Osmanlıca Atatürk ün eğitim gördüğü dildir

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Osmanlıca Yunus Emre nin dilidir, Namık Kemal in dilidir, Atatürk ün eğitim gördüğü, kullandığı ve yazdığı dildir dedi\r\n

Osmanlıca Atatürk ün eğitim gördüğü dildir
Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Osmanlıca nın Japonca, Fransızca ya da Rusça olmadığını belirterek, Yunus Emre nin dilidir, Namık Kemal in dilidir, Atatürk ün eğitim gördüğü, kullandığı ve yazdığı dildir. Türkçe nin başka bir alfabeyle yazılması olan Osmanlıca nın öğretilmesine karşı durmak gerçekten anlaşılır bir şey değil dedi.

Kurtulmuş, 2015 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı nın TBMM Genel Kurulu nda sorumlu olduğu kuruluşların faaliyetlerine ilişkin bilgi verdi ve değerlendirmelerde bulundu.

Muhalefet partilerinin AFAD, TİKA ve Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu ile ilgili eleştirilerini not aldığını ve yapıcı eleştirilerden yararlanacaklarını dile getiren Kurtulmuş, Ortaya koyacağınız somut tekliflerin başımızın üstünde yeri var diye konuştu.

AFAD ın kuruluşundan bu yana ciddi anlamda profesyonelleştiğini belirten Kurtulmuş, AFAD ın risk yönetimi için 28 hizmet grubunun tasnif, görev ve sorumluluklarının belirlendiğini söyledi.

Suriyeli 1 milyon 700 bin sığınmacıya ev sahipliği yapan kuruluşların başında AFAD ın geldiğini ifade eden Kurtulmuş, Din, dil, etnik köken ve herhangi bir mezhep ayrımı gözetmeksizin Suriye deki iç savaştan kaçan herkese kapılarını açmıştır dedi.

Kobani deki gelişmeler nedeniyle Türkiye nin 72 saatte 200 bin kişiyi kabul ettiğini anlatan Kurtulmuş, Yurt dışında karşılaştığımız yabancı siyasetçilerle, bakanlarla, yöneticilerle konuştuğumuzda birkaç bin mülteciyle karşılaşılan ülkelerin nasıl yandım Allah diyerek yakındıklarını biliyoruz ifadesini kullandı. Türkiye ye yeni sığınmacı dalgası olmamasını dileyen Kurtulmuş, bu tür durumlara karşı da gerekli hazırlıkların yapıldığını kaydetti.

Kurtulmuş, Türkiye deki 1 milyon 700 bin sığınmacının yaklaşık 1 milyon 450 bininin kayıt altına alındığını, yıl sonuna kadar da kalanların kaydedileceğini belirtti.

Türkiye nin sığınmacılara bugüne kadar 4 milyar 650 milyon dolar yardımda bulunduğunu anlatan Kurtulmuş, Türkiye insani yardımlar konusunda nominal değer olarak dünya üçüncüsü ama insanı yardımların gayrisafi milli hasılaya bölünmesiyle ortaya çıkan kriterde ise dünya birincisidir. Bu çalışmalarla ne kadar iftihar etsek azdır dedi.

Türkiye nin deprem ülkesi olduğunu dile getiren Kurtulmuş, olası İstanbul depremiyle ilgili gerekli tedbirleri almaya çalıştıklarını söyledi. Kurtulmuş, İstanbul da erken uyarı ve tahmin yapabilen altyapı hizmeti geliştirildiğini, afet yönetim ve karar destek sistemlerini faaliyete geçirdiklerini kaydetti.

Türkiye yi afete hazır hale getirmenin önemine değinen Kurtulmuş, Afete Hazır Türkiye kampanyası çerçevesinde, Afete Hazır Aile, Afete Hazır İş Yeri, Afete Hazır Gençlik ve Afete Hazır Okul kampanyalarıyla ilgili çalışmaların devam ettiğini belirtti.

 Dukha Türkleri nin Ren geyiği projesine destek 

 Numan Kurtulmuş, TİKA nın fevkalade önemli başarılara imza attığını da vurgulayarak, kuruluşun faaliyetlerini kültür diplomasisi olarak niteledi. 

Kuruluşun sadece gelişmekte olan ülkeler değil, gelişmiş ülkeler tarafından da örnek alındığını dile getiren Kurtulmuş, Türkiye nin 2013 teki dış yardımlarının 3 milyar 307 milyon dolara ulaştığını, yardımlarda en az gelişmiş ülkelerin önemli yer tuttuğunu söyledi. 

Kurtulmuş, 2002 den 2014 e kadar TİKA nın ofis sayısının 12 den 40 a çıktığını, proje ve faaliyet sayısının ise 2 bin 241 den 13 bin 263 e yükseldiğini ifade etti.

TİKA nın Türk dünyasına yönelik faaliyetlerde bulunmadığı eleştirilerini yanıtlayan Kurtulmuş, bu alandaki faaliyetlerden örnekler verdi. Kurtulmuş, 24 Aralık ta Kırgızistan da Gaspıralı İsmail Bey in ölümünün 100. yılında dilde, fikirde, işte birlik konulu konferans düzenleyeceklerini, önümüzdeki hafta Moğolistan ın en uç noktasında Dukha Türkleri ne Ren geyiği verileceğini ve Ren geyiği projelerinin geliştirilmesi için TİKA tarafından destek sağlanacağını vurguladı.

