Türkiye den Afrika ya cansuyu

Afrika daki büyükelçilik sayısını 39 a çıkaran ve bölgeyle yakın ilişkiler kuran Türkiye, Ekonomi Bakanı Zeybekci nin ziyaretiyle altyapı projelerine imkan tanıyacak anlaşmalara imza attı.\r\n

Türkiye den Afrika ya cansuyu
Afrika daki büyükelçilik sayısını 39 a çıkaran ve bölgeyle yakın ilişkiler kuran Türkiye,  Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci nin ziyaretiyle altyapı ve üretim projelerine imkan tanıyacak anlaşmalara imza attı.

 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ın 2015 in ilk aylarında yapması beklenen Etiyopya ziyareti öncesi Cibuti ve Etiyopya ya 100 e yakın iş adamıyla gelen Zeybekci, burada Özel Ekonomik Bölge Kuruluşu anlaşmasını imzaladı.

Anlaşma kapsamında inşasına başlamak için detaylı raporu beklenen Zeybekci, bölgedeki çalışmaları yerinde inceledi.

Anlaşmayla, Cibuti 500 hektarlık bir araziyi 99 yıllığına Türkiye ye tahsis etti. Altyapı çalışmalarının ardından inşasına başlanacak dev üste, Türk özel sektörü, üretim, montaj ve depolama gibi faaliyetlerin tamamını yapacak. 

Özel Ekonomik Bölge de üretilen Türk malları, Doğu Afrika nın stratejik ülkesi Etiyopya üzerinden tüm sahra altı pazarına ulaştırılacak. Bu sayede bölgedeki ekonomik aktivite canlanırken, Türk özel sektörü bölgeyle tam entegrasyon sağlayacak, Türk müteahhitlik sektörü de itici güç olarak öne çıkacak, Afrika nın yeni kentlerini inşa edecek.

Zeybekci nin, Biz Afrika ya askeri üs kurmaya gelmedik, ortak bir gelecek kurmaya geldik. Kardeşlerimizin yaşadığı Afrika yı başkalarının önemsediği gibi önemsemiyoruz. Buranın kaynaklarının burada kalmasını, herkesin menfaatine gelişecek orantılı ve ahlaklı bir ticaret sistematiğini hedefliyoruz açıklaması muhataplarında olumlu karşılık bulurken, Türkiye Afrika için umut kaynağı oldu. 

Ziraat Bankası

Cibuti nin ardından Etiyopya ya geçen Zeybekci, burada devlet başkanı başta olmak üzere birçok bakan ve yerli iş adamıyla görüştü. Etiyopya Devlet Başkanı Mulatu Teshome Wirtu ile makamında görüşen Zeybekci, Etiyopya nın Türk özel sektörünün radarında olduğunu yineledi.

Ziraat Bankası nın Addis Ababa da bir ofis açmak için hazırlıklara başladığı müjdesini de veren Zeybekci, ülkedeki demiryolu inşaatına Türkiye nin Eximbank aracılığıyla yılda 350 milyon dolar olan finansman desteğini artırarak sürdüreceğini de belirtti.

Başkent Addis Ababa daki Birleşmiş Milletler binasında yapılan Etiyopya-Türkiye İş Forumu nda ise Başbakan Davutoğlu ile samimiyetiyle bilinen Etiyopya Başbakanı Desalegn iş adamlarına hitap etti. Desalegn Türkiye yle geleceğe yürümek istediklerini bir kez daha teyit etti. 

Eityopya ile STA da geri sayım başladı

Afrika nın tarih boyunca esir olmamış tek ülkesi olan Etiyopya, Türkiye ile serbest ticaret anlaşması (STA) için resmi görüşmelere başlama kararı da aldı. 

STA nın kısa bir süre içinde imzalanmasıyla Eityopya nın tarafı olduğu birlik anlaşmalarından Türkiye de dolaylı olarak yararlanacak.  Türkiye yaklaşık 140 milyon nüfuslu Doğu Afrika Birliği Pazarı ile 458 milyonluk Doğu ve Güney Afrika Ortak Pazarına (COMESA) erişim imkanı sağlayacak. 

Anlaşmanın imzalanmasının ardından Türkiye nin Etiyopya daki yatırımlarının kısa bir sürede 3 milyar dolardan 10 milyar dolar seviyesine çıkması bekleniyor.

