Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

Filistin i derhal tanı çağrısı

Brüksel Bölge Parlamentosu, Belçika hükümetinden Filistin i derhal tanımasını talep etti.\r\n

 Filistin i derhal tanı  çağrısı
Brüksel Bölge Parlamentosu, Belçika hükümetinden Filistin i derhal tanımasını talep etti.

Federal hükümete Filistin i tanıması çağrısı yapan karar tasarısı, Brüksel Parlamentosu nda 11 hayır ve 12 çekimsere karşı 56 evet oyu ile kabul edildi.

Valon Sosyalistler (PS), Demokratik Hümanist Merkez (CDH), Valon Yeşiller (Ecolo) ve aşırı solun (PTB) desteklediği tasarıyı Valon Liberaller (MR) verdikleri değişiklik önergeleriyle yumuşatmaya çalıştı. MR partisinin karardaki derhal tanıma çağrısını uygun zamanda tanımaya dönüştürme girişimi sonuçsuz kaldı.

Kararda Belçika hükümetine ve Avrupa Birliği ne Filistin Devletini 1967 sınırlarıyla derhal tanımaları çağrısı yapıldı.

Brüksel Parlamentosu nun büyük farkla onayladığı kararda, İsrail in Doğu Kudüs dahil olmak üzere Batı Şeria daki yerleşim faaliyetlerini kınandı.

Belçika da Federal Parlamentosu nun gündeminde de Filistin in tanınmasına yönelik bir karar tasarısı bulunuyor. Merkez sağ koalisyon hükümetini oluşturan, Valon ve Flaman Liberaller ile Flaman Milliyetçiler ve Hristiyan Demokratların desteklediği tasarıda Filistin in uygun zamanda , diğer AB üyeleriyle koordinasyon içinde tanınması isteniyor. Tasarının 2015 başlarında genel kurulda oylanması bekleniyor.

Demokratik Hümanist Merkez Partisinden (CDH) Brüksel Milletvekili Mahinur Özdemir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Federal hükümetten Filistin devletini derhal ve kayıtsız şartsız tanımasını talep eden önemli bir karar aldık. İsveç in Filistin i tanımasının, İngiltere, İrlanda, Fransa ve İspanya parlamentolarında kabul edilen Filistin in tanınması kararlarının ardından Belçika hükümeti daha fazla beklememeli dedi.

Özdemir, Belçika hükümetinin Filistin devletini uygun zamanda ve uygun şartlarda tanıyacağını açıklamasından tatmin olmadığını belirterek, Önşartlı bir tanıma kesinlikle kabul edilemez. Filistin i derhal tanımamız gerekiyor şeklinde konuştu.

Geçen zamanın Ortadoğu da barış ihtimalini azalttığını ve İsrail in yeni yerleşimlerle Filistin topraklarını ilhak etmeyi sürdürdüğünü belirten Özdemir, İsrail, Doğu Kudüs in Filistin devletinin başkenti olmasını engellemeye çalışılıyor. Tanıma buna verilecek en iyi cevaptır dedi.

Valon Sosyalist (PS) Brüksel Milletvekili Şevket Temiz, AA ya yaptığı açıklamada, AB başkenti olan ve birçok uluslararası kuruluşa ev sahipliği yapan Brüksel in parlamentosu olarak önemli bir çağrı yaptık. Bu kararın birçok yerel parlamentoya emsal teşkil edeceğini düşünüyorum ifadesini kullandı.

Temiz, Filistin in tanınması çağrımız Ortadoğu da barış ve istikrara katkı yapması yanında Avrupa da yaşayan milyonlarca Müslümanın hissiyatına tercüme olmaktadır dedi.


EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunsporda herkesin yüzü gülecek

1 Samsunspor'da herkesin yüzü gülecek

Samsunspor Futbol Şehitleri Anıtını kimin yapacağı önemli değil

2 Samsunspor Futbol Şehitleri Anıtı'nı kimin yapacağı önemli değil

Samsunsporda galibiyet planları

3 Samsunspor'da galibiyet planları

YANLIŞLIKLAR

4 YANLIŞLIKLAR...

Ceyhanda Narko-Terör uygulaması 7 kişi yakalandı

5 Ceyhan'da Narko-Terör uygulaması: 7 kişi yakalandı

Söke Ovasında pamuk rekoltesi yeniden belirlenecek

6 Söke Ovası'nda pamuk rekoltesi yeniden belirlenecek

TÜGVA Çanakkaleden Şehitler Gecesi programı

7 TÜGVA Çanakkale'den 'Şehitler Gecesi' programı

Adanada 500 polisle DEAŞ ve El Nusra operasyonu

8 Adana'da 500 polisle DEAŞ ve El Nusra operasyonu

Tokatlı fotoğraf sanatçılarına sertifika

9 Tokatlı fotoğraf sanatçılarına sertifika

Başkan Kaya, kapı kapı referandumu anlatıyor

10 Başkan Kaya, kapı kapı referandumu anlatıyor