Mahkemeye gideceğim

CHP den ihraç edilen Eskişehir Milletvekili Süheyl Batum, hukuk dışı bir süreçle partiden ihraç edildiğini belirterek, Bir komplo düzenleniyor. Bu kararın iptali için mahkemeye gideceğim dedi.\r\n

Mahkemeye gideceğim
CHP den ihraç edilen Eskişehir Milletvekili Süheyl Batum, hukuk dışı bir süreçle partiden ihraç edildiğini belirterek, Bir komplo düzenleniyor. Bu kararın iptali için mahkemeye gideceğim; bununla da yetinmeyeceğim, genel başkan dahil yargıda ayrıca hepsine tazminat davası açacağım dedi.

Batum, Meclis te gazetecilerle düzenlediği sohbet toplantısında, tamamen hukuk dışı bir süreçle partiden ihraç edildiğini söyledi. 

Tamamen itibarını zedelemeye ve ortadan kaldırmaya yönelik bir şekilde süreç yürütülerek bu kararın verildiğini iddia eden Batum, her partinin milletvekillerini partiden atabileceğini kaydetti. Batum, CHP İzmir Milletvekili Mustafa Moroğlu nun, Bunu, hukuktan daha çok boşanma kararı gibi düşünün, genel merkez sizinle evli kalmak istemiyor, boşanmak istiyor dediğini ifade ederek, Boşanma kararı saygın ama Atatürk ün Türkiye sinde artık boşanma boş ol, boş ol, boş ol şeklinde gerçekleşmiyor. Artık boşanma için haklı bir gerekçen olması lazım. Kocaların eşlerini boş ol, boş ol, boş ol diyerek boşadıkları bir dönemde olmadığımız gibi, genel başkanların da artık boş ol deyip, insanı hiç bir hukuka uymadan atabildiği bir dönemde değiliz şeklinde konuştu. 

Batum, CHP Tüzüğü nün çok açık olduğunu, tüzükte, Eğer bir kişi hakkında disiplin cezasını istemişsen, suçlama konusu filii açıkça derhal belirtmelisin denildiğini ifade ederek, Ben adam mı öldürmüşüm, küfür mü etmişim, yolsuzluğun üstünü mü kapatmışım? diye sordu. 

Kasın ayının 5 inde Disiplin Kurulu na sevk edildiğini, 19 unda kendisine tebligat yapıldığını ve tebligatta hiç bir suçlamanın olmadığını dile getiren Batum, suçlamayı Kasım ayının 26 sında Disiplin Kurulu nda öğrendiğini söyledi. Batum, kurulda kendisine Sen, her hafta bir milletvekili istifa etmek suretiyle partiyi sarsacağız dediğinin söylendiğini dile getirerek, Peki bunu neden bana ayın 5 inde, 19 unda bildirmediniz? Bana 26 sında bildiriyorlar. Bu, olayın bilinçli bir şekilde yürütüldüğünü gösteren bir şeydir dedi. 

Süheyl Batum, Bir komplo düzenleniyor. Haluk Koç, 5 in de Disiplin Kurulu na sevk edildiğimi söylüyor, ondan sonra partiden birileri çıkıyor, Süheyl Batum bunu hak etti diyor ama ben ne olduğunu bilmiyorum. Ben ne yapmışım da hak etmişim? Halkta hak etti algısı yaratmak için hep böyle söylendi diye konuştu.

Tabi ki burada durmayacağız

Batum, şöyle konuştu:

Bana atfedilen suç suymuş. Demişim ki her hafta bir milletvekili istifa edecek, böylece partiyi sarsacağız? Buna da konu edilen iki tane yazı var. Biri Anadolu Ajansı ndan (AA) sevgili kardeşimiz Meltem Öztürk ün sorusuna verdiğim cevap, bir de Eskişehir den Can Hacıoğlu nun sorusuna verdiğim bir cevap.  Ben böyle bir sözü hiç bir yerde kullanmadım. Kendimin dışında kimse için, biz karar verdik, 30 kişi şöyle yapacağız diye bir şeyi hiç kullanmadım. Emine Ülker Tarhan ı aday gösterirken de biz 6-7 kişi adına karar veriyoruz demedim.

Bunun komplodur, oyundur ve karar da MYK nın bir tercihidir. Tabiki burada durmayacağız. Hukuk yoluna başvuracağım. Şimdi bir şey de daha net kararlıyım. CHP deki arkadaşlarla mücadele edeceğim, bu kararın iptali için mahkemeye gideceğim; bununla da yetinmeyeceğim. MYK nın tamamı tarafından belirli kişiler görevlendirilmek suretiyle yürütülmüş bir oyundur. Bu nedenle Sayın Genel Başkanımız dahil, hiç kimsenin ben bilmiyorum, arkadaşlar yapmış deme hakkı yok. Genel başkan dahil yargıda ayrıca hepsine karşı tazminat davası açacağım. Çünkü bu normal bir ihraç kararı değildir, süreler geçirilmiştir.

