm Müslümanların İslam dininin mukaddesatını, Kudüs ü ve Mescid-i Aksa yı savunması ve koruması gerek. Tüm Müslümanların Mescid-i Aksa ya ve Kudüs e gelmesi gerektiğini düşünüyorum. Çünkü buraya gelenlerin ziyaret ve ibadet niyetiyle geleceklerine inanıyorum. Peygamber Efendimizin İbadet için şu üç mescitten başkasına yolculuk edilmez: Mescidi Haram, Mescidi Nebevi ve Mescid-i Aksa hadisine istinaden insanların ziyaret ve ibadet amacıyla buraya gelebilecekleri kanaatine vardık.  

Husein, Kudüs teki kazı çalışmalarının Mescid-i Aksa ve Kudüs şehrine yönelik en tehlikeli saldırılardan biri olduğunu belirterek, Kudüs ün kutsallığının tarih boyunca her zaman çok önemli bir yerde olduğunu biliyoruz. İslamiyet in ilk dönemlerinde ve sonraki yıllarda ortaya çıkan Emeviler, Abbasiler, Fatimiler, Memlüklüler, Eyyubiler ve Osmanlılar arkalarında birçok iz bırakmıştır. Bu kazı çalışmaları, bütün bu medeniyetlerin bıraktığı izlerin yok olmasına sebep olur ifadesini kullandı.

Bosna nın istikrar ve huzurunu diliyorum

Eski Yugoslavya nı parçalanması sonrası bölgede yaşanan savaşların ardından Bosna Hersek in bağımsız bir devlet olduğunu anımsatan Husein, şunları söyledi:

Bosna nın istikrar ve huzurunu diliyorum. Burada bir gerçek var. Kudüs te olduğu gibi, Saraybosna da da üç farklı medeniyet bir arada yaşıyor. Avrupa nın Kudüs ü olan Saraybosna ile Kudüs arasında farklı kültür ve dinlere mensup insanların bir arada yaşamaları dolayısıyla bir benzerlik var. Filistin halkı, bir arada yaşayan Müslüman ve Hristiyanlar dan oluşuyor. Bu halklar, acıyı da sevinci de paylaşıp, Kudüs ün özgürlüğü için mücadele eder.

Filistin halkı olarak, bağımsızlık mücadelesi dönemindeyiz. Bu süreç, devlet kurma sürecine yardımcı olan bir süreç olduğu gibi, birçok sorunu da beraberinde getirmektedir. Filistin halkının talebi ve beklentisi, başkenti Kudüs olan bağımsız bir Filistin devletinin kurulmasıdır. Uluslararası toplumun da bu konuda sorumluluklarını yerine getirmesi gerekir.

Bosna Hersek, Filistin ve Türkiye nin çok iyi ilişkilere sahip olduğunu anlatan Husein, Bu iki devlette de karşılıklı olarak büyükelçiliklerimiz var. Büyükelçiliklerimiz olduğundan, koordinasyon ve iş birliği açısından da çok iyi durumdayız. Bu bağlamda, Bosna Hersek ve Türkiye hükümetleri ve halkalarına, Filistin devletinin kurulmasında verdikleri destekten dolayı teşekkür ediyorum diye konuştu.

Husein, günümüzde Müslüman halkların durumunun çok kötü ve acı verici olduğunu belirterek, Irak, Suriye, Libya, Yemen, Pakistan, Somali ve Myanmar gibi ülkelerdeki sorunların çözümü ve bu ülkelerdeki halkarın güven ve barış içerisinde yaşamaları için çalıştıklarını vurguladı.


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor Sportif Direktörü Zeren: 'Bu yarayı bilerek verdi'

1 Samsunspor Sportif Direktörü Zeren: 'Bu yarayı bilerek verdi'

Erdoğan'dan Ilıcalı'yı destekleyen açıklamalar

2 Erdoğan'dan Ilıcalı'yı destekleyen açıklamalar

Bitigen'i bitirdiler

3 Bitigen'i bitirdiler

Samsun'un o ilçesinde 'Hava Park' projesi

4 Samsun'un o ilçesinde 'Hava Park' projesi

Otomobilin çarptığı adam hayatını kaybetti

5 Otomobilin çarptığı adam hayatını kaybetti

Akıl vermek...

6 Akıl vermek...

BAL'da yarış kızıştı

7 BAL'da yarış kızıştı

Samsun'da yangın, 6 kişi hastanelik oldu

8 Samsun'da yangın, 6 kişi hastanelik oldu

Samsunspor revire döndü

9 Samsunspor revire döndü

Samsunspor rakiplerle sevindi

10 Samsunspor rakiplerle sevindi