Nostaljik araçlar yeni yılda yollarda

1927 den 1992 ye kadar İstanbul caddelerinde hizmet veren ve tarihe tanıklık eden otobüsler, İETT tarafından aslına uygun olarak tekrar imal edildi.\r\n

Nostaljik araçlar yeni yılda yollarda
Türk filmlerinin birçok sahnesinde kullanılan, 1927 den 1992 ye kadar İstanbul caddelerinde hizmet veren Büssing , Leyland , Renault-Scemia marka nostaljik otobüsler, İETT tarafından aslına uygun olarak tekrar imal edildi. Nostaljik otobüsler, yeni yılda vatandaşların hizmetinde olacak.

AA muhabirine konuşan İETT Araçbakım İşletme Müdürü Kazım Taylan Sever, bugüne kadar 4 ayrı nostaljik otobüsü aslına uygun imal ettiklerini söyledi.

İstanbul da hizmette olan Tosun marka otobüsün dışında Büssing , Leyland ve Renault-Scemia marka otobüsleri 85 personelin emeğiyle 8 ay boyunca çalışarak yeniden yaptıklarını belirten Sever, araçların 19-20 Aralık ta İstanbul Kongre Merkezi nde Trans Fuarı nda sergileneceğine dikkati çekti.

Büssing in dış cephesinin o dönemin moda renklerinden vişne çürüğüne, üst kısmının da sarıya yakın beyaz renkle boyandığını ifade eden Sever, otobüslere ilişkin şu bilgileri verdi:

Otobüslerin arka kısmında yolcuların rahatlıkla binip inebileceği sahanlık kısmı bulunuyor. Büssing otobüsler, 1951-52 yılları arasında Federal Almanya dan satın alındı. Araçlar, 50 şer otobüslük iki parti halinde temin edildi. Araçların, İstanbul un dar caddelerinde rahatlıkla ilerleyebilmeleri için özellikle 9 metrelik kısa modellerinden seçildi. Motorları yolcu taşıma kabininin altında ve yatay şekilde monte edildiği için Trambus olarak tanınan kısa Büssingler, 26 oturma ve 25 de ayakta olmak üzere toplam 51 yolcu kapasitesine sahip.  

Türkiye için özel olarak üretile Leyland

İETT Araçbakım İşletme Müdürü Kazım Taylan Sever, aslına uygun olarak imal edilen bir diğer nostaljik otobüsün de 1968 model Leyland marka olduğunu dile getirdi.

Bunların 76 yolcu taşıma kapasitesine sahip, o dönemin ilk alçak tabanlı araçları olarak kabul edilen, yarı-otomatik vitesli otobüsleri olduğunu kaydeden Sever, Leylandlar ın 15 Aralık 1992 e kadar İstanbul da hizmet verdiğini hatırlattı.

Sever, İngiltere nin Leyland firmasından 1968 yılında 300 adet alınan bu model otobüsler, Türkiye için özel üretildi. Uzun ömürlü ve sağlam olmaları için dış ve iç kaplama sacları perçin tekniğiyle tutturulan Leylandların bordo renkli deriyle kaplanmış sünger koltukları, yolculara oldukça rahat ve keyifli bir seyahat imkanı sunmaktaydı. Bu araçlar dünya üzerinde başka bir yerde kullanılmadı diye konuştu.

Kazım Taylan Sever, fuara hazırlanması için onarım ve bakım çalışmaları yapılan Renault-Scemia marka otobüsün de tarihçesini anlattı. Tramvay şebekesine destek ve tramvay işletilemeyen akslarda alternatif taşımacılık yapmak üzere 1927 de Fransa dan 4 Renault-Scemia otobüs satın alındığını aktaran Sever, şunları kaydetti: 

Her biri 22 kişilik oturma yerine sahip Renultların toplam yolcu kapasitesi 28 kişiydi. Arkaları açık sahanlıklı olarak dizayn edilen arabalardan üçü 21 Ekim 1927 sabahından itibaren 5 kuruşluk bilet ücreti karşılığında Beyazıt Meydanı-Bakırcılar-Fuatpaşa-Mercan-Fincancılar-Sultanhamam-Eminönü Eski Postane hatlarında yer aldı. Dışı sac, içi ise ahşap kaplama şeklinde düzenlenen otobüsler, burunlu şekilde dizayn edilmiş olup motorları öndeydi. 1931 yılından itibaren Taksim-Akaretler-Beşiktaş arasında çalıştırılan otobüsler, filonun yenilenerek büyütülmesi çalışmaları kapsamında 30 Eylül 1942 de seferden kaldırıldı.  

- Otobüste dönemin nostaljik şarkıları dinlenecek 

Nostaljik araçları kullanacak yolcuların aynı zamanda o dönemin popüler şarkılarını da dinleyeceklerine dikkati çeken Sever, Otobüs içindeki müzik sistemi, o devrin şarkıları ve namelerini yansıtıyor. Vatandaşlarımız bu otobüslere bindiğinde o dönemi de bir nebze olsun yaşayacaklar ifadelerini kullandı.  

İETT Araçbakım İşletme Müdürü Kazım Taylan Sever, nostaljik araçların fuarda sergilendikten sonra yeni yılda uygun bir tarihte İstanbulluların hizmetinde olacağını belirtti.

Otobüslerde İETT otobüslerinde kullanılan kartın geçerli olacağından bahseden Sever, otobüslerin uygun olan hatlara verilmesinin planlandığını, nostaljik araçların turistlerin de hizmetine açık olacağını söyledi.

Sever, Tosun otobüsüne ilginin çok olduğunu ve yeni imal edilen 3 marka aracın da mutlaka çok ilgi göreceğini dile getirdi.


EN ÇOK OKUNANLAR

Ankara polisinden 'Kaz' operasyonu

1 Ankara polisinden 'Kaz' operasyonu

Anne ile oğlu trafik kazasında hayatını kaybetti

2 Anne ile oğlu trafik kazasında hayatını kaybetti

Bağcılar pompalı tüfekle soygun anı kameraya saniye saniye yansıdı

3 Bağcılar pompalı tüfekle soygun anı kameraya saniye saniye yansıdı

Jandarmadan kaçak göçmenlere sıcak ilgi

4 Jandarmadan kaçak göçmenlere sıcak ilgi

Suriyelilerin bıçaklı kavgasında 2 kişi yaralandı

5 Suriyelilerin bıçaklı kavgasında 2 kişi yaralandı

Yaşlı adam evinde ölü bulundu

6 Yaşlı adam evinde ölü bulundu

Park halindeki otomobil alevlere teslim oldu

7 Park halindeki otomobil alevlere teslim oldu