(Ha pardon bir işim çıktı) dedi

Batum, daha ihraç kararı verilmeden bir gazetede ihraç kararına ilişkin haber çıktığını anımsatarak, haberde, oy çokluğu ile çıktı, oy birliğine dönüştürmek için görüşmeler, baskı devam ediyor denildiğini kaydetti. Batum, Bizim Balyoz ve Ergenekon davalarında 7 yılımız geçti, bunlar hukuka aykırı baskı ile gerçekleşti derken, aynı şey hukuk devletini savunacak partide yapılıyorsa, bu fecaat bir durumdur diye konuştu.

Sayın Genel Başkanın, Bekaroğlu nun ve Murat Özçelik in tercihleriyle benim ters düşmüş olmamın ihraç sebebi olabileceğine hala inanmak istemiyorum diyen Batum, CHP Ankara Milletvekili Sencer Ayata nın, (20 kişi her hafta istifa edecek) dediniz. Seçimlere kadar baktık, çok şey kaybedeceğiz, o yüzden ben sizin ihraç edilmeniz yönünde oy kullandım ama bunun MYK kanadından yapılmasını da uygun bulduğumu söyledim dediğini kaydetti. Batum, Bu sözü söylememişsem imzanızı geri alacak mısınız? diye sorduğu Ayata nın, Ha pardon bir işim çıktı dediğini ve o günden sonra da bir daha görüşmediğini söyledi.

Süheyl Batum, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile bu aşamada bir görüşmesinin olmadığını söyledi.

Parti ile ilgili şikayetlerini her zaman dile getirdiğini belirten Batum, Siyaset öncesinde de sonrasında her zaman hukuku savundum. AKP ye de hukuka uymuyor, bir ay içinde 7 tane genci öldürdü hukuksuz olarak diyerek kızan bir insandım. CHP, kendi hukukunu, kendi milletvekiline en basit kuralları görmezden geliyorsa, genel başkanın, arkadaşlar yapmışlar, benim haberim yok demeye hakkı yoktur dedi. 

Ayrı ayrı bölünerek bir yere varmak mümkün değil

Batum, İşçi Partisi ne gitmeyeceğini, ayrı ayrı bölünerek bir yere varmalarının mümkün olmadığını, CHP den ayrılarak parti kurmanın yararlı olmayacağını bildiğini söyledi. 

 Bu süreçte Sakın bizi yalnız bırakmayın, biz bunlarla mücadele edeceğiz telefonları aldığını belirten Batum, partide kalan arkadaşlarıyla sonuna kadar mücadele edeceklerini ve hep birlikte oyunu bozacaklarını bildirdi. Bu bir sindirme, korkutma ağzını açma politikasıdır diyen Batum, siyasete girdiği için kendisinin pişman olmadığını, ailesinin ise pişman olduğunu söyledi. Batum, siyasete Kılıçdaroğlu ile girdiğini belirterek, Kılıçdaroğlu na çok güvenmiştim ama Kılıçdaroğlu beni çamurdan çıkarttı, falan bunları kabul etmiyorum. Daha Kılıçdaroğlu yokken ben CHP veya hukuk adına Türkiye de dolaşıyordum. Siyasete el ele girilir diye düşünüyordum diye konuştu.


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor'da yıkım!

1 Samsunspor'da yıkım!

Samsunspor - Denizlispor maçı canlı anlatım

2 Samsunspor - Denizlispor maçı canlı anlatım

Haberaks TV canlı yayınlayacak

3 Haberaks TV canlı yayınlayacak

Samsunspor maçından sonra taraftarlar birbirine girdi

4 Samsunspor maçından sonra taraftarlar birbirine girdi

Samsunlular Dernek Başkanı'nın oğlu silahla yaralandı

5 Samsunlular Dernek Başkanı'nın oğlu silahla yaralandı

Samsun'da şafak operasyonu, çok sayıda gözaltı...

6 Samsun'da şafak operasyonu, çok sayıda gözaltı...

Samsunpor'a çılgın prim...

7 Samsunpor'a çılgın prim...

15 CHP milletvekili İyi Parti'ye geçiyor! İşte o isimler

8 15 CHP milletvekili İyi Parti'ye geçiyor! İşte o isimler

Samsun'a yeni hastane

9 Samsun'a yeni hastane

Samsunspor - Denizlispor maçı ilk 11'i belli oldu

10 Samsunspor - Denizlispor maçı ilk 11'i belli oldu