Canik yargıya gidecek

Canik Belediyesi'nin yaklaşık 3 milyon TL fiyatla satışa çıkarmaya hazırlandığı arsayı, Büyükşehir Belediyesi eğimli diye meclise getirip, 'içinden dere geçiyor' diyerek tarlaya çevirdi.

Canik yargıya gidecek

\n  

\n
\n  Belediye Meclis Üyesi ve Başkan Yardımcısı Mustafa Erbay, "Bu işi ancak mahkeme çözer" dedi.Büyükşehir Belediyesi'nin meclise getirdiği ve 'İnce hesap' olarak değerlendirilen ve Canik Belediyesi'ne ait iki arsanın imar haklarının ortadan kaldırılmasını içeren tekliflerden sonuncusu da komisyon tarafından kabul edildi.  Meclis gündemine 'arazinin eğitiminden dolayı' gerekçesiyle tarlaya dönüştürülmesi istenilen Ordu yolu üzerindeki arsayla ilgili, komisyonda 'arazinin içinden Derbent Deresi geçiyor' gerekçesi öne sürüldü. 
\n
\n  
\n
\n DSİ GÖRÜŞÜ DEĞİŞMEDİ
\n
\n Salı günü komisyonda görüşülmesi gerekirken ertelenen Ordu yolu üzerindeki Canik Belediyesi arasıyla ilgili tarlaya dönüştürülmesi teklifi dün görüşüldü. Bu süre içinde Büyükşehir Belediyesi'nin DSİ Bölge Müdürlüğü'nden görüş istediği öğrenildi. DSİ'nin iki günde belediyeye ulaşan cevabında, Büyükşehir Belediyesi'nin belirtilen arsada konut dışı kentsel çalışma alanı kullanımının yapılaşmaya kapatılarak ağaçlandırılarak düzenlenmesi'nin istendiği ortaya çıktı. DSİ'nin gönderdiği yazıda, arsayla ilgili 1998 yılında rapor verildiği, buna Derbent Deresi kenarlarında iskana dışı bırakılması gereken şerit genişliğinin mevcut haritalara işlendiği, kurumun bu görüşünün devam ettiği ifadeleri yeraldı. DSİ'nin 1998 yılındaki raporunda ise Derbent Deresinin sınırlı ölçüde su taşıdığı ve şehir yağmur suyu projesi kapsamında dikkate alınması gerektiğini bildirdiği kaydedildi.
\n
\n  
\n
\n MAHKEMEYE GİDECEĞİZ
\n
\n AK Partili Belediye Meclis Üyesi Mustafa Erbay, DSİ'den istenilen cevabın içeriğine vurgu yaparak, "Bu arsalarla ilgili 1998 yılında gerekli iskan dışı alanlar işaretlenmiş. DSİ bugünde aynı görüşünü savunuyor. Burası kamu mülküdür. Üstelik bu dere sadece yağış zamanlarda belirli miktarlarda su taşımaktadır. Bu dere şehir suyu projesi uygulanarak yollandan dereye ulaşan bir kanalla hatta boruyla denize ulaştırılabilir. Burayı tarlaya çevirerek, Canik Belediyesi'nin bu arsayı satmasını engellersiniz ve 3 milyon TL'nin Canik ilçesine yatırım olarak dönmesini engellemiş olursunuz. Ayrıca Canik Belediyesi olarak konuyu mahkemeye taşıyacağımızı biliyorsunuz, mahkeminin vereceği kararı da hepiniz tahmin ediyorsunuzdur" diyerek talebin reddini istedi.
\n
\n  
\n
\n TEKNOLOJİ GELİŞTİ AMA
\n
\n AK Partili Meclis üyesi Ömer Çelebi de, dere yatağı kenarlarındaki iskan dışı alanın biraz daha genişletilerek mevcut haklarının korunabileceğini ifade etti. CHP'li Hayri Erdönmez ise Lovelet te yaşananları örnek göstererek, "Burası da bir dere yatağı ve ileride oluşabilecek afetlerin önüne şimdiden geçilmeli" diye konuştu. Komisyon Başkanı Turan Çakır ise önce teknolojinin geliştiğini Rusya'da denizin tam ortasına yapılmış 20-30 katlı otelde kaldıklarını anlattı. Gelişen teknolojiyle her yere her inşaat yapılabildiğini kaydeden Çakır, "Ancak burası düzleştirmek için büyük kazılar yapılmak zorunda. Bu da dere akışını değiştiriyor. Lovelet veya benzeri tür afetler yaşanmaması için teklifi uygulamalıyız" diye konuştu. 
\n
\n Yapılan oylamada 10 kabul, 3 çekimser, 3 ret ile teklif kabul edilerek, imarlı arsa tarlaya dönüştürüldü.
\n


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da inşaatta facia! 1 ölü, 1 yaralı

1 Samsun'da inşaatta facia! 1 ölü, 1 yaralı

Samsun'da taciz rezaleti! Öğrenci servisinde...

2 Samsun'da taciz rezaleti! Öğrenci servisinde...

Onur Eriş veda etti

3 Onur Eriş veda etti

Samsunspor Türkiye'ye örnek olacak

4 Samsunspor Türkiye'ye örnek olacak

Samsun'da tarla kavgası: 3'ü ağır, 4 yaralı

5 Samsun'da tarla kavgası: 3'ü ağır, 4 yaralı

Samsun'da dev operasyon: 13 gözaltı

6 Samsun'da dev operasyon: 13 gözaltı

Samsun'da 'tarla sürme' kavgası: Yaralı sayısı arttı

7 Samsun'da 'tarla sürme' kavgası: Yaralı sayısı arttı

Samsun'a geliyordu...Tonlarca hamsi yola saçıldı!

8 Samsun'a geliyordu...Tonlarca hamsi yola saçıldı!

Tepkiler çığ gibi büyüyor... Tek rakip hakemdi

9 Tepkiler çığ gibi büyüyor... Tek rakip hakemdi

Ters yola giren kamyon dehşet saçtı!

10 Ters yola giren kamyon dehşet saçtı!