Filistinli bakanın ölümüne en güçlü tepkiyi Türkiye verdi

Filistinli bakan Ebu Ayn’ın ölümüne dünyanın büyük kısmı sessiz kalırken, Türkiye en güçlü tepkiyi verdi.\r\n

Filistinli bakanın ölümüne en güçlü tepkiyi Türkiye verdi
Filistin’in yasa dışı yerleşimlerden sorumlu bakanı Ziyad Ebu Ayn’ın,  İsrail güçlerinin Yahudi yerleşim birimleriniprotesto eden Filistinli gruba müdahalesi sırasında ölümüne dünyanın büyük kısmı sessiz kalırken, Türkiye en güçlü tepkiyi veren ülke oldu. 

Filistinli bakan Ebu Ayn ın, Ramallah ın kuzeyindeki Turmusayye beldesinde İsrail güçlerinin Yahudi yerleşim birimlerini protesto eden gruba müdahalesi sırasında göz yaşartıcı gaza maruz kalmasının ardından yaşamını yitirmesine, Arap ülkelerinden şimdiye kadar sadece Ürdün, Mısır ve Katar kınama açıklaması yaparken, Ortadoğu nun büyük kısmının sessiz kalması dikkati çekti.

Türkiye den başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve sivil toplum kuruluşları, yaşananlara sert tepki gösterdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bakan Ziyad Ebu Ayn’ın ölümü üzerine Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas a taziye mesajı gönderdi. Erdoğan, Sayın Başkan, aziz kardeşim diye başladığı mesajında, Filistinli bakının Batı Şeria’da öz vatanına sahip çıkan barışçı bir faaliyet esnasında, İsrail işgal güçlerinin saldırganlığı neticesinde yaşanan arbedede hayatını kaybettiğini derin bir teessürle öğrendiğini belirtti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da Filistinli mevkidaşı Riyad el-Maliki yi arayarak taziye dileklerini iletti ve Türkiye nin Filistin halkının acısını paylaştığını söyledi.

İsrail şiddetine kınama 

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada da İsrail askerlerinin kötü muamelesi sonucunda yaşandığı belirtilen olay nedeniyle İsrail şiddetle kınanarak, olayın tarafsız ve kapsamlı bir biçimde soruşturularak sorumlularının adalet önüne çıkarılmasının beklendiğine vurgu yapıldı.

Türkiye nin Kudüs Başkonsolosu Büyükelçi Mustafa Sarnıç da Filistinli bakan Ziyad Ebu Ayn ın ölümü nedeniyle Ramallah ve Bireh Valisi Leyla Ganam a taziye ziyaretinde bulundu. 

HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ da Filistinli bakanın öldürülmesini kınadı.

ABD, şiddetin tırmandırılmaması çağrısı yaptı

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki ise Filistinli Bakan Ziyad Ebu Ayn ın ölümünden endişe duyduklarını belirterek, Ebu Ayn ın ailesine ve Filistin yönetimine başsağlığı dileklerini iletti.

İsrail in konuyla ilgili soruşturma açtığı bilgisine sahip olduklarını kaydeden Psaki, Soruşturmanın acil, adil ve şeffaf olması çağrısında bulundu. Psaki, Bu zor zamanda, iki tarafa şiddetin ve gerginliğin tırmandırılmasının önüne geçmesi çağrısında bulunuyoruz dedi.

BM den, şeffaf soruşturma talebi

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-mun ise İsrail e, Filistinli bakanın İsrail askerlerinin müdahalesi sırasında hayatını kaybetmesinin bir an önce şeffaf bir şekilde soruşturulması çağrısı yaptı.

BM Genel Sekreterliğinden yapılan açıklamada, Genel Sekreter Ban ın, Ebu Ayn ın protesto gösterisi sırasında İsrail güvenlik güçleri ile karşı karşıya gelme sonucu ölümü nedeniyle büyük üzüntü duyduğu belirtildi.

Birleşmiş Milletler (BM) Ortadoğu Barış Süreci Özel Koordinatörü Robert Serry ise İsrail’e, Filistinli Bakan Ebu Ayn in ölümü ile ilgili hızlı ve şeffaf bir soruşturma başlatma çağrısında bulundu.

Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, Filistinli bakanın ölümünün, İsrailliler ile Filistinliler arasında haftalardır süren gerilimi en kötü noktaya ulaştırdığını belirtti.

Avrupa Birliği (AB) de Ebu Ayn ın İsrail askerlerinin müdahalesinde hayatını kaybetmesinin derhal ve bağımsız şekilde soruşturulması için çağrı yaptı.

AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, yaptığı yazılı açıklamada, İsrail güvenlik güçlerinin aşırı güç kullandığı haberleri son derece endişe verici.Bakan Ebu Ayn ın ölümünün derhal ve bağımsız şekilde soruşturulması çağrısı yapıyorum ifadelerini kullandı.

Arap dünyası sessizliğini korudu

Ortadoğu da ise şimdiye kadar sadece Mısır, Katar ve Ürdün, Ebu Ayn ın ölümüyle ilgili açıklama yaptı.

Ürdün Hükümet Sözcüsü Muhammed el-Mumini, Ebu Ayn ın öldürülmesinin, İsrail ordusunun yaptığı insan hakları ihlallerinin apaçık bir delili olduğunu belirterek, uluslararası topluma İsrail in ihlalleri konusunda etkili müdahalede bulunma ve 1967 sınırlarında bağımsız Filistin devletinin kuruluşuna destek verme çağrısında bulundu.

Mısır Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada ise İsrail in Filistin topraklarındaki kışkırtıcı uygulamalarından endişe duyulduğu ifade edilerek, olayın soruşturulması ve suçluların adalet önünde çıkarılması talep edildi.

Katar resmi haber ajansı KUNA dan yapılan açıklamada ise Bakana yapılan saldırı, İsrail in Filistin halkına yönelik ihlallerine bir yenisi eklemiştir ifadesine yer verildi.

İsrail, soruşturma başlattı

İsrail Savunma Bakanı Moşe Ya alon, Filistinli Bakan Ziyad Ebu Ayn ın ölümünün ordu tarafından araştırıldığını söyledi.

İsrail Başbakanı Netanyahu nun da Filistinli bakanın ölümünün ardından Filistin yönetimine özel elçisini gönderdiği bildirildi.

Filistin de bakan statüsünde kabul edilen Yahudi Yerleşim Birimi ve Ayrım Duvarıyla Mücadele Komisyonu Başkanı Ziyad Ebu Ayn, Ramallah ın kuzeyindeki Turmusayye beldesinde İsrail güçlerinin Yahudi yerleşim birimlerini protesto eden gruba müdahalesi sırasında dün yaşamını yitirmişti. Göz yaşartıcı gaza maruz kalan Ebu Ayn ın, bir İsrail askerinin dipçikle göğsüne vurması sonucu hayatını kaybettiği iddia edilmişti.


EN ÇOK OKUNANLAR

Yusuf Ziya Yılmaz, resmen istifa etti

1 Yusuf Ziya Yılmaz, resmen istifa etti

Başkan Yusuf Ziya Yılmaz istifa ediyor

2 Başkan Yusuf Ziya Yılmaz istifa ediyor

İşte AK Parti Samsun'dan aday adayları

3 İşte AK Parti Samsun'dan aday adayları

Yeni başkan kim olacak? İşte kulislerde konuşulan isim...

4 Yeni başkan kim olacak? İşte kulislerde konuşulan isim...

Giresunspor Başkanı Bozbağ: 'Bizi ilgilendirmez'

5 Giresunspor Başkanı Bozbağ: 'Bizi ilgilendirmez'

Samsunspor daha avantajlı

6 Samsunspor daha avantajlı

Samsun'da siyasi hareketlilik! İşte istifa etmesi beklenen isimler

7 Samsun'da siyasi hareketlilik! İşte istifa etmesi beklenen isimler

Yusuf Ziya Yılmaz: 'Refah için çırpındım'

8 Yusuf Ziya Yılmaz: 'Refah için çırpındım'

 Kaldırım, resmen aday adayı

9 Kaldırım, resmen aday adayı

Samsun'da inşaatta çalışan işçileri elektrik çarptı: 2 yaralı

10 Samsun'da inşaatta çalışan işçileri elektrik çarptı: 2 yaralı