Zeybekci ve beraberdeki heyet 4 günlük programda 2 foruma katılarak, 10 un üzerinde üst düzey ikili görüşme yaptı. Türk iş dünyasıyla Cibuti ve Etiyopyalı iş adamlarının kaynaşmasına da öncülük eden Zeybekci, toplamda 100 ün üzerinde görüşme yaptı. Zeybekci, Etiyopya da iş yapan Türk şirketlerinin fabrikalarını da ziyaret ederek burada incelemelerde bulundu.

Faaliyete 1 yıl önce başlamasına rağmen Doğu Afrika medyasının bir numaralı haber kaynağı konumuna gelen Anadolu Ajansı nın Etiyopya Temsilciliği ni de ziyaret eden Zeybekci, ajansı, Türkiye nin Afrika açılımıyla aynı kararlılıkta etkinlik gösterdiği için tebrik etti. 

THY Afrika da 42 noktaya uçuyor

Son 12 yılda Türkiye nin Afrika’yla olan dış ticaret hacmi 5 milyar dolardan 30 milyar dolar seviyelerine ulaşırken, kıtadaki Türk büyükelçiliği sayısı 39 a yükseldi.

Türkiye nin küresel anlamda takdir toplayan markası Türk Hava Yolları, bölgede yatırım yapan iş adamlarının hareket kabiliyetini artırıyor. THY Afrika da toplam 27 ülke ve 42 şehre uçuyor.

  Boşvermişlik frenlenmeli

Etiyopya da ticaret yapan Türk iş adamları bölgedeki alışkanlıklara ilişkin çarpıcı bilgiler verdi.  İstanbul Restaurant ın işletmecisi Ramazan Gök, ülkede imkanları elinde tutan çok sayıda gelişmiş ülkenin yerel halkı tembelliğe ve boşvermişliğe ikna ettiğini söyledi.   Ülkede tüketim toplumuna süratli bir gidiş olduğunu ve bunun bir an önce frenlenmesi gerektiğini savunan Gök, Etiyopya da idealizm ve başarma olgusunun tükenmeye yüz tuttuğunu savundu. 

Etiyopya ya 7,5 yıl önce gelmesine karşın işini sürdüren, aynı zamanda da Etiyopya nın en ünlü aktörlerinden birisi olmayı başaran Gök, şu bilgileri verdi:

Aylık 50 dolara (Yaklaşık 6 bin Birr) çalışan bir işçi hiç çekinmeden 15 dolar (300 Birr) vererek küçücük evine hizmetçi tutuyor. Çünkü daha ucuzunu bulmak burada hep mümkün. Kısıtlı imkanlarla rahatlık istiyor buradaki halk, buna alıştırılmış ve özendirilmiş haldeler.  O nedenle burada algının da değişmesi gerekiyor. İnsanlarda biriktirme kültürü çok zayıf, uzun vadeli hiçbir hedefin peşinde koşmaya cesaret edemiyorlar maalesef. O nedenle Türkiye nin burada bu alışkanlıkları da olabildiğince etkilemesi, alışkanlıkları da inşa etmesi gerekecek.

En yaygın yerel dil olan Amharca, İngilizce, Arapça ve yerel kabile dilleri başta olmak üzere çok sayıda dilin konuşulduğu Etiyopya da, 90 milyona yakın insan yaşıyor. Deniz seviyesinden 2 bin metrede yer alan başkent Addis Ababa engebeli bir arazi yapısına sahip. 9 milyon nüfuslu şehrin 900 bininin AIDS hastası olduğu biliniyor. İnşa sürecine giren şehirde daracık yollar ve bitmek bilmeyen trafik ciddi sorun olurken, kadınların iş hayatında aktif olduğu, inşaat işçisi olarak dahi çalışması dikkat çekiyor.


EN ÇOK OKUNANLAR

Dağda mahsur kalan 8 çoban ve 2 bin koyun kurtarıldı

1 Dağda mahsur kalan 8 çoban ve 2 bin koyun kurtarıldı

Otomobil koyun sürüsüne daldı

2 Otomobil koyun sürüsüne daldı

Mardin'de aranan 20 şahıs yakalandı

3 Mardin'de aranan 20 şahıs yakalandı

Ordu'da denize düşen 2 kişi öldü

4 Ordu'da denize düşen 2 kişi öldü

Düğün konvoyunda kaza: 22 yaralı

5 Düğün konvoyunda kaza: 22 yaralı

Çöp konteynerinde başlayan yangın otomobili kullanılmaz hale getirdi

6 Çöp konteynerinde başlayan yangın otomobili kullanılmaz hale getirdi

Doğalgaz patlaması sonucu çıkan yangında 7 ev kullanılamaz hale geldi

7 Doğalgaz patlaması sonucu çıkan yangında 7 ev kullanılamaz hale geldi