Filistin i derhal tanı çağrısı

Brüksel Bölge Parlamentosu, Belçika hükümetinden Filistin i derhal tanımasını talep etti.\r\n

 Filistin i derhal tanı çağrısı
Brüksel Bölge Parlamentosu, Belçika hükümetinden Filistin i derhal tanımasını talep etti.

Federal hükümete Filistin i tanıması çağrısı yapan karar tasarısı, Brüksel Parlamentosu nda 11 hayır ve 12 çekimsere karşı 56 evet oyu ile kabul edildi.

Valon Sosyalistler (PS), Demokratik Hümanist Merkez (CDH), Valon Yeşiller (Ecolo) ve aşırı solun (PTB) desteklediği tasarıyı Valon Liberaller (MR) verdikleri değişiklik önergeleriyle yumuşatmaya çalıştı. MR partisinin karardaki derhal tanıma çağrısını uygun zamanda tanımaya dönüştürme girişimi sonuçsuz kaldı.

Kararda Belçika hükümetine ve Avrupa Birliği ne Filistin Devletini 1967 sınırlarıyla derhal tanımaları çağrısı yapıldı.

Brüksel Parlamentosu nun büyük farkla onayladığı kararda, İsrail in Doğu Kudüs dahil olmak üzere Batı Şeria daki yerleşim faaliyetlerini kınandı.

Belçika da Federal Parlamentosu nun gündeminde de Filistin in tanınmasına yönelik bir karar tasarısı bulunuyor. Merkez sağ koalisyon hükümetini oluşturan, Valon ve Flaman Liberaller ile Flaman Milliyetçiler ve Hristiyan Demokratların desteklediği tasarıda Filistin in uygun zamanda , diğer AB üyeleriyle koordinasyon içinde tanınması isteniyor. Tasarının 2015 başlarında genel kurulda oylanması bekleniyor.

Demokratik Hümanist Merkez Partisinden (CDH) Brüksel Milletvekili Mahinur Özdemir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Federal hükümetten Filistin devletini derhal ve kayıtsız şartsız tanımasını talep eden önemli bir karar aldık. İsveç in Filistin i tanımasının, İngiltere, İrlanda, Fransa ve İspanya parlamentolarında kabul edilen Filistin in tanınması kararlarının ardından Belçika hükümeti daha fazla beklememeli dedi.

Özdemir, Belçika hükümetinin Filistin devletini uygun zamanda ve uygun şartlarda tanıyacağını açıklamasından tatmin olmadığını belirterek, Önşartlı bir tanıma kesinlikle kabul edilemez. Filistin i derhal tanımamız gerekiyor şeklinde konuştu.

Geçen zamanın Ortadoğu da barış ihtimalini azalttığını ve İsrail in yeni yerleşimlerle Filistin topraklarını ilhak etmeyi sürdürdüğünü belirten Özdemir, İsrail, Doğu Kudüs in Filistin devletinin başkenti olmasını engellemeye çalışılıyor. Tanıma buna verilecek en iyi cevaptır dedi.

Valon Sosyalist (PS) Brüksel Milletvekili Şevket Temiz, AA ya yaptığı açıklamada, AB başkenti olan ve birçok uluslararası kuruluşa ev sahipliği yapan Brüksel in parlamentosu olarak önemli bir çağrı yaptık. Bu kararın birçok yerel parlamentoya emsal teşkil edeceğini düşünüyorum ifadesini kullandı.

Temiz, Filistin in tanınması çağrımız Ortadoğu da barış ve istikrara katkı yapması yanında Avrupa da yaşayan milyonlarca Müslümanın hissiyatına tercüme olmaktadır dedi.


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da beklenen kar geliyor

1 Samsun'da beklenen kar geliyor

Reis ailesinin acı günü

2 Reis ailesinin acı günü

Samsunspor'da şehitlere büyük ayıp

3 Samsunspor'da şehitlere büyük ayıp

Samsunspor'da personele müjde

4 Samsunspor'da personele müjde

Samsun'da silahlı saldırı: 4 yaralı

5 Samsun'da silahlı saldırı: 4 yaralı

Samsunspor'da teknik ekip ve futbolcular, anmada yoklar yemekte varlar

6 Samsunspor'da teknik ekip ve futbolcular, anmada yoklar yemekte varlar

1 günlük Hasılat Samsunspor'a

7 1 günlük Hasılat Samsunspor'a

Samsun Valisi Osman Kaymak: 'Taraftarın sevinci bizim sevincimiz'

8 Samsun Valisi Osman Kaymak: 'Taraftarın sevinci bizim sevincimiz'

Jonathan Ayite ve Samed Kılıç'la ilgili kriz çözüldü

9 Jonathan Ayite ve Samed Kılıç'la ilgili kriz çözüldü

Samsun'da kullanılmayan binanın bodrumunu kazdılar

10 Samsun'da kullanılmayan binanın bodrumunu kazdılar