Okmeydanı planları yeniden onaylandı

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, Okmeydanı na ilişkin Tarihi Sit Alanları Koruma Amaçlı ve Etkileşim Geçiş Sahası Revizyon 1/5000 Ölçekli Nazım İmar Planı nı onayladı.\r\n

Okmeydanı planları yeniden onaylandı
İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, Okmeydanı na ilişkin Tarihi Sit Alanları Koruma Amaçlı ve Etkileşim Geçiş Sahası Revizyon 1/5000 Ölçekli Nazım İmar Planı nı onayladı.

Büyükşehir Belediye Meclisi, 2014 yılının son birleşimini Meclis 1. Başkan Vekili Ahmet Selamet in başkanlığında gerçekleştirdi. İstanbul 6. İdare Mahkemesi nin temmuzda yürütmesini durdurduğu plan revize edilerek, Büyükşehir Belediye Meclisi ne yeniden sunuldu. Okmeydanı ile ilgili hazırlanan yeni plan, oy çokluğuyla kabul edildi.

Planları Büyükşehir Belediye Meclisi ne sunan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, İstanbul un ortası Okmeydanı nda 1 milyon 600 bin metrekare büyüklüğünde, 80 bin insanın yaşadığı alanda, bina sahiplerinin arsalarına sahip olamadığı kötü bir yapılaşma oluştuğunu söyledi.

Buradaki insanlara 50 yıldır hasretini çektikleri tapularını vermek için tam 10 yıldır çalıştıklarını ifade eden Demircan, Toplam 21 bin kişiye vereceğimiz tapuların 5 bininin çalışmasını tamamladık. 15 bini için de vatandaşlarımız geliyor, çalışmalar yapılıyor. Okmeydanı nın tapu meselesini çözdükten sonra vatandaşlarımız burada bir de dönüşüm yapılmasını talep ediyor” diye konuştu.

Demircan, planın mecliste kabulünün ardından yaptığı açıklamada da Burada da hizmete durmadan devam mesajını vermiş olduk. Okmeydanı nı yaşanılabilir hale getireceğiz. Vatandaşımız arkamızda. Biz de onların güvenlerine layık olmaya çalışıyoruz. Ne hedeflediysek onu yapıyoruz. Bu hedef için de ne yapılması gerekiyorsa onu yapacağız değerlendirmesinde bulundu.  

Demircan, 1/5000 ölçekli nazım imar planının Büyükşehir Belediye Meclisi nde yeniden kabul edilmesiyle hedefe adım adım ulaştıklarını belirterek, Planları mahkeme tarafından iptal edilen bir yere samimiyetle plan yapıyoruz ve Eksik bir şey varsa söyleyin düzeltelim diyoruz dedi.

4 emsali bulan yapıların yer aldığı Fikirtepe projesine bakınca Okmeydanı dönüşümü çok makul ve takdire değer ifadesini kullanan Demircan, 2 emsali bulmayan plandaki yapıların, ikonik seyir teraslı 4 bina hariç 9 katı geçmediğini kaydetti.

Demircan, CHP Grubu tarafından yapılan itirazlar sonucu İdare Mahkemesi nin planları, Bölgedeki kiracıların durumu ne olacak? düşüncesiyle iptal ettiğini bildiğini aktararak, yeni planla bu sorunu da çözeceklerini dile getirdi.

Ahmet Misbah Demircan, sözlerini şöyle sürdürdü: 

Okmeydanı ndaki 14 bin malikin yüzde 95 iyle birebir toplantılar yaptık. Tapu ve dönüşüm konusunda vatandaşların yüzde 95 i, Burada dönüşüm yapın, bu da belediye olarak sizin liderliğinizde yapılsın dedi. Bu bölgede hayat durmuş, insanların umudu bitmiş. İnşallah Beyoğlu nun 3’te 1 nüfusunun yaşadığı Okmeydanı ndaki 50 yıllık tapu sorununu çözeceğiz. Dönüşüm talebini karşılayacağız.  

Raporla ilgili söz alan CHP Grup Başkan Vekili Ertuğrul Gülsever ise söz konusu planların sadece kağıt üzerinde yapılan emsaller ve çekmelerden ibaret olmadığını belirterek, Bu işin bir de sosyal boyutu var. Bizim bu planın ruhu ve sosyal boyutuyla ilgili çekincelerimiz giderilmiş değildir. Daha önce yapılan planlardaki birtakım olumsuzlukların Okmeydanı nda da yaşanacağı kaygısını taşıdığımız için bu plana hayır dedik şeklinde konuştu.

Öte yandan, Demircan, meclis toplantısının ardından maket plan üzerinde Okmeydanı yla ilgili açıklama yaparak, gazetecilerin sorularını yanıtladı. 


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor'da Angan geri dönüyor

1 Samsunspor'da Angan geri dönüyor

Samsun'da hayaller gerçek oldu

2 Samsun'da hayaller gerçek oldu

Samsunspor'da Samaras büyüledi

3 Samsunspor'da Samaras büyüledi

Vali Güzeloğlu, hasret giderdi: 'Samsun'u çok özledim'

4 Vali Güzeloğlu, hasret giderdi: 'Samsun'u çok özledim'

Samsun'da hava sıcaklıkları artacak

5 Samsun'da hava sıcaklıkları artacak

Samsunspor'da Ayite çok üzgün

6 Samsunspor'da Ayite çok üzgün

Yıldıray Baş'a güvenoyu

7 Yıldıray Baş'a güvenoyu

Cemil İpekçi açıkladı: Azra gelinliğini parçaladı

8 Cemil İpekçi açıkladı: Azra gelinliğini parçaladı

Jandarma, yolcu otobüsündeki iki yolcuda eroin ele geçirdi

9 Jandarma, yolcu otobüsündeki iki yolcuda eroin ele geçirdi

Samsunspor Başkan Yardımcısı Araboğlu: 'Futboldan memnun kaldık'

10 Samsunspor Başkan Yardımcısı Araboğlu: 'Futboldan memnun kaldık'