Özel tiyatrolara destekler açıklandı

Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü, destek verilecek özel tiyatroları ve destek miktarını açıkladı.\r\n

Özel tiyatrolara destekler açıklandı
Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü, destek verilecek özel tiyatroları ve destek miktarını açıkladı.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, özel tiyatroların projelerine yapılan yardımlardan yararlanmak üzere Bakanlığa 118 profesyonel, 41 çocuk oyunu, 142 amatör ve 68 geleneksel kategoride olmak üzere toplam 369 özel tiyatro başvuru yaptı. 

Projeler, Bakanlık Müsteşarı Haluk Dursun un başkanlığında, Müsteşar Yardımcısı Sefer Yılmaz, Güzel Sanatlar Genel Müdürü Murat Salim Tokaç, Devlet Tiyatroları Genel Müdür Vekili Nejat Birecik, Sanatçı Ulvi Alacakaptan ve oyun yazarları Refik Erduran ile Turgay Nar dan oluşan Değerlendirme Komisyonu tarafından incelendi.

Komisyon, 4 milyon 265 bin lira ödeneğin 80 profesyonel, 35 çocuk oyunu, 68 amatör ve 44 geleneksel olmak üzere 227 özel tiyatronun projesine dağıtılmasına karar verdi. 

Söz konusu kararla bu zamana kadar bir sanat sezonunda desteklenen en fazla özel tiyatro sayısı olan 227 özel tiyatronun projesine destek verilmiş oldu. 

Türk oyun yazarlarına ek destek

Öte yandan, Değerlendirme Komisyonu, Türk tiyatrosunu bütün yönleriyle desteklemek amacıyla son yıllarda olduğu gibi Türk oyun yazarlarının eserlerine öncelik verdi.

Ayrıca profesyonel tiyatrolar kategorisinde yardım yapılması uygun görülen projelerden Türk oyun yazarlarına ait olanlarına bütçe imkanları çerçevesinde ek bir maddi katkı yapılması da sağlandı.

Bu uygulamanın, son yıllarda Bakanlığa başvurun özel tiyatroların daha çok Türk oyun yazarlarına ait eserleri tercih etmesine neden olduğu ve bunun sonucunda da Türk tiyatrosunun gelişmesine önemli bir katkı sağlandığı görüldü. 2002 de profesyonel kategoride başvuru yapan özel tiyatroların yaklaşık yüzde 55 i Türk oyun yazarlarına ait eserleri tercih ederken, 2014 te bu sayı yüzde 75 e çıktı.

49 tiyatroya ilk kez destek geldi

Bu yıl, yeni girişimlerin desteklenerek bu alana da çoğulcu ve demokratik bir işleyiş kazandırılması amacıyla 14 profesyonel, 4 çocuk oyunu, 24 amatör ve 7 geleneksel kategoride olmak üzere toplam 49 özel tiyatro Bakanlık yardımlarından ilk kez yararlanmaya hak kazandı.

Bununla birlikte, daha önce amatör kategoride başvuru yapmaktayken profesyonel kategoride proje sunan 11 özel tiyatronun tamamının projesine, tiyatroların profesyonelleşerek kurumsal bir kimlik kazanmasını sağlamak adına destek sağlandı.

Destek verilecek tiyatrolar ve projelerin isimlerine Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğünün internet sitesinden ulaşılabilecek.


EN ÇOK OKUNANLAR

Ordu'da trafik kazası: 1'i ağır 4 yaralı

1 Ordu'da trafik kazası: 1'i ağır 4 yaralı

Karabük'te servis midibüsü eve girdi: 4 ölü, 2 yaralı

2 Karabük'te servis midibüsü eve girdi: 4 ölü, 2 yaralı

Karabük'teki trafik kazası

3 Karabük'teki trafik kazası

Giresun'da bir kişi baygın köpeği otoyola attı

4 Giresun'da bir kişi baygın köpeği otoyola attı

Kızlarını pompalı tüfekle rehin alan baba 5 saat sonunda ikna edildi

5 Kızlarını pompalı tüfekle rehin alan baba 5 saat sonunda ikna edildi

Şüpheli poşet polisi alarma geçirdi

6 Şüpheli poşet polisi alarma geçirdi

Feci kaza! 1'i ağır 4 yaralı

7 Feci kaza! 1'i ağır 4 yaralı

İnşaat işçisi elektrik çarpması sonucu yaralandı

8 İnşaat işçisi elektrik çarpması sonucu yaralandı

Çatı yangınını itfaiye ekipleri söndürdü

9 Çatı yangınını itfaiye ekipleri söndürdü

'Bizim Rabiamız var' türküsünü Afrin'deki Mehmetçik için okudu

10 'Bizim Rabiamız var' türküsünü Afrin'deki Mehmetçik için okudu