İlkeli bir yalnızlığı tercih ederim

Bakan Çavuşoğlu, uluslararası politikada yalnızlaşıldığı iddiasına dair, Mısır a karşı ilkesel tutumumuzdan dolayı böyle bir izlenim var; böyle ilkeli yalnızlığı tercih ederim dedi.\r\n

İlkeli bir yalnızlığı tercih ederim
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye nin uluslararası politikada yalnızlaştığı iddialarına ilişkin, Mısır a karşı ilkesel tutumumuzdan dolayı böyle bir izlenim görülüyor. Ancak ben böyle bir yalnızlığı ilkeli bir yalnızlığı tercih ederim dedi.

CNN Türk de yayımlanan Baştan Sona programına katılan Çavuşoğlu, güncel dış politika konularına ilişkin Akif Beki nin sorularını yanıtladı. 

Çavuşoğlu, Dışişleri Bakanlığının son bütçe görüşmelerinde kabul edilen 2 milyar 81 milyon liralık bütçesiyle dünyada büyümeye devam ettiğini, bu yıl itibariyle Afrika’daki büyükelçilik sayısının 40’a ulaştığını ve Fiji gibi takım adalarda da büyükelçilik açmaya başladıklarını söyledi.

Bakan Çavuşoğlu, Dışişleri Bakanlığı olarak Osmanlıca başta olmak üzere dil öğrenimine büyük önem verdiklerini  şuan bakanlıkta çalışan 15 Osmanlıca bilen arşivci, 40 civarında Arapça bilen diplomat ve 20’den fazla Rusça’yı iyi bilen diplomat olduğunu söyledi.

Çavuşoğlu, Ferguson da, Almanya’da yaşanan toplumsal olaylara bakıldığında Türkiye’ye çifte standart yapıldığını ve bu tür toplumsal olaylar üzerine Türkiye’de maksatlı bir kampanya yürütüldüğünü vurguladı.

Türkiye’nin BMGK üyeliğine seçilememesiyle ilgili Çavuşoğlu, İspanya ve Yeni Zelanda’nın seçilmesinin AB üyesi ülke olma ve Latin dayanışmasının önemli olduğunu söyledi.

İlkeli yalnızlığı tercih ederim

Çavuşoğlu, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi ne (BMGK) seçilemeyen Türkiye’nin dış politikada yalnız kaldığı iddialarına ilişkin de, Tüm BM’den dışlanmışsanız yalnız kalmışsınız demektir ama BM’ye baktığımız zaman en önemli inisiyatiflere Türkiye eş başkanlığı yapıyor dedi.

Mısır a karşı ilkesel tutumumuzdan dolayı böyle bir izlenim görülüyor. Ancak ben böyle bir yalnızlığı ilkeli bir yalnızlığı tercih ederim diye konuşan Çavuşoğlu, Türkiye ye karşı yürütülen algı operasyonunun amacının Türkiye yi uluslararası toplumdan izole etmek olduğunun altını çizdi.

- Esed, bataklığın sebebi

Çavuşoğlu, Bugün Suriye’ye istikrarın gelmesi huzurun gelmesi ve terörden kurtulması için ortaya koyduğumuz tespit ve öneriler gerçekçidir. Esed in gitmesi lazım çünkü bataklığın sebebi o dedi.

Bugün DEAŞ’ı yok ettiniz yarın başka bir terör örgütü çıkar ifadesini kullanan Çavuşoğlu, Esed rejimi gitmediği sürece, bu bataklık kurutulmadığı sürece terör örgütlerinden burayı temizleyemeyiz diye konuştu.

Tezkereyi okusunlar

Peşmerge güçlerinin Türkiye üzerinden geçişine dair tartışmaların hatırlatılması üzerine Çavuşoğlu, Muhalefet bu hukuka uygun değil derse o zaman onlara katılmayız. Meclisten geçen tezkereyi okusunlar. Peşmerge’ye karşı tepkileri varsa sebebini söylesinler. Peşmerge anayasal bir güçtür ifadesini kullandı.

Çavuşoğlu, ABD öncülüğündeki Batı ambargosuna rağmen Türkiye’nin Rusya ile imzaladığı anlaşmalar üzerine Rusya’ya mı yaklaşıyoruz? iddialarına ilişkin, Hiçbir zaman ABD ile olan ilişkimizi ya da Rusya ile olan ilişkimizi birbirine alternatif görmedik ve görmüyoruz da dedi.

Türkiye’nin Suriye, İsrail ve Mısır ilişkilerinde gelişme yaşanmadığını söyleyen Çavuşoğlu şöyle konuştu:

İsrail ile tazminat konusunda anlaşırsak ve Gazze üzerindeki kısıtlamalar kaldırılırsa normalleşme olur. Mısır’da darbe yönetimi, Sisi ile ilişkilerimizin normalleşmesi öngörülmüyor ama ticari ilişkiler olabilir, alt düzey temaslar olabilir.  


EN ÇOK OKUNANLAR

İki otomobil kafa kafaya çarpıştı: 4'ü çocuk 7 yaralı

1 İki otomobil kafa kafaya çarpıştı: 4'ü çocuk 7 yaralı

Avcılar'da hava destekli DEAŞ operasyonu

2 Avcılar'da hava destekli DEAŞ operasyonu

Kırmızı ışık ihlali yapan sürücü dehşet saçtı...1'i hamile 7 kişiyi yaraladı

3 Kırmızı ışık ihlali yapan sürücü dehşet saçtı...1'i hamile 7 kişiyi yaraladı

Özgür Suriye Ordusu Afrin operasyonuna hazırlanıyor

4 Özgür Suriye Ordusu Afrin operasyonuna hazırlanıyor

Kadıköy'de zincirleme trafik kazası: 3 yaralı

5 Kadıköy'de zincirleme trafik kazası: 3 yaralı

Düzce'de villa alev alev yandı

6 Düzce'de villa alev alev yandı

Manisa'da uyuşturucu operasyonu 17 kişi tutuklandı

7 Manisa'da uyuşturucu operasyonu 17 kişi tutuklandı

Denizli'deki FETÖ'nün ikinci iş adamları davasında 23 tahliye

8 Denizli'deki FETÖ'nün ikinci iş adamları davasında 23 tahliye

Zanlının eşi öldürülen iş adamıyla yasak aşk yaşadığını itiraf etti

9 Zanlının eşi öldürülen iş adamıyla yasak aşk yaşadığını itiraf etti

Her şey 'kalem tutan eller üşümesin' diye

10 Her şey 'kalem tutan eller üşümesin' diye