Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

Özel tiyatrolara destekler açıklandı

Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü, destek verilecek özel tiyatroları ve destek miktarını açıkladı.\r\n

Özel tiyatrolara destekler açıklandı
Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü, destek verilecek özel tiyatroları ve destek miktarını açıkladı.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, özel tiyatroların projelerine yapılan yardımlardan yararlanmak üzere Bakanlığa 118 profesyonel, 41 çocuk oyunu, 142 amatör ve 68 geleneksel kategoride olmak üzere toplam 369 özel tiyatro başvuru yaptı. 

Projeler, Bakanlık Müsteşarı Haluk Dursun un başkanlığında, Müsteşar Yardımcısı Sefer Yılmaz, Güzel Sanatlar Genel Müdürü Murat Salim Tokaç, Devlet Tiyatroları Genel Müdür Vekili Nejat Birecik, Sanatçı Ulvi Alacakaptan ve oyun yazarları Refik Erduran ile Turgay Nar dan oluşan Değerlendirme Komisyonu tarafından incelendi.

Komisyon, 4 milyon 265 bin lira ödeneğin 80 profesyonel, 35 çocuk oyunu, 68 amatör ve 44 geleneksel olmak üzere 227 özel tiyatronun projesine dağıtılmasına karar verdi. 

Söz konusu kararla bu zamana kadar bir sanat sezonunda desteklenen en fazla özel tiyatro sayısı olan 227 özel tiyatronun projesine destek verilmiş oldu. 

Türk oyun yazarlarına ek destek

Öte yandan, Değerlendirme Komisyonu, Türk tiyatrosunu bütün yönleriyle desteklemek amacıyla son yıllarda olduğu gibi Türk oyun yazarlarının eserlerine öncelik verdi.

Ayrıca profesyonel tiyatrolar kategorisinde yardım yapılması uygun görülen projelerden Türk oyun yazarlarına ait olanlarına bütçe imkanları çerçevesinde ek bir maddi katkı yapılması da sağlandı.

Bu uygulamanın, son yıllarda Bakanlığa başvurun özel tiyatroların daha çok Türk oyun yazarlarına ait eserleri tercih etmesine neden olduğu ve bunun sonucunda da Türk tiyatrosunun gelişmesine önemli bir katkı sağlandığı görüldü. 2002 de profesyonel kategoride başvuru yapan özel tiyatroların yaklaşık yüzde 55 i Türk oyun yazarlarına ait eserleri tercih ederken, 2014 te bu sayı yüzde 75 e çıktı.

49 tiyatroya ilk kez destek geldi

Bu yıl, yeni girişimlerin desteklenerek bu alana da çoğulcu ve demokratik bir işleyiş kazandırılması amacıyla 14 profesyonel, 4 çocuk oyunu, 24 amatör ve 7 geleneksel kategoride olmak üzere toplam 49 özel tiyatro Bakanlık yardımlarından ilk kez yararlanmaya hak kazandı.

Bununla birlikte, daha önce amatör kategoride başvuru yapmaktayken profesyonel kategoride proje sunan 11 özel tiyatronun tamamının projesine, tiyatroların profesyonelleşerek kurumsal bir kimlik kazanmasını sağlamak adına destek sağlandı.

Destek verilecek tiyatrolar ve projelerin isimlerine Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğünün internet sitesinden ulaşılabilecek.


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun Haber Samsunda iş yeri sahibi yük asansörünün altında kaldı

1 Samsun Haber: Samsun'da iş yeri sahibi yük asansörünün altında kaldı

Samsunspor Her şey sil baştan

2 Samsunspor: Her şey sil baştan

Samsun Haber  Samsunda FETÖden yargılanan 5 sağlıkçı hakkında karar verildi

3 Samsun Haber: Samsun'da FETÖ'den yargılanan 5 sağlıkçı hakkında karar verildi

Samsun Haber Büyükşehirden Samsunlulara dolandırıcılık uyarısı

4 Samsun Haber: Büyükşehirden Samsunlulara dolandırıcılık uyarısı

Orduda Gürcü kadın boğazı kesilerek öldürüldü

5 Ordu'da Gürcü kadın boğazı kesilerek öldürüldü

AK Partide teşkilatlar yenileniyor

6 AK Parti'de teşkilatlar yenileniyor

Samsun Haber Samsunda AVMde öldürülen genç toprağa verildi

7 Samsun Haber: Samsun'da AVM'de öldürülen genç toprağa verildi

Samsunspor Samsunspor Başkanı Tutu Başarı değil biz de üzgünüz

8 Samsunspor: Samsunspor Başkanı Tutu: 'Başarı' değil biz de üzgünüz

Samsunspor Centilmen Samsunspor

9 Samsunspor: Centilmen Samsunspor

Samsunspor 3 hocayla 36 puan

10 Samsunspor: 3 hocayla 36 puan