Makedonya nın Kocacık Köyü nde Atatürk ün babası Ali Rıza Bey in evinin restore edildiğini anlatan Kurtulmuş, bu çalışmada üniversitelerden ve yerel ofislerden bilgi alınarak, binanın aslına uygun yenilenmeye çalışıldığını ifade etti. 

Kurtulmuş, Myanmar daki Thayet Türk Şehitliği ile Cezayir deki Cezayirli Hasan Paşa Camii nin restorasyonunun en doğu ve en batıdaki iki uç örnek olduğunu dile getirdi. 

  Atatürk Barış Ödülü nün 2015 te tekrar verilmesi planlanıyor

 Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı nın yurt dışındaki vatandaşlar ve sivil toplum kuruluşlarıyla yakın ilişki içinde olduğunu belirten Kurtulmuş, vatandaşlık haklarının hatırlatıldığını, Almanya da çocukları ellerinden alınan ailelere hukuki destek vermek için 400 hukukçuya Türkiye de eğitim verildiğini bildirdi.

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu ile bünyesindeki diğer kuruluşların faaliyetleri hakkında da bilgi veren Kurtulmuş, İnşallah uzunca bir süredir verilmemiş olan Atatürk Uluslararası Barış Ödülü 2015 yılı içerisinde 13 yıl aradan sonra verilmesi planlanmaktadır dedi. 

 Osmanlıca tartışması

 Numan Kurtulmuş, liselerde Osmanlıca ders tartışmasına da değinerek, bir anısını şöyle anlattı: 

Üniversite yıllarındayız ya da üniversiteyi bitirmişiz, Cemil Meriç i ziyarete gittiğimizde aynen şunları söylemişti. Dedi ki sohbetin bir yerinde, Bakın, yıllarca Türkiye de insanlara Fransızca öğretmeye çalıştık. Ben de Fransızca çok öğretmeye çalıştım ama zannediyorum Türkiye de kolay kolay kimseye Fransızca öğretemedik çünkü zor bir dil, farklı bir dil, yabancı bir dil, onu öğretmek çok zor. İnsanlara Fransızca öğretmeye uğraşacağımıza kendi dilimizin başka bir harfte yazılma şekli olan Osmanlıca yı öğretseydik bugün herhalde herkes Osmanlıca yı öğrenmiş olurdu . Aynen cümle cümle, kelime kelime kendisinin sözüdür. Osmanlıca dediğimiz, eski Türkçe dediğimiz şey ya da bir zamanlar Türkçe nin başka bir alfabeyle yazılması dediğimiz şey, Japonca, Fransızca ya da Rusça değildir. Bu ülkenin, bu milletin yıllarca konuştuğu bir lisandır. Türkçemiz in, şu konuştuğum lisanın başka bir alfabeyle yazılmasıdır. Yunus Emre nin dilidir, Namık Kemal in dilidir, Atatürk ün kullandığı ve yazdığı dildir, eğitim gördüğü dildir. Dolayısıyla, bunu bir polemik meselesi haline getirmeyelim. Bu, Türkiye kültürünün, Türkiye nin kültürünün zenginleşmesinin vasıtalarından birisidir. Kime verilir, nasıl verilir, ne zaman verilir, hangi şartlarda verilir, bu teknik bir ayrıntıdır. Türkçe nin başka bir alfabeyle yazılması olan Osmanlıca nın öğretilmesine karşı durmak gerçekten anlaşılır bir şey değil.  

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş AFAD, TİKA, Yurtdışı Türkler Başkanlığı ve Atatürk Yüksek Kurumu nda, sınavsız hiç bir personelin yasal mevzuat gereği işe alınamadığını ifade ederek, alınan personelin de sınavdaki puanlarının çok yüksek olduğunu kaydetti. 

Suriye den gelen 1 milyon 654 bin kişinin ülkedeki kampların dışında yaşadığını belirten Kurtulmuş, 224 bin ise kişinin kamplarda yaşadığını bildirdi.     


EN ÇOK OKUNANLAR

Yolun karşısına geçmek isterken canından oldu

1 Yolun karşısına geçmek isterken canından oldu

Koyun sürüsünü otomobil çarptı: 22 koyun telef oldu

2 Koyun sürüsünü otomobil çarptı: 22 koyun telef oldu

Torpil atma meselesi iki aile arasında kavgaya döndü: 9 yaralı

3 Torpil atma meselesi iki aile arasında kavgaya döndü: 9 yaralı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Tayyip amca çaya bekleriz' pankartına kayıtsız kalmadı

4 Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Tayyip amca çaya bekleriz' pankartına kayıtsız kalmadı

D-100'de tır devrildi, sebzeler yola saçıldı

5 D-100'de tır devrildi, sebzeler yola saçıldı

Malatya'da 2 ayrı olayda 2 kişi yaralandı

6 Malatya'da 2 ayrı olayda 2 kişi yaralandı

Koç Okulu Nazmi Zehra İyibilir Ortaokulu ile buluştu

7 Koç Okulu Nazmi Zehra İyibilir Ortaokulu ile buluştu

Avrupa ikincisi Fadime'den İl Müdürü Demir'e ziyaret

8 Avrupa ikincisi Fadime'den İl Müdürü Demir'e ziyaret

Öğretim Üyesi Savaş Eğilmez: 'Terörün meşruiyet sembolü Kandil'

9 Öğretim Üyesi Savaş Eğilmez: 'Terörün meşruiyet sembolü Kandil'