AFRİKALI ÖĞRENCİLER OMÜ’DE TOPLULUK KURDU

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı bünyesindeki “Afrikalı Öğrenciler Topluluğu” kuruldu. \r\n

AFRİKALI ÖĞRENCİLER OMÜ’DE TOPLULUK KURDU
Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde OMÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Akan’ın da katılımıyla OMÜ Afrikalı Öğrenciler Topluluğu’nun açılış töreni düzenledi. Düzenlenen törene rektör yardımcıları, dekanlar, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.
“ÜLKEMİZE DÖNDÜĞÜMÜZDE OMÜ’YÜ EN İYİ ŞEKİLDE TANITACAĞIZ”
Renkli görüntülerin yaşandığı tören, Topluluk Başkanı Sierra Leone’den Harita Mühendisliği Yüksek Lisans öğrencisi Abu Kamara’nın açılış konuşmasıyla başladı. Kamara, Afrika’daki 58 ülkenin 44’ünden yaklaşık 250 Afrikalı öğrencinin OMÜ’de eğitim gördüğünü söyledi. Topluluğun kısaca kuruluş amacından da söz eden Kamara, “Samsun’da okuyan Afrikalı öğrenciler olarak birlik olmaya ve daha rahat iletişim kurabilmek için de topluluk kurmaya karar verdik. Bizler ülkemize döndüğümüzde Ondokuz Mayıs Üniversitesi’ni en iyi şekilde tanıtmaya çalışacağız” dedi.
Topluluğun Akademik Danışmanı Doç. Dr. Mustafa Çağatay Tufan konuşmasında, “Üniversitemizin uluslararası hüviyet kazanmasında bu arkadaşlarımızın büyük rolü olacaktır” diyerek başarı dileklerinde bulundu.
“OMÜ’DE AFRİKA KITASINDAKİ 58 ÜLKENİN 44’ÜNDEN ÖĞRENCİ OLMASI GURUR VERİCİ”
Rektör Prof. Dr. Hüseyin Akan ise, “Öğrencilerimizin bir takım talepleri var. Tek tek çözmeye çalışıyoruz. Artık diplomalarımızı hem Türkçe hem İngilizce olarak veriyoruz. Ayrıca bundan sonra dileyen tezlerini de İngilizce olarak yazabilecek. Afrika kıtasındaki 58 ülkenin 44’ünden bizde öğrenci olması gerçekten üniversitemiz açısından gurur verici. Afrika bence dünyanın gözünü diktiği ve Batı’nın yıllarca sömürdüğü bir kıta olmuştur. Biz ise, Türkiye’nin tarihini araştırdıysanız, bize komşu olsun olmasın, her zaman kardeş gibi bakmış, her zaman yardımcı olmaya çalışmışızdır. Hiçbir zaman da hesabımız olmamıştır. Afrikalılar da diğer komşu ülkeler gibi bizlerin kardeşidir. Özellikle son 10 yılda sayısı 7 olan Afrika büyükelçiliğinin sayısı 40’a yaklaşmıştır. Ayrıca Türk Hava Yolları’nın Afrika’ya hiç uçuşu yokken şimdi çok sayıda merkeze doğrudan uçmaktadır. Afrika eskiden manen yakındı, şimdi madden de yakın. Sizleri Samsun’da ve üniversitemizde görmekten son derece gururlanıyoruz” şeklinde konuştu. Rektör Akan konuşmasında öğrencilere, daha önce Afrika ülkelerinden gelen yüzde 15’lik öğrenci kontenjanını yüzde 20’ye çıkaracağının sözünü de verdi.
“AFRİKA’NIN ÖNÜNÜ AÇACAK OLAN SİZLERSİNİZ”
Rektör Akan sözlerini şöyle tamamladı: “Hepiniz bir an önce ülkenize dönüp Afrika’yı ayağa kaldırmalısınız. Çünkü diğer kıtalar kendi kalkınmalarını yaptılar. Afrika kıtası işlenmemiş bir maden gibi. Afrika’nın önünü açacak olan sizlersiniz. Diğer ülke öğrencileri böyle bir birliktelik oluşturamadılar. Sizleri kutluyorum. Samsun’a renk kattınız, hoş geldiniz. Sayınızın daha da artmasını bekliyorum. Başarılı bir eğitim yılı diliyorum.”
Konuşmaların ardından öğrenciler Afrika kıtasını, kendi kültürlerini tanıtan sunumlar ve çeşitli dans gösterileri yaptılar. Rektör Prof. Dr. Hüseyin Akan da topluluğun yöneticilerine ve öğrencilerine üniversitenin çeşitli hediyelerini verdi.
Afrika kıtasındaki 44 farklı ülkeden, 250 öğrencinin bulunduğu Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nde toplamda 1800 uluslararası öğrenci öğretim görüyor.

İHA


EN ÇOK OKUNANLAR

Aracıyla seyir halindeyken intihar etti

1 Aracıyla seyir halindeyken intihar etti

Elektrikli battaniye ölüm getirdi

2 Elektrikli battaniye ölüm getirdi

Araçtan inen 3 kişi evi kurşun yağmuruna tuttu: 1 kişi öldü

3 Araçtan inen 3 kişi evi kurşun yağmuruna tuttu: 1 kişi öldü

Elektrikli şofben yangın çıkarttı

4 Elektrikli şofben yangın çıkarttı

Silahlı, bıçaklı kavgada bir kişi ağır yaralandı

5 Silahlı, bıçaklı kavgada bir kişi ağır yaralandı

Hakkari merkezli 8 ilde FETÖ operasyonu: 15 gözaltı

6 Hakkari merkezli 8 ilde FETÖ operasyonu: 15 gözaltı

Akaryakıt tankeri küçükbaş hayvan sürüsüne daldı

7 Akaryakıt tankeri küçükbaş hayvan sürüsüne daldı

Maden ocağında göçük: 1 işçi yaşamını yitirdi

8 Maden ocağında göçük: 1 işçi yaşamını yitirdi

Maltepe'de kaza yapan kadın sürücü şoka girdi

9 Maltepe'de kaza yapan kadın sürücü şoka girdi

Adana'da bir otomobil takla attı: 1 yaralı

10 Adana'da bir otomobil takla attı: 1 yaralı