DEMİR DEN SERT ÇIKIŞ

AK Parti Samsun Milletvekili Cemal Yılmaz Demir, Osmanlıca nın öğretilmesine karşı çıkanları Kültürel genlerine uygun davranıyorlar. Gösterdikleri tepki ve refleks ise onların gerçek kimliği, gerçek yüzüdür dedi\r\n

DEMİR DEN SERT ÇIKIŞ
AK Samsun Milletvekili Cemal Yılmaz Demir, yaptığı açıklamlayla Osmanlıca öğretilmesine karşı çıkanları sert ifadelerle eleştirdi. Demir, karşı çıkanların gerçek kimliklerini, gerçek yüzlerini gösterdiklerini iddia etti.
DARBECİ, TEPEDEN İNMECİ
Demir, Milli Eğitim Şurası nda Osmanlıcanın öğretilmesi konusunda alınan tavsiye kararları üzerine başlayan tartışmalarla ilgili olarak yazılı açıklamada bulundu. Osmanlıcanın öğrenilmesine, öğretilmesine karşı geliştirilen söylemin esasında tarihi ve kültürel birikime ve arka planda inanca yönelik olduğunu ifade eden Demir, Bu söylemin bayraktarlığını yapanlar Türk tarihini, Cumhuriyet tarihinden ibaret olduğu dayatan darbeci, tepeden inmeci, seçkinlerin vücut bulduğu başta Cumhuriyet Halk Partisi olmak üzere onun çevresinde ve yörüngesinde kümelenmiş kimselerdir. Gösterdikleri tepki ve refleks ise onların gerçek kimliği gerçek yüzüdür. Milletin hislerine tercüman olamayan bu zihniyetin dedelerinin konuştuğu dile yabancı kalması da bu yüzdendir. Osmanlıca?ya karşı çıkmaları onların kültürel genlerine uygun bir davranıştır diye konuştu.
OSMANLICA ZENGİNLİĞİMİZDİR
Demir, açıklamasını şöyle sürdürdü: Cumhuriyet öncesini reddeden ve devrimleri de bu mantıkla yapanlar şimdilerde de Osmanlıcayı yabancı bir dilmiş gibi gösterme çabası içindedir. Osmanlıca, Türkçedir. İçinde bugünkü Türkçede olduğu gibi Arapça, Farsça, İtalyanca, Fransızca ve eski Yunanca gibi dillerden geçen birçok kelime vardır. Bugünden farkı, Arap alfabesiyle yazılmasıdır ama Arap alfabesi de değildir. Çok övündüğümüz edebi eserler, hikayeler, romanlar, şiirler Osmanlıcadır. İlk Meclisin tutanaklarından Nutuk?a varıncaya kadar Cumhuriyetin ilk dönemlerindeki yazışmalar belgeler de Osmanlıcadır. Osmanlıca bizim zenginliğimizdir. Tarihi ve kültürel hafızamızdır.  
SIĞ DÜŞÜNCE
Bir kişinin dedesinin, atasının ne yazdığını ne söylediğini öğrenmesinden daha doğal bir şeyin olamayacağını belirten Demir, Bunların niyetleri geçmişle bağı koparmaktır. Olayı mezar taşı okumaya kadar indirgemek bunların ne kadar sığ düşünce içerisinde olduğunun bir göstergesidir. Bunlar büyük medeniyet vizyonumuzu asla idrak edemezler diyerek açıklamasını tamamladı.


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da meydan dayağı! Baygınlık geçirdi

1 Samsun'da meydan dayağı! Baygınlık geçirdi

Samsunspor taraftarlarından YEDAŞ'a kınama

2 Samsunspor taraftarlarından YEDAŞ'a kınama

Samsunspor'da geniş kapsamlı savunma

3 Samsunspor'da geniş kapsamlı savunma

Lime lime doğrandık

4 Lime lime doğrandık

Sakata geldik

5 Sakata geldik

Samsunspor Teknik Direktörü Besim Durmuş: 'Şansımız devam ediyor'

6 Samsunspor Teknik Direktörü Besim Durmuş: 'Şansımız devam ediyor'

Samsun'da ramazan pidesine zam

7 Samsun'da ramazan pidesine zam

MHP'li Usta birinci sıradan aday

8 MHP'li Usta birinci sıradan aday

Samsun'da yan yana 3 eve 3 mahalle

9 Samsun'da yan yana 3 eve 3 mahalle

ALS hastalığına 'meydan okuma' ölümle bitti

10 ALS hastalığına 'meydan okuma' ölümle bitti