ABD bütçesi krize 2,5 saat kala onaylandı

ABD Temsilciler Meclisi, tartışmalı bütçe tasarısını hükümetin resmi olarak kapanmasına sadece 2,5 saat kala onayladı.\r\n

ABD bütçesi krize 2,5 saat kala onaylandı
ABD Temsilciler Meclisi, tartışmalı bütçe tasarısını hükümetin resmi olarak kapanmasına sadece 2,5 saat kala onayladı.

ABD de federal hükümetin kapanmasını önleyecek 1,1 trilyon dolarlık bütçe tasarısı, Temsilciler Meclisi nde gece saatlerinde yapılan oylamada 206 ya karşı 219 oyla kabul edildi. Meclis ten geçebilmek için 218 kabul oyuna ihtiyacı olan 1603 sayfalık tasarıya, 162 Cumhuriyetçinin yanı sıra 57 Demokrat temsilci destek verdi.

Daha önce açıklanan programa göre, başkent Washington saatiyle 14:00 te oylanması beklenen ancak yeterli çoğunluğun sağlanamayacağı endişesiyle 21.00 e kadar oylamaya sunulamayan tasarının kabul edilmesinde, ABD Başkanı Barack Obama ve Başkan Yardımcısı Joe Biden ın bazı muhalif Demokratları telefonla arayarak, ikna etmesi etkili oldu. 

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest da günlük basın brifinginde, Başkan Obama nın bazı çekinceleri olmasına rağmen tasarıyı onaylayacağını duyurmuştu. Tasarıyı her iki tarafın da bazı ödünler verdiği bir uzlaşma olarak niteleyen Earnest, buna karşın Obama nın öncelikleri arasında yer alan tüketicinin korunması ve iklim değişikliğiyle mücadele başlıklarının tasarıyla desteklendiğini savunmuştu.

Öte yandan, Meclis teki bazı Demokratlar, bütçe tasarısının bankalara yönelik sınırlandırmaları hafifletmesi ve siyasi partilere bireysel bağış sınırının 32 bin 400 dolardan, 324 bin 400 dolara çıkarması gerekçesiyle karşı oy kullanacaklarını açıklamıştı. 

Bazı Cumhuriyetçi temsilciler de tasarıya Obama nın göçmenlik reformuna karşı herhangi bir engelleme getirmediği için tepki göstermişti. Ancak, Temsilciler Meclisi Başkanı John Boehner in yoğun çabaları, Cumhuriyetçilerin çoğunun tasarıya destek vermesini sağladı. 

Tartışmalı bütçe tasarısında dikkati çeken bir başka nokta ise IŞİD le mücadeleye 5 milyar dolarlık kaynak ayrılmış olması. Tasarı, ayrıca Ebola yla mücadele için 5,4 milyar dolar harcanmasını öngörüyor.

Senato dan da geçmesi gerekiyor

Tüm eleştirilere rağmen Temsilciler Meclisi nden geçen bütçe tasarısının, Obama nın onayına sunulmadan önce Senato da da kabul edilmesi gerekiyor. 

Tasarının Senato dan da geçmesi geçen sene 16 gün boyunca kapalı kalan federal hükümetin yeni bir krize girme tehlikesini ortadan kaldıracak. ABD hükümeti, Kongre nin bütçe üzerinde mutabakata varamamasından ötürü 1-17 Ekim 2013 te kepenk kapatmıştı. 

Bütçenin onaylanmaması nedeniyle faaliyetlerine ara veren federal kurumlarda görev yapan yaklaşık 800 bin kamu çalışanı, 16 gün işlerine gidemezken, binlerce gardiyan, polis ve sınır kontrol görevlisi ücret alamadan çalışmıştı. 

Ülkeye yaklaşık 24 milyar dolara mal olan bütçe krizi, Demokratlar ve Cumhuriyetçilerin uzlaşmaya varmalarının ardından 17 Ekim de sona ermişti. 


EN ÇOK OKUNANLAR

Milletvekili Karaca: 'Atanan arkadaş Cumhurbaşkanımızın il başkanıdır'

1 Milletvekili Karaca: 'Atanan arkadaş Cumhurbaşkanımızın il başkanıdır'

Alev alev yanan aracını çaresizce seyretti

2 Alev alev yanan aracını çaresizce seyretti

Zincirleme kazada otomobil hurdaya döndü: 1 yaralı

3 Zincirleme kazada otomobil hurdaya döndü: 1 yaralı

Otomobiliyle kanala uçan alkollü sürücü ölümden son anda kurtuldu

4 Otomobiliyle kanala uçan alkollü sürücü ölümden son anda kurtuldu

Alanya'da aşırı hız 2 can aldı

5 Alanya'da aşırı hız 2 can aldı

211 adrese 2 bin 500 polisle uyuşturucu operasyonu

6 211 adrese 2 bin 500 polisle uyuşturucu operasyonu

AK Parti'li Hamza Dağ'dan şehit ailesine ziyaret

7 AK Parti'li Hamza Dağ'dan şehit ailesine ziyaret

Denizde sürüklenen kadını itfaiye cankurtaran botu kurtardı

8 Denizde sürüklenen kadını itfaiye cankurtaran botu kurtardı

Ayvalık'ta 52 göçmen jandarmadan kaçamadı

9 Ayvalık'ta 52 göçmen jandarmadan kaçamadı

Kazada ölen genç 7 kişiye umut oldu

10 Kazada ölen genç 7 kişiye umut